Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Liczyłem że ostatnia zagadka w konkursie to będzie mocny akcent bo właśnie dzisiaj kurier dostarczył nowy refraktor . To Pentax 100 SDUF , cztero-elementowe APO . To typowy astrograf F-4 zaprojektowany pod kątem CCD. Niestety światowe firmy robią wszystko aby ich wyroby nie pasowały do innych . Okazało się że muszę dorobić odpowiednie przejściówki i redukcje aby w Pentaxie zogniskował się wyrób SBIGa . Na próbach i kombinacjach zeszła cała noc. Tak więc wracam do Soligorka ED i czekam na pogodną noc aby zrobić zdjęcie do ostatniej "najtrudniejszej zagadki "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tej straconej nocy. Tym bardziej, że teraz po nowym zakupie pogoda na pewno będzie kaprysić. :D

 

A czołówka, czyli wszyscy, którzy pozostali w konkursie z niecierpliwością czeka na rozstrzygnięcia. Ja tym bardziej, gdyż jak zwykle na bonusie "dałem plamę" i znowu zacząłem poszukiwania nie od tej strony co trzeba. :Boink:

 

Ale i tak na pewno decydujące będzie ostatnie zadanie. Czekam na coś "extra" może z jakimiś jokerkami :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonusik faktycznie łatwy.

Końcówka zapowiada się interesująco. Walka o czołowe pozycje będzie pasjonująca. Szkoda, że nie będzie można jej sledzić na bieżąco. Chyba, że walczący o czołowe lokaty będą meldować co jakiś czas o postępach swoich prac nad rozwiązaniem ostatniej zagadki... Albo niech podłączą kamerki internetowe, żebyśmy mogli obserwować ich poczynania: te napięte mięśnie, wyrzucane do śmietnika atlasy, zalewana napojami wszelakiej maści klawiatura, dymiące głowy, wyrywane z głowy włosy, wybałuszone oczy... :D

I tylko z ruchu warg bedziemy się domyślać jakie przekleństwa padają... :Boink:

Pozdrowionka dla wszystkich uczestników :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję, że dzisiaj nie będzie zadania. Mam trochę wolnego czasu, a dodatkowo jutro można odespać ewentualną niedospaną nockę. Gdyby jeszcze była ładna pogoda, to poświęciłbym ją na obserwacje. Ale za oknem zmienne zachmurzenie, a w nocy ma padać deszcz.

 

Nie wiem, czy Piotr planuje na dzisiejszą noc kolejną próbę zrobienia zdjęcia do ostatniej zagadki, ale gdyby się udało, czy można by zagadkę umieścić jutro popołudniu, a nie o 22-iej? Siedzenie o pierwszej w nocy nad zagadką nie jest tak bardzo uciążliwe, ale następnego dnia trzeba wstać najpóźniej o szóstej do pracy i nie jest to wtedy zbyt przyjemne. Ale jak zwykle dostosuję się do reszty, bo cóż innego mi pozostaje. :D

 

Liczę też na to, że zadanie będzie godne miana "ostatniego najtrudniejszego". Tak, aby poszukiwania wymagały trochę wysiłku, a nie tylko szczęścia, kto trafi szybciej. W poprzednich zadaniach czasami to szczęście mi dopisywało, a czasami nie.

 

Ciekawy też jestem jak będzie wyglądała sprawa przyszłych poszukiwań supernowych, planetoid itp. Mam pewne obawy, że jak zdjęcia będzie robił tylko Piotr, to szanse na jakikolwiek sukces są małe, biorąc pod uwagę naszą pogodę.

W przeciągu ostatniego konkursowego miesiąca ze zdjęciami było różnie, ale często ich brakowało. W przypadku supernowych zdjęcie galaktyki można przejrzeć w 10-20 minut. Przydałoby się więc robić kilkanaście zdjęć każdej pogodnej nocy. Czy to jest realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję żeby Piotr ustalił i podal termin przynajmniej na 1-2 dni wcześniej. To jest ostatnie zadanie i wszyscy muszą mieć równe szanse. A jak ma sie te 2 dni czasu to zawsze można cos przelozyc, cos zakombinowac i ustawic sobie zajecia tak by znalezc czas na zagadke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uda się zrobić zdjęcie do ostatniej rundy to na pewno Was o tym powiadomię . Termin uzgodnimy tak aby pasował większości . O dobrą zagadkę coraz trudniej bo w czasie konkursu przerobiliśmy najciekawsze obiekty maja i początku czerwca . Coś nowego znajdzie się w zasięgu mojego sprzętu dopiero za kilka tygodni czyli dawno już po zakończeniu konkursu . Dlatego muszę wybrać coś z tego co mamy obecnie pomiędzy południem a północnym zachodem .

