Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Mała podpowiedź do Jokera . Gdyby odkrył go astronom z Ugandy czy Malezji to obiekt byłby pewnie zakwalifikowany inaczej niż jest obecnie .

 

Tyle już mają własnych odkryć, a tego jednego im szkoda. Ot, astro-polityka.

 

Ciekawe co by było, gdyby odkrył go Polak? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finał "A" na zdjęciach były kolejno M-12 , M-14 a galaktyki to NGC 5033 , NGC 5005, NGC 5002 i NGC 5014 . Punkty otrzymują :

 

1.Bas.sic 50. (21,40)

2.Robert 50. (21,47)

3.Bistii 40. (22,39)

4.Skrzypas 40. (22,51)

5.Polaris 30.

 

 

Finał "B" na zdjęciach były kolejno NGC 5634 i planeta Pluton .Punkty otrzymują :

1.Robert 50.

3.Bistii 40.

4.Bas.sic 30.

 

Za chwilę podam klasyfikację końcową konkursu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finał "A" na zdjęciach były kolejno M-12 , M-14 a galaktyki to NGC 5033 , NGC 5005, NGC 5002 i NGC 5014 . Punkty otrzymują :

 

1.Bas.sic 50. (21,40)

2.Robert 50. (21,47)

3.Bistii 40. (22,39)

4.Skrzypas 40. (22,51)

5.Polaris 30.

Finał "B"  na zdjęciach były kolejno NGC 5634 i planeta Pluton .Punkty otrzymują :

1.Robert 50.

3.Bistii 40.

4.Bas.sic 30.

 

Za chwilę podam klasyfikację końcową konkursu .

 

PLUTON!!!

Ogladalem Plutona!!! Ooo... to jest dopiero zaskoczka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dobrą zabawę, a przede wszystkim głównemu organizatorowi, czyli Piotrowi.

 

Liczę, że na tym nasz kontakt się nie zakończy i będziemy dalej pracować przeszukując bezkres kosmosu w poszukiwaniu małego punkciku, którego nikt wcześniej nie dostrzegł.

 

Ale to już temat na inną bajkę. :D

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dobrą zabawę, a przede wszystkim głównemu organizatorowi, czyli Piotrowi.

 

Liczę, że na tym nasz kontakt się nie zakończy i będziemy dalej pracować przeszukując bezkres kosmosu w poszukiwaniu małego punkciku, którego nikt wcześniej nie dostrzegł.

 

Ale to już temat na inną bajkę.  :D

 

Robert

 

Ja rowniez dziekuje.

Przyznam, ze mnie to wciagnelo i nawet dluzsza przerwa przed ostatnia runda zrobila swoje i wybila mnie z rytmu zagadki :-)

To byla naprawde swietna zabawa... a czasem i cos wiecej niz zabawa :Beer:

No i przede wszystkim, gratulacje i podziekowania dla Piotra, Tehy i Sponsorow!!!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcowa klasyfikacja "Najtrudniejszej zagadki"

 

1.Robert 508 pkt.

2.Bas.sic 495 pkt.

3.Bistii 420 pkt.

4.Skrzypas 386 pkt.

5.Qbanos 267 pkt.

6.Polaris 258 pkt.

7.Marcus II 171 pkt.

8.Szymek 85 pkt.

9.Dariusz Smoląg 75 pkt.

10.Ax 54 pkt.

11.Wlad 36 pkt.

12.Paweł Schmidt 25 pkt.

13.Bobi 16 pkt .

14.Hans 14 pkt.

15.Adamsz12 10 pkt.

16.Adam Tomaszewski 9 pkt.

17.Kuba 3 pkt .

 

To kategoria -Nagroda . Końcową klasyfikacje w kategorii sportowej podam w nocy .

 

Przedstawię ponownie pełną listę nagród i zasady ich podziału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Plutona to zgadłem dzięki sumiennemu przeczesywaniu fragmentu nieba, kierując się następującymi wskazówkami:

1) na zdjęciu było dużo słabych gwiazdek, a więc przypuszczałem, że musi to być obiekt w okolicy Drogi Mlecznej

2) postanowiłem szukać w okolicach wcześniej zamieszczonych obiektów, czyli gromad kulistych M12 i M14.

I dzięki temu znalazłem, ale byłem równie mocno zaskoczony, gdyż myślałem, że chodzi o planetoidę lub kometę, a nie obiekt z wcześniejszej zagadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również ze swojej strony wielkie DZIEKI dla organizatorów (Piotra oraz Tomka (Teha, który dzielnie walczył z setkami DS)) oraz dla wszystkich zgadujących za swietną zabawę

 

mam nadzieje że nie zakończymy naszej współpracy tylko tak jak napisał Robert bedziemy dalej przegladać zdjatka w poszukiwaniu "czegoś"

 

pozdrawiam Paweł Koczan i jeszcze raz DZIEKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne podziekowania dla Piotra za super konkurs i wszystkim sponsorom za hojność :Beer: Naprawde wiele się nauczyłem przeglądając bezmiar kosmosu w poszukiwaniu odpowiedzi. żałuje ze nie mogłem uczestniczyć w końcowej rozgrywce. Ale często tu zaglądałem i Was dopingowałem, gratuluje wszystkim którzy wytrwali do końca a przede wszystkim zwycięzcom :helo:

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co tak nic nie mówimy?

