Skocz do zawartości
  • 0

Co zamiast "10" ?


seele

Pytanie

Mam refraktorek SW 90/900 czyli F 10. Co byście polecili zamiast kitowej "10" która jest ciemnawa i ogólnie nie zachwyca (okulary zakresu 10-5 mm) ?. Myślę, że 6-5 mm to za krótko, a może nie. Pytam bo chcę patrzeć na planety bez Barlowa.

Pytam praktyków którzy obserwowali przez takie okulary, a nie teoretyków, którym się wydaje że coś o tym wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
6 minut temu, seele napisał:

Mam refraktorek SW 90/900 czyli F 10. Co byście polecili zamiast kitowej "10" która jest ciemnawa i ogólnie nie zachwyca (okulary zakresu 10-5 mm) ?. Myślę, że 6-5 mm to za krótko, a może nie. Pytam bo chcę patrzeć na planety bez Barlowa.

Pytam praktyków którzy obserwowali przez takie okulary, a nie teoretyków, którym się wydaje że coś o tym wiedzą.

Posiadam podobny teleskop, bo SW102/1000. Najlepiej sprawdzają mi się Morpheusze 6,5 i 9mm. Ostre po brzegi, prawie bez odblasków, wygodny ER. Wada: cena.

To moje okulary docelowe. Przynajmniej na razie :)

W podobnych ogniskowych miałem jeszcze ES 82st. 8,8mm i 6,7mm (tego dalej posiadam, ale chyba sprzedam). Trochę gubią się przy diafragmie i dają średnie odblaski na planetach i najjaśniejszych gwiazdach, średnio-niski ER, wnoszą trochę aberracji chromatycznej. Ogólnie naprawdę niezłe do DS, ale do planet jak nic innego nie ma.

Mam jeszcze SW66 9mm, mocne odblaski, nieostrość tak 1/4pola, wnoszą duża aberrację chrom. Jako budżetowe mogą być, ale tylko do DS, do planet absolutnie nie.

Miałem jeszcze klony TMB 5 i 7mm. Dobry ER, mało odblasków, mało aberracji chromatycznej, ale coś było z ocieplaniem barw i jakby przyciemniały obraz.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam ten teleskop i generalnie do tego teleskopu polecam okulary ortoskopowe.

Tanio jakieś BCO 6 i 10mm, drożej coś lepszego - Fujiyama, BGO etc. 

 

Mają co prawda małe ER i małe pole ale za to obrazy super. Zwłaszcza jeśli chodzi o planety. 

 

Nie próbowałem w tym teleskopie co prawda żadnych morfeuszy czy ESy, bo to jednak cena okularu w stosunku do ceny teleskopu jest spora.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem Esy 6,7 oraz 8,8 mm dobre okulary do DSO obraz planet taki wyblakły dawały. Mam też Morfeusza 6, 5 mm już daje lepsze kolory ale orto 7 daje ostrzejszy obraz kosztem wygody. Obecnie do planet używam vixeny slv lV takie połączenie wygody i jakości obrazu kosztem pola,  Co do ogniskowej okularu nie doradzam gdyż ja lubię oglądać planety z źrenicą wyjściową ok 0,5 mm niektórym to już nie pasuje. Czym się różni kitowca 10mm od innych np w takim pl od SW 10mm widziałem czapę polarną na Marsie pomimo jasnego obrazu, a w kitowcu obraz bardzo oślepiały. Miałem też kiedyś tmb 7,5 mm i 3,2mm oraz ta HR 6 mm  jednak szybko zmienił je na vixeny. To teraz moje docelowe szkła planetarne jak i pl 8mm od TV choć jakieś rasowe orto da lepsze obrazy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja tego 10mm na planetach może użyłem raz, przede wszystkim dlatego, że do planet chciałem krótszą ogniskową okularu. 

 

Najpierw kupiłem TS HR6mm, z którego początkowo byłem zadowolony, aż do momentu kiedy spojrzałem przez orto BGO 6mm. 

 

Obraz w orto był na planecie (Marsie) bardziej kontrastowy, i wydawało mi się że widzę więcej detali. Łatwiej mi też było nim złapać ostrość obrazu. 

 

W swoim orto 6mm antaresa byłem w stanie właśnie przez 90/900 dostrzec WCP na Jowiszu, czapy polarne oraz ciemniejsze struktury na Marsie (w czasie opozycji). 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam taki sam teleskop. Dla mnie BCO 6 był mało wygodny - maleńka soczewka oczna i mały ER (to samo dotyczy TV Plossl 8mm). Zamieniłem na Vixen SLV 6mm - wygoda o wiele większa. Na Księżycu super (przy dobrych warunkach), z planetami jeszcze nie wiem, gdyż w tym sezonie jak wstałem na obserwację to warunki były słabe. BCO 10mm jest dla mnie akceptowalny, myślę jeszcze nad zakupem Vixen SLV 9mm.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A co sądzicie o okularach Vixen Plos NPL. Chciałem kupić 6 i 15 mm. Mojego SW 90/910 kupiłem w końcu września 2020 jeszcze za 799 zł dlatego zakup okularu za 500-1000 zł nie wchodzi w grę. Może coś innego do 300 zł byście polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, bobitsu300 napisał:

zerknij na es 5,5 albo moze nlv6 lbo lv vixena fajne obrazy daja te okulary jest o wiele lepszy komfort obserwacji niz ortho duzo osob je posiada i chwali jak i Ja rowniez mowa oczywiscie o planetach. es prownaniu z lv daje fajny jasny obraz podobnie jak ortho

ES do planet to kiepski pomysł, może do Saturna ujdzie, ale Jowisz, Wenus, czy Mars w opozycji będą z dużymi odblaskami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a moze bys chcial celestron ultima duo 5mm . 

Poczytaj o nich chociaz w internecie malo informacji jest o nich, dlugo go uzywalem fajny okular za 300zl z wysylko moge go sprzedac. w moim vixenie na fluorycie dawal ladny obraz nie odbiegajacy zbytnio od nlv 5mm  jedyne co przewazylo nad decyzja ktory sprzedac to gabaryty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • -1

zerknij na es 5,5 albo moze nlv6 lbo lv vixena fajne obrazy daja te okulary jest o wiele lepszy komfort obserwacji niz ortho duzo osob je posiada i chwali jak i Ja rowniez mowa oczywiscie o planetach. es prownaniu z lv daje fajny jasny obraz podobnie jak ortho

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.