 

Robienie zdjęć do zagadek a tych do poszukiwań to dwie zupełnie inne technologie . Dla potrzeb SAF wystarczą cztery surowe klatki i skacze się z galaktyki na galaktykę . Można więc jednej nocy zrobić kilkanaście albo więcej obiektów . Oczywiście dobrze by było jakby zdjęcia robiło więcej osób ale musimy czekać aż ktoś się sam zgłosi . Ostatnio przybyło w naszym środowisku sporo sprzętu w tym siedem dobrych montaży . Kamerki są coraz tańsze , szczególnie na rynku wtórnym . O ile więc zaczniemy w małym gronie to może w trakcie się dołączą nowe osoby które będą miały możliwość robienia zdjęć dla naszych celów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie do bunusa rundy nr 11. Na zdjęciu postawowe galaktyki to NGC 3718 i NGC 3729 . Ponadto są tam : PGC 35631 ,PGC 35609 , PGC 35620 , PGC 3518 , PGC 2437341 i wiele innych . Wystarczyło podać pięć obiektów . Punkty otrzymują :

1.Bas.sic 25.

2.Bisii 20.

3.Polaris 15.

4.Robert 10.

5.Marcus II 5 .

6.Skrzypas 5.

7.Dariusz Smoląg 5.

 

 

Klasyfikacja po jedenastej rundzie i ostatnim bonusie :

 

1.Bas.sic 415 pkt.

2.Robert 408 pkt .

3.Skrzypas 346 pkt.

4.Bistii 330 pkt.

5.Qbanos 267 pkt.

6.Polaris 228 pkt.

7.Marcus II 171 pkt.

8.Szymek 85 pkt.

9.Dariusz Smoląg 75 pkt.

10.Ax 54 pkt.

11.Wlad 36 pkt.

12.Paweł Schmidt 25 pkt.

13.Bobi 16 pkt.

14.Hans 14 pkt.

15.Adamsz12 10 pkt.

16.Adam Tomaszewski 9 pkt.

17.Kuba 3 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekawy , okazuje się że dla Japończyków standardem są rozmiary 2,37 " , 1,5 " i 0,965 " i tak mają wszystkie Pentaxy . Redukcję z 2,37 " na 2 " muszę zlecić tokarzowi .

 

W ostatniej rundzie będzie kilka zdjęć , może trzy . Będzie też bardzo wysoko punktowana z dużym skokiem za kolejne miejsce . Będzie można dużo nadrobić lub dużo stracić . Pierwsze zdjęcie właśnie jest zrobione. Kolejne w drodze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej rundzie będzie kilka zdjęć , może trzy . Będzie też bardzo wysoko punktowana z dużym skokiem za kolejne miejsce . Będzie można dużo nadrobić lub dużo stracić .

Tego właśnie się spodziewałem. Mam jednak prośbę (może inni też się wypowiedzą) aby każde z tych trzech zdjęć było punktowane osobno. Inaczej może dojść do sytuacji, że ktoś najszybciej znajdzie dwa zdjęcia, a będzie "męczył się" nad trzecim i w ten sposób straci szanse na dobre miejsce.

 

W ten sposób będzie można zdobyć na przykład 3x35 pkt = 105 pkt (gdyby przypadkiem komuś udało się najszybciej odgadnąć wszystkie trzy zdjęcia). Czyli 35-30-25-20-15-10-5 punktów.

 

Wiem, że w przypadku wymogu odgadnięcia wszystkich trzech zdjęć i dopiero wtedy podania odpowiedzi emocje będą większe, ale chyba nie o to chodzi, aby jedno zdjęcie (kłopoty z jego rozszyfrowaniem) przewróciło klasyfikację. W końcu pracowaliśmy na te wyniki przez 11 rund + bonusy.

 

To moje propozycje :)

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... zasady ustala Piotr. My możemy jedynie sugerować. Stąd moje trzy grosze. Faktem jest, że zgromadzonego dorobku punktowego pilnować trzeba.

