Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

I co rozumiesz przez stwierdzenie "brutalna obróbka"? Od razu dodam, że ja na obróbce zdjęć nie znam się i pytam z ciekawości.

 

Obiekty zamiast przechodzić płynnie w tło wyglądają jak wycięte a zdjęcie wygląda jak by było zrobione jedynie z kilku odcieni szarości. Powstaje wtedy dużo artefaktów októrych wyżej pisałeś stąd szukanie super nowych jest bezcelowe.

 

Tło nie musi być czarne jak smoła, troszkę szumu dodaje naturalności.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty zamiast przechodzić płynnie w tło wyglądają jak wycięte a zdjęcie wygląda jak by było zrobione jedynie z kilku odcieni szarości. Powstaje wtedy dużo artefaktów októrych wyżej pisałeś stąd szukanie super nowych jest bezcelowe.

 

Tło nie musi być czarne jak smoła, troszkę szumu dodaje naturalności.

Zgadzam się z tym. Piotr robi niezłe zdjęcia, ale zawsze przeszkadzała mi ta agresywna obróbka, tj. zbyt duży kontrast i zrównanie tła do czerni. Tło nieba nigdy nie jest czarne, nawet pod najciemniejszym niebem. Niektóre zdjęcia Piotra wyglądają niemalże jakby składały się tylko z czerni i bieli, a przecież nie musi tak być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przekonany, że Piotr zwiększa kontrast celowo, aby łatwiej było odszukać ukazane obiekty. To nie mają być zdjęcia artystyczne, a zdjęcia do zagadek, które w części rozwiązują początkujący miłośnicy astronomii.

Zresztą pewnie w tej sprawie wypowie się sam Piotr, jak tylko zajrzy do wątku.

 

Gdyby Piotr zamieścił takie zdjęcia tych galaktyk, jak te, które prezentuje Aladin, to moglibyśmy szukać do maja (następnego) :szczerbaty:

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Piotr zamieścił takie zdjęcia tych galaktyk, jak te, które prezentuje Aladin, to moglibyśmy szukać do maja (następnego)  :szczerbaty:

 

To znaczy jakie? Nie znam Alladyna i nie mam ochoty poznawać. Można prosić o przykład np NGC 7479 ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, mnie chodzi o te konkretne galaktyki, które są treścią zadania. Niestety na razie nie mogę podać jakie, ale skoro twierdzisz, że je rozpoznałeś to wpisz sobie ich numer korzystając z:

http://aladin.u-strasbg.fr/AladinPreview

 

Zobacz jak wyglądają te galaktyki, szczególnie druga. Ledwo widoczna mgiełka.

 

Może dla Ciebie rozpoznanie galaktyki na podstawie takiego zdjęcia nie stanowi problemu, ale dla większości zapewne tak.

 

A Aladina warto poznać. :D

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, mnie chodzi o te konkretne galaktyki, które są treścią zadania. Niestety na razie nie mogę podać jakie, ale skoro twierdzisz, że je rozpoznałeś to wpisz sobie ich numer korzystając z:

http://aladin.u-strasbg.fr/AladinPreview

 

Zobacz jak wyglądają te galaktyki, szczególnie druga. Ledwo widoczna mgiełka.

 

Może dla Ciebie rozpoznanie galaktyki na podstawie takiego zdjęcia nie stanowi problemu, ale dla większości zapewne tak.

 

A Aladina warto poznać.  :D

 

Wiele programów korzysta z tych fotek a ta jest oczywista. Wystarczy szukac szeregu 3 gwiazdek, tzn tak by się wydawalo bo u Piotra nie widac ze środkowa to mglawica, element galaktyki.

 

Może i warto ale każdy ma swoje metody i nawyki :Beer:

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele programów korzysta z tych fotek a ta jest oczywista. Wystarczy szukac szeregu 3 gwiazdek, tzn tak by się wydawalo bo u Piotra nie widac ze środkowa to mglawica, element galaktyki.

 

Może i warto ale każdy ma swoje metody i nawyki  :Beer:

 

Właśnie, w tym rzecz! Ja odnalazłem wspomniane galaktyki przede wszystkim na podstawie porównywania układów gwiazd, a nie obrazu samych galaktyk. Gdyż zdjęcia galaktyk (tych z zadania) bardzo się różnią.

 

O Aladinie pierwszy raz usłyszałem jakieś dwa lata temu. Też nie zawracałem sobie nim głowy. Teraz uważam, że popełniłem błąd.

 

Ale każdy ma swoje metody i nawyki. ;)

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dogrywkę prawidłowo odpowiedziały cztery osoby . O ile wiem kolejne dalej szukają bo warto . Do wzięcia conajmniej 20 pkt i 10 za każdą kolejną odpowiedź . Damy więc możliwość spokojnego szukania kolegom i dzisiaj zagadki nie będzie .

