Skocz do zawartości
  • 0

SAMYANG 135 CZY IRIX 150 ?


esiulek

Pytanie

witam.

pytanko zawarte w tytule, więc uzupełnię co i jak:

obiektyw do Nikona 7100, Sky Tracker Pro, ma służyć jako ultra mobilny sprzęt astrofotograficzny,

zastanawiam się też nad jakimś krótszym szkiełkiem, więc może jakieś sugestie.

dzięki z góry za podpowiedzi.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
41 minut temu, tomekL napisał:

A ja polecam Ci Sigmę 105mm macro, to jest tańsza wersja, tzn. nie ART. Bardzo dobre szkło za rozsądne pieniądze.

w sumie to coś w okolicy 100 mm najbardziej by mi pasowało, obawiam się jednak że im krótszy będzie obiektyw, tym więcej zniekształceń wprowadzi, a nie chcę prowadzić eksperymentów za 2 k. pln.

pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie miałem Samyanga 135mm ale mam IRIXA150mm. Jest to kawał porządnego szkła solidnie i bardzo dobrze wykonany.
Jestem po pierwszych testach, w moim egzemplarzu jest lekki tilt ale muszę jeszcze sprawdzić czy to nie jest jakieś ugięcie.
Przy pełnej dziurze jest lekka koma ale przy f4 zaczyna znikać. Listki przysłony ładnie zaokrąglone nie tworzą "gwiazdek" lecz coś w formie promieni, ciekawy efekt.

Zdjęcie do podejrzenia w galerii..
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przy f4 to koma zaczyna znikać nawet przy canonie 50mm stm za 400zł, nie jest to jakieś niesamowite osiągnięcie, do tego piszesz że masz tilt.

Chciałeś zareklamować ale pojechałeś.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, cwic napisał:

Przy f4 to koma zaczyna znikać nawet przy canonie 50mm stm za 400zł, nie jest to jakieś niesamowite osiągnięcie, do tego piszesz że masz tilt.

Chciałeś zareklamować ale po pojechałeś.

Chyba mnie żle zrozumiałeś kolego. Niczego nie reklamuję, zadajesz pytanie na forum i tylko dzielę sie spostrzeżeniami.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No dobra nie zareklamować tylko pochwalić,a wyszło odwrotnie przez przypadek, możesz wrzucić surową klatkę bez cropa? Bo jesli koma znika dopiero przy f4 to nie jest to obiektyw do astrofoto.

W samyangu od f2.7 już nie miałem komy.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niczym się nie chwalę ani reklamuję, odpowiadam na zapytanie 

Pentax K-1 - Full Frame @ISO1600 30sek

IRIX150mm @f/2.8
Z uwagi na to że to pełna klatka, pod APS-c wyjdzie to troche lepiej.

PNTX1681.jpg

Edytowane przez Lynx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygląda to bardzo fajnie jak na FF, jest tylko właśnie to dziwne "kopnięcie" (prawy górny > lewy dolny), bardzo możliwe że gdyby nie to to komy by już od 2.8 nie było, bo 2 pozostałe rogi są na prawdę super.

Próbowałeś różnych położeń aparatu względem ziemi żeby wykluczyć luzy?

Jeśli to luzy a nie skośne kopnięcie to można go rzeczywiście zachwalać.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, cwic napisał:

Wygląda to bardzo fajnie jak na FF, jest tylko właśnie to dziwne "kopnięcie" (prawy górny > lewy dolny), bardzo możliwe że gdyby nie to to komy by już od 2.8 nie było, bo 2 pozostałe rogi są na prawdę super.

Próbowałeś różnych położeń aparatu względem ziemi żeby wykluczyć luzy?

Jeśli to luzy a nie skośne kopnięcie to można go rzeczywiście zachwalać.

Moim zdaniem to nie jest koma, tylko astygmatyzm. "Motylków" w narożach nie widać, za to widać "kometki". 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To ja też wrzucę przykładową klatkę z Sigma AF 105 mm f/2,8 EX DG Macro (to jest wersja tańsza, nie ART), może komuś się przyda przy poszukiwaniu szkiełka. Canon 6d, iso640, czas 180s, f3.5. To jest FF bez żadnych modyfikacji. Dodam, że kupiłem używkę za 400zł :) Wystawiony był jako uszkodzony - nie działa autofocus. Jak się okazało AF nie działa w trybie wielopunktowym, a na punktowym ostrzy normalnie. Tak więc nastawiłem się na szkło tylko do astro, a teraz robię też nim dzienne fotki.

2021-05-09_21-29_54_6D_640_180_105.thumb.jpg.2c172dd1df103fa1029077a4596ffc83.jpg

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.