Ale jak to w wyścigach kolarskich bywa, czasami czasówka decyduje o zwycięstwie.

Proponuję, aby zaliczenie zadania nie było uwarunkowane znalezieniem trzech obiektów (tu zgoda z Robertem). Niech będzie możliwość nadesłania odpowiedzi cząstkowej. Oczywiście wtedy punktacja byłaby inna. Na przykład:

3 fotki: 100 - 80 - 60 - 40 - 20 - 10,

2 fotki: 50 - 40 - 30 - 20 - 10,

1 fotka 25 - 20 - 15 - 10 - 5.

Każdy podjąłby decyzję o ile punktów walczy.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie możliwość nadesłania odpowiedzi cząstkowej. Oczywiście wtedy punktacja byłaby inna. Na przykład:

3 fotki: 100 - 80 - 60 - 40 - 20 - 10,

2 fotki: 50 - 40 - 30 - 20 - 10,

1 fotka 25 - 20 - 15 - 10 - 5.

Każdy podjąłby decyzję o ile punktów walczy.

Co o tym sądzicie?

 

Też ciekawe rozwiązanie. Zobaczymy co powiedzą inni. A decyzja oczywiście należy do Piotra.

 

Przede wszystkim niechciałbym, aby doszło do skrajnej sytuacji. Ktoś szybko odnajduje dwa obiekty, a nie odnajduje (wogóle) trzeciego. I wtedy kompletna klapa.

 

Tylko teraz tak patrzę, że rozbicie na powyżej przedstawione trzy grupy może wprowadzić pewne zamieszanie.

 

Ktoś może bardzo szybko odnaleźć obiekt z pierwszej fotki i wysłać odpowiedź (jest pierwszy - ma 25 punktów). Ale przed zakończeniem zadania odnalazł kolejne dwa obiekty, z tym, że jako szósty (a za to jest tylko 10 punktów). I co teraz wybrać?

 

Niech jednak o punktacji zadecyduje Piotr.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tylko teraz tak patrzę, że rozbicie na powyżej przedstawione trzy grupy może wprowadzić pewne zamieszanie.

 

Ktoś może bardzo szybko odnaleźć obiekt z pierwszej fotki i wysłać odpowiedź (jest pierwszy - ma 25 punktów). Ale przed zakończeniem zadania odnalazł kolejne dwa obiekty, z tym, że jako szósty (a za to jest tylko 10 punktów). I co teraz wybrać?

 

Niech jednak o punktacji zadecyduje Piotr.

 

W przedstawionym pomyśle wysłanie odpowiedzi z jedną fotką oznacza, że wysyłający decyduje się walczyć tylko o punkty z grupy 3. Nie można byłoby wysyłać odpowiedzi dzielonych. Jedna odpowiedź = podjęcie decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przedstawionym pomyśle wysłanie odpowiedzi z jedną fotką oznacza, że wysyłający decyduje się walczyć tylko o punkty z grupy 3. Nie można byłoby wysyłać odpowiedzi dzielonych. Jedna odpowiedź = podjęcie decyzji.

 

Aha, to teraz jest jasne.

 

Ale patrzę na prognozy pogody. Wyglądają marnie. Dla mnie to nawet dobrze, bo poniedziałek i wtorek będę miał zajęty i w pełni gotowy do boju będę ponownie dopiero w środę wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, to teraz jest jasne.

 

Ale patrzę na prognozy pogody. Wyglądają marnie. Dla mnie to nawet dobrze, bo poniedziałek i wtorek będę miał zajęty i w pełni gotowy do boju będę ponownie dopiero w środę wieczorem.

Termin musi byc ściśle określony, może urlop trzeba będzie wziąć... :Boink:

Edytowane przez Marcus_II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wszedłem na stronę IMiGW i co się okazało? Najwięcej opadów na południe od Wrocławia :angry:

 

ICM daje jednak pewne nadzieje na nocne, duże przejaśnienia nad województwem dolnośląskim. Może więc uda się zrobić zdjęcia.

 

Ale i tak wolę poczekać na dobre zdjęcia ciekawych obiektów niż odgadywać coś "z łapanki". Może akurat uda się przeprowadzić ostatnie zadanie w środę. Dla mnie to optymalny termin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.