 

Druga z zagadek w dogrywce to jedna z najtrudniejszych galaktyk do zrobienia jej fotki . W światowej sieci przez Google znalazłem zaledwie cztery zdjęcia w tym jedno dobre . Zobaczcie sami :

 

 

slaba1.jpg

 

 

slaba2.jpg

 

 

slaba3.jpg

 

 

slaba4.jpg

 

 

I to wszystko co widzi wyszukiwarka , jak widać galaktyka nie cieszy się zbytnią popularnością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak wyglądają te galaktyki, szczególnie druga. Ledwo widoczna mgiełka.

Dla jaśności w odpowiedzi omyłkowo pisalem o pierwszej :Boink:

 

Właśnie, w tym rzecz! Ja odnalazłem wspomniane galaktyki przede wszystkim na podstawie porównywania układów gwiazd, a nie obrazu samych galaktyk.

Ciężko znaleźć w sieci identyczne fotki tego samego obiektu, ale układ gwiazd jest zawsze przy nich jednakowy. Sam obraz mgławicy może być traktowany tylko pomocniczo bo jak sam pisałeś moze być mylący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć w sieci identyczne fotki tego samego obiektu, ale układ gwiazd jest zawsze przy nich jednakowy. Sam obraz mgławicy może być traktowany tylko pomocniczo bo jak sam pisałeś moze być mylący.

 

I jeżeli ten układ składa się z jasnych gwiazd, charakterystycznie rozmieszczonych to poszukując galaktykę może stanowić podstawę tych poszukiwań. Gorzej jeżeli gwiazdki są słabe i w miarę równomiernie rozmieszczone.

 

Na tych ostatnich zdjęciach najjaśniejsze gwiazdy mają około 8-9 mag. jasności (to może stanowić podpowiedź dla tych co jeszcze szukają), ale i tak odznaczają się w sposób charakterystyczny od reszty (szczególnie w przypadku drugiego zdjęcia). Czasami jednak w pobliżu galaktyk nie ma jasnych gwiazd, ale sama galaktyka ma charakterystyczny kształt i dużą jasność powierzchniową i na zdjęciach porównawczych jest bardzo podobna.

 

Tak więc różnią się galaktyki, różnią ich otoczenia, różne należy stosować metody wyszukiwania i różnie do tego podchodzą Robert i Hamal. :D

 

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc różnią się galaktyki, różnią ich otoczenia,

 

 

Otoczenia się nie róznią, no chyba że Piotr powywraca fotkę prawo na lewo i do góry nogami :D ale uklad gwiazd zawsze będzie jednakowy.

 

 

Czasami jednak w pobliżu galaktyk nie ma jasnych gwiazd,

 

Dla tych fotek co dałeś przyklad w Aladynie mie ma słabych gwiazd, a 8 mag to wypalacz matrycy.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoczenia się nie róznią, no chyba że Piotr powywraca fotkę prawo na lewo i do góry nogami  :D  ale uklad gwiazd zawsze będzie jednakowy.

Dla tych fotek co dałeś przyklad w Aladynie mie ma słabych gwiazd, a 8 mag to wypalacz matrycy.

 

Hamal! Różnią się otoczenia różnych galaktyk. Przecież nie chodzi mi o jedną, dla której na różnych zdjęciach są te same gwiazdy. Chodzi mi o to, że są galaktyki w sąsiedztwie których można znaleźć gwiazdy widoczne gołym okiem, a są galaktyki w sąsiedztwie których są gwiazdki o jasności ok. 9-10 mag. (oczywiście chodzi mi o bezpośrednie sąsiedztwo).

 

Tak jak ująłeś gwiazda 8 mag. to wypalacz matrycy (dla wspomnianych zdjęć). Ale jeżeli zaczniesz przeglądać atlas nieba w poszukiwaniu galaktyki w pobliżu której są gwiazdki 8-9 mag. to będziesz miał problem. No może nie Ty, ale większość osób na pewno tak. Masz przykład ostatniego zadania, gdzie masz swoje wypalacze matrycy (gwiazdy 8 mag.), wyraźnie widoczne galaktyki, a zawodnicy ślęczą nad mapami godzinami, a końcowym efektem jest :blink:

 

Może włączysz się do rozwiązywania kolejnych zadań? Tak dla porównania, jak szybko robi to osoba, która "siedzi" w temacie.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może włączysz się do rozwiązywania kolejnych zadań? Tak dla porównania, jak szybko robi to osoba, która "siedzi" w temacie.

 

Lepiej nie bo wyjdzie jaki jestem słaby :lol: a na poważnie to nie mam jak pogodzić czasu podawania zagadek z dostepem do komputera, ostatnią robiłem o 3 w nocy. Ale nie pękaj ;) nie miał bym pierwszego miejsca, komety i inne takie mało mnie ineteresują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.