Nasze siatkarze przerżnęli .... nic to ... jutro będzie lepiej....  :banan:

Kabareton oglądacie?

 

Przez chwile bylo widac ladny Ksiezyc, ale teraz nadeszly chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz widzę co rozpętaliśmy , konkurs zaczęty 20 kwietnia , ok 36000 wyświetleń i grubo ponad 800 postów . To znaczy że wszyscy przez ten czas żyliśmy konkursem . Dlatego proszę o chwilkę wytchnienia , musi ze mnie zejść to powietrze związane z prowadzeniem konkursu . Cieszę się że doszliśmy do finału ale teraz muszę przekopać posty , wiadomości i maile żeby dojść do ładu z nagrodami . Za wszystkie nagrody biorę na siebie odpowiedzialność więc teraz muszę pisać do Sponsorów i koordynować całość .

 

Zasada jest taka że kto ma pierwsze miejsce wybiera nagrodę z całej puli i pisze do mnie widomość o swoim wyborze . Wtedy z listy zniknie ta nagroda i zdobywca drugiego miejsca dokonuje swojego wyboru i pisze do mnie na PW itd aż do dziesiątej nagrody . Dam sygnał kiedy można będzie wybierać nagrody ale proszę o czas do wtorku wieczorem abym mógł całość uzgodnić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz widzę co rozpętaliśmy , konkurs zaczęty 20 kwietnia , ok 36000 wyświetleń i grubo ponad 800 postów . To znaczy że wszyscy przez ten czas żyliśmy konkursem .

 

Oj, żyliśmy, żyliśmy. Szczególnie, gdy zbliżała się godzina 22. I dlatego szkoda, że to już koniec, ale prędzej, czy później musiał on nastąpić.

 

Niech żałują Ci co nie uczestniczyli. I to nie tylko ze względu na nagrody. Chyba większość lubi pewnego rodzaju rywalizację, a jeżeli jeszcze ta rywalizacja dotyczy astronomii, to już sama przyjemność.

 

I dziwię się, że nie uczestniczyło jeszcze więcej osób. Nawet te najdrobniejsze nagrody mają swoją wartość, a dodatkowo można było się wiele nauczyć.

Gdybym miał rozwiązywać zadania finału A dwa miesiące temu, to o ile odgadłbym nazwy obiektów, to zajęłoby mi to kilka godzin. A teraz nieco ponad pół godziny.

 

Ponieważ wcześniej nie uczestniczyłem w rozwiązywaniu tego typu zagadek przypuszczałem, że w najlepszym przypadku zajmę 5-6 miejsce. Ale w miarę upływu czasu i rozwiązywanych zadań apetyt rósł.

 

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób powiązani byli z konkursem. I czekam na kolejne zdjęcia, tym razem już niekonkursowe.

 

Robert :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze raz do Plutona. Ja zaznaczyłem jego pozycję na zdjęciu z odwróconymi kolorami. I jak później porównywałem wielkości tych czarnych kropeczek z jasnościami w Guide to wydawało mi się, że Pluton nie ma swoich 13,8 mag. jak wskazuje efemeryda, ale raczej 14,1-14,2 mag. To potwierdza moje wcześniejsze obserwacje, gdy poszukiwałem Plutona i dochodziłem z zasięgiem do gwiazd 13,8 mag., ale Plutona nie mogłem dostrzec.

 

Teraz zbliża się opozycja Plutona (już za 2 dni) i będę go ponownie poszukiwać. Jeżeli nie znajdę go teraz obserwując z miasta, to na początku lipca wywiozę teleskop pod ciemne niebo. Zresztą i tak wywiozę, a Plutona mam zamiar dojrzeć w ciągu najbliższych 2-3 nocy, o ile tylko napłynie ciepłe zwrotnikowe powietrze z południa z lazurowym, "włoskim" niebem na co liczę.

 

I ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa i będę musiał poszukać to w necie (a może ktoś wie), jaki wpływ na jasność Plutona ma położenie jego satelity Charona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze dzieki za konkurs :notworthy:

Na początku kiedy zaczą sie wąntek konkursowy miałem do niego podejscie raczej sceptyczne,wogule sie tam nie widziałem(jeszcze w grudniu zeszłego roku jedynym obiektem poza galaktycznym jaki umiałem wskazać była M31)

Takim impulsem do przystąpienia do konkursu była M-5 czyli piersza zagadka, zmobilizowało mnie to do uczestnictwa w dalszej częsci konkursu.

W konkursie wiodło mi sie różnie, no ale zawsze :D

Z tego miejsca chciał bym przeprosić Piotra za nieprawdopodobne odpowiedzi jakie padały z mojej strony :Boink:

Zabawa była przednia POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW, ORGANIZATORÓW I SPONSORÓW :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.