Skocz do zawartości
  • 0

Co najpierw...


Łysy Łysy

Pytanie

Panie i panowie pomóżcie. Posiadając Gso 150/750 ,jupitera 135mm i canona450 mod nadszedł czas na zmianę sprzętu. Oczywiście nie wszystko na raz i stąd moje pytanie. W co warto zainwestować najpierw. W grę wchodzi Red cat 51 albo jakieś Apo w podobnej cenie wraz z flatenerem ,albo jakaś kamerka w tym budżecie. I tu właśnie mam dylemat .Co najpierw? Z jednej strony Gso mogłoby jeszcze chwilę zostać,a z drugiej szerokie płaskie pole kusi. Osobiście już głupieję i dlatego proszę o pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pytanie co najbardziej Cię ogranicza, z czego jesteś najmniej zadowolony. Albo z czego najbardziej, to tego nie ruszaj :) Chociaż pamiętaj że to przeważnie system naczyń połączonych, zmienisz jedno i nad resztą musisz znowu pracować :)

 

Czy z Canona wycisnąłeś maxa i chcesz więcej (albo wygodniej?)

Czy newton daje Ci płaskie pole i dobre gwiazdy ale chcesz spróbować refraktora? Albo może pociągają Cię większe FOV, stąd Red Cat 51?

Widzisz po klatkach że chciałbyś mieć lepsze prowadzenie ale montaż już nie da rady?

 

Patrząc po swoim przykładzie, kiedyś dopracowując newtona (wręgi, lepszy wyciąg, diafragma na LG, idealna kolimacja) zmieniłem akurat Canona na kamerę bo chciałem mieć komfort stałej temperatury focenia i biblioteki darków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Ja bym został z GSO 150/750. Podrasuj go pod astrofoto (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), dołóż korektor comy i możesz fajnie focić tym Canonem.

Jaki masz montaż?

 

montaż to heq5 a canon w letnie ciepłe dni tak masakrycznie szumi ,że nic dobrego z materiału nie jestem w stanie wyciagnać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zacytuję @Przemek Majewski

Ile realnie ciepłych nocy masz w Polsce, kiedy są noce astronomiczne? 

Zazwyczaj foci się jesienią i wiosną, kiedy noce są dłuższe i zimniejsze. 

Ja jak patrzę na ostatnie 2 lata mojego focenia, to 60% sesji była od stycznia do kwietnia a tylko ok 10 % latem. 

Też foce Canonem jak coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, dziki napisał:

Pytanie co najbardziej Cię ogranicza, z czego jesteś najmniej zadowolony. Albo z czego najbardziej, to tego nie ruszaj :) Chociaż pamiętaj że to przeważnie system naczyń połączonych, zmienisz jedno i nad resztą musisz znowu pracować :)

 

Czy z Canona wycisnąłeś maxa i chcesz więcej (albo wygodniej?)

Czy newton daje Ci płaskie pole i dobre gwiazdy ale chcesz spróbować refraktora? Albo może pociągają Cię większe FOV, stąd Red Cat 51?

Widzisz po klatkach że chciałbyś mieć lepsze prowadzenie ale montaż już nie da rady?

 

Patrząc po swoim przykładzie, kiedyś dopracowując newtona (wręgi, lepszy wyciąg, diafragma na LG, idealna kolimacja) zmieniłem akurat Canona na kamerę bo chciałem mieć komfort stałej temperatury focenia i biblioteki darków.

I w Twojej wypowiedzi zawiera się wszystko. Czy maks? Nie sądzę. Ale jak pisałem wcześniej szum doprowadza mnie do szału,teraz owszem temperatura spada i jest o niebo lepiej ,ale kiedyś znowu przyjdą ciepłe dni i wszystko zacznie się od początku. Newton z canonem dobrze sprawdza się np w galaktykach ,gromadach ,ale taka rozeta już praktycznie nie mieści się w polu widzenia,nie mówiac juz o kompleksie veila. Bawię się teraz jupiterem 135mm i to pole strasznie mi się podoba. Wiem ze kotek ma mniejsze ,ale to i tak jest to co powoduje usmiech na mojej twarzy. Tak wiem, ze wybierając tele siłą rzeczy w przyszłości będę musiał zmienić detektor i na odwrót. Więc sam widzisz. Ech te wybory...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, OnlyAfc napisał:

Zacytuję @Przemek Majewski

Ile realnie ciepłych nocy masz w Polsce, kiedy są noce astronomiczne? 

