Skocz do zawartości
  • 0

Obserwacje Drogi Mlecznej - termin/miejsce


Gorthin

Pytanie

Witam.
Mam takie pytanie i prośbę o pomoc. 
Widok Drogi Mlecznej jest niesamowity, i pomyślałem o oświadczynach w takich okolicznościach. W Bieszczady mam kawałek drogi. Zdecydowanie bliżej mam w rejony Żywca, ewentualnie Beskid Niski.

Dlatego chciałem prosić o jakąś podpowiedź gdzie w okolicy Sopotni/Sobolowki spróbować namierzyć Drogę Mleczną, a czytałem, że w Sopotni po północy dodatkowo gmina gasi światła. Ewentualnie może rejony Gładyszowa/Czarne to też dobre miejsce na tego typu wyjazd.

 

1/ Sopotnia Wielka - droga do Krzyżowej jest tam punkt widokowy? Faktycznie dobra miejscówka? Jak to jest z tym wyłączaniem świateł w gminie?
2/ Sobolówka - okolice. Być może Polana Królowa na szlaku na Rycerzową.
3/Gładyszów/Czarne


Może coś innego polecicie? I czy faktycznie można tam zobaczyć ciemne niebo?

 

I jeśli można prosić o podpowiedź o termin w którym spróbować upolować dobrą pogodę. Wstępnie planowałem na przełomie jesieni jechać (23-26 września). Ale wydaje mi się, że może być różnie, więc bardziej skłaniam się na termin (26-29 sierpnia). Wiem, że pogoda to totalna loteria, ale może ze swojego doświadczenia możecie coś podpowiedzieć amatorowi. 

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie moje okolice, więc co do miejscówek się nie wypowiem. Natomiast sprawdź sobie na tej mapie https://www.lightpollutionmap.info/  zanieczyszczenie światłem danej lokalizacji. Coś Ci to już powie. Najlepiej porównaj sobie swoją miejscowość do tej, do której będziesz chciał jechać. 

Pogoda to loteria, nic więcej. Gdybym miał wybierać, to koniec sierpnia. Noce jeszcze ciepłe, więc przyszła narzeczona nie zmarznie. A i już są wtedy dłuższe niż obecnie.

Powodzenia i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Gorthin napisał:

Mam takie pytanie i prośbę o pomoc. (...)
Widok Drogi Mlecznej jest niesamowity, i pomyślałem o oświadczynach w takich okolicznościach. (...)

Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. 

W zaistniałej sytuacji możemy Ci powiedzieć, że DM z Polski to ciężka sprawa. Warunki obserwacyjne trafiają się co kilka - kilkanaście lat, muszą zgrać się pogoda, nów, przeszkadza wszechobecne light pollution...  No nie ma opcji na już. 

Ależ proszę, nie ma za co. :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sierpień w tej części kraju to już ciemne noce, oraz nasilenie Perseidów (a konkretnie okolice 13 sierpnia -wówczas Księżyc jeszcze niewielki i zachodzi późnym wieczorem). Jest także szansa na mniej komarów, niż to bywało w czerwcu. Oprócz Drogi Mlecznej - spadające meteory... czy może być romantyczniej? Znajdź coś ciemnego z mapy   https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7.61&lat=51.4442&lon=21.1266&layers=B0FFFFFFTFFFFFFFFFF - wybierz na górze po prawej zakładkę  WORLD ATLAS 2015 - miejsca na pograniczu zielonego koloru to już bardzo dobrze widoczna Droga Mleczna w sierpniu. Oczywiście - przy dominującym Księżycu nie ma szans na Drogę Mleczną, więc obecnie druga połowa miesiąca zdecydowanie odpada. Powodzenia.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W okolicy Gładyszowa: w sierpniu gołym okiem widać DM z górnej (niezamieszkałej) części doliny Regetowa. Natomiast jeśli chcesz coś z niej naprawdę zobaczyć to polecam lornetkę. Gwiazd widać tam multum tu już efekt wow jest gwarantowany przy dobrej pogodzie i braku księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No i pozwól wybrance serca wybrać Waszą gwiazdę - taka osobistą, tylko Waszą i oczywiście szczęśliwą - dziewczyny to lubią :)

Co do spadających gwiazd - niech pomyśli życzenie, ale nic nie mówi choćby do końca jej lotu :szczerbaty:

 

Tylko jak załatwić pogodę na 100% to nie mam pomysłu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miejscówkę wybrałem jednak Sopotnię. Z LP wygląda, że jest szansa. Plus wyczytałem, że po 00:00 wyłączaja światła więc jest jeszcze większa ciemność niż LP podaje. 

 

A termin to jednak 2-5 września ze względu na księżyc. Ostatni tydzień sierpnia to duża tarcza, a początek września to od 17% do nowiu. Więc liczę jeszcze na pogodę jak w lato i brak księzyca. Mam nadzieję, że trafię chociaż w jedną noc bezchmurne ciemne niebo. Nie musi być zaraz cała DM, ale chociaż trochę.

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę mój telefon poradzi sobie z długim naświetlaniem i będzie jakaś w miarę ładna pamiątka :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 6.07.2021 o 16:01, Gorthin napisał:

Miejscówkę wybrałem jednak Sopotnię. Nie musi być zaraz cała DM, ale chociaż trochę.

 

 

Z tej Sopotni na południe od Żywca to we wrześniu kawał DM zobaczycie; najpełniejsza będzie od razu po zmierzchu astronomicznym (po północy to już mniej "mleka", a więcej zimowych gwiazdozbiorów).

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 6.07.2021 o 16:01, Gorthin napisał:

Mam nadzieję, że chociaż trochę mój telefon poradzi sobie z długim naświetlaniem i będzie jakaś w miarę ładna pamiątka

To przetestuj gdzieś w nocy aparat wcześniej bo możesz się rozczarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wyjazd na początku września bo księżyc prawie w nowiu.

Liczę, że chociaż trafi się jedna noc bezchmurna i będzie widać fajnie DM. I będzie pamiątka :D

 

Tak muszę gdzieś przetestować telefon, ewentualnie pożyczyć aparat, albo kupić jakiś niedrogi podstawowy aparat, który da radę. 

Telefon mam niby z tego roku i te tryby nocne i długie naświetlania ma, ale jak daje sobie radę można to tylko na zywo sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.