Skocz do zawartości

Guiding przy krótkich czasach


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy wątek, więc się podłączę z pytaniem.

Mam APS-C Canona i do niego Jupitera 135mm na M42. Musiałem płaski pierścień T2 kupić, bo inaczej nie mogłem wyostrzyć na nieskończoność. Rozumiem, że w tym przypadku OAG odpada, bo doda swój wymiar do toru optycznego i nie da rady już wyostrzyć ? Inaczej - OAG tylko do dedykowanych obiektywów EF\EF-S można zamontować ? Czy to też nie przejdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adam87 napisał:

Ja uwielbiam jak przy każdym moim wątku dyskusja zbacza na zupełnie inny tor :P

Jakby kto miał jakieś doświadczenie czy guiding pomoże przy 30 sek naświetlania śmiało wypowiadajcie się !

Jeśli ogarniesz wszystko ( patrz wypowiedz @MateuszW)  to owszem pomoże, tylko czy wysiłek będzie tego wart. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2021 o 20:16, Adam87 napisał:

Warto Waszym zdaniem iść w guiding przy 30 sec ekspozycjach - Newton 200/1000 EQ5 ?

 

Więcej nie potrzebuje. Bez guidingu widać że generalnie rzuca na wszystkie strony.

 

Jaki najmniejszy szukacz da radę to prowadzić , 100 mm ogniskowej będzie ok ?

Moim zdaniem warto, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Aby guiding takiej konfiguracji sprzętowej był efektywny należałoby zadbać o regulację luzów montażu (a najlepiej jego pełną konserwację z wymianą smaru i ewentualnie łożysk). Napisałeś, że bez guidingu rzuca na wszystkie strony. To niedokładne prowadzenie może być związane właśnie ze wspomnianym luzem w obu osiach. Jeśli tak jest, guiding nie tylko nie pomoże, ale nawet zaszkodzi (montażem będzie dodatkowo szarpało przy każdej korekcie).

 

W Twoim zestawie do guidingu (dla ekspozycji 30 sekund) zastosowałbym typowy guider 50/170. Stosowałem taki przy Newtonie 200/1000 i był w zupełności wystarczający.

 

U mnie wyglądało to następująco:

  • CG5 + ED120/900 - guiding wyraźnie poprawiał prowadzenie zarówno przy krótszych jak i dłuższych ekspozycjach
  • iOptron iEQ30 Pro + Newton 200/1000 - wyraźna poprawa po włączeniu guidingu przy czasach ekspozycji od 30 sekund w górę; duża wrażliwość zestawu na podmuchy wiatru 
  • NEQ6 + Newton 250/1200 - guiding znacznie poprawia prowadzenie, choć przy krótkich czasach ekspozycji rzędu kilku do kilkunastu sekund można z niego zrezygnować (korekty mogą powodować delikatną utratę szczegółu); dość duża podatność zestawu na podmuchy wiatru.
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.