Zazwyczaj foci się jesienią i wiosną, kiedy noce są dłuższe i zimniejsze. 

Ja jak patrzę na ostatnie 2 lata mojego focenia, to 60% sesji była od stycznia do kwietnia a tylko ok 10 % latem. 

Też foce Canonem jak coś. 

To może iść w kierunku używanego Apo i lepszego canona? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Zacytuję @Przemek Majewski

Ile realnie ciepłych nocy masz w Polsce, kiedy są noce astronomiczne? 

Zazwyczaj foci się jesienią i wiosną, kiedy noce są dłuższe i zimniejsze. 

Ja jak patrzę na ostatnie 2 lata mojego focenia, to 60% sesji była od stycznia do kwietnia a tylko ok 10 % latem. 

Też foce Canonem jak coś. 

Nie wiem o co cho... ale jak wołają, to powtórzę co mówię zwykle...

 

1) Zaletą astrokamery są także: masa, usb, kompatybilność, szansa na MONO, krótki flange distance (zwykle mniejszy niż 12.5 mm). A nie tylko chłodzenie.

2) Zmodowane lustrzanki APS-C mogą być super. Można wołać @maciek z. Chciałbym robić kamerami takie foty jak on lustrzanką.

3) Ostatnio @Paether wrzucił artykuł podsumowujacy kto używa czego -- bardzo czytelny i przyjemny.

4) Jak kogoś stać to niech od razu łapie 2600mm, to naprawdę podnosi na inny level. Ew. 294mm (małe filtry możliwe, najtańszy mono setup)

5) Używając lustrzanki można NAPRAWDE nauczyc sie poprawnie kalibrować zdjecia.

6) naprawdę tylko nie czaje, jak ktoś wymienia Canona FF mod na ASI294MC, wkłada do refraktora 72 mm i mowi, że mniejszy piksel da detal :) (czyli 6 um vs 4.6 um).

 

Jak już mamy spoko lustrzankę do astro to może wiekszy montaż, ciekawszy refraktor, albo pouczyc sie o ercekach czy foto-newtonach. A poźniej dedykowane aparaty.

 

Nie róbcie tego, nie ma co kazdemu na siłe polecać astrokamery tylko po to żeby wydał najmniej piątke.

 

:)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Przemek Majewski napisał:

Nie róbcie tego, nie ma co kazdemu na siłe polecać astrokamery tylko po to żeby wydał najmniej piątke.

Podpisuję się pod tym. Sam orałem na DSLR tak długo aż uznałem, że ogarniam warsztat na tyle żeby pójść krok dalej. Wysypuje się ostatnio masa fotek potworków z chłodzonych ZWO czy innych QHY, bo ktoś wywalił 5-10k nie mając podstaw ani teoretycznych, ani eksploatacji sprzętu ani tym bardziej obróbki materiału (chociaż zdarzają się i chlubne wyjątki od tej reguły).

 

Co do DSLR - to z jednym pożegnałem się definitywnie - Canonem 1100d. Pomimo jego szeregu zalet to jednak sprzęt z minionej epoki. Trzeba się wyleczyć z legendy 1100D i jemu podobnych. To są zwyczajnie stare aparaty! Kupiłem używkę Canona 800D i dałem do zmodowania koledze @MateuszW. Warto porównać sobie takie dwa modele. Na dowód zdjęcie z bardzo ciepłej majowej nocy - podczas zlotu w Bukowcu:

333491169_C2020T2Palomar.png.9ec24f25be27a7ae32bc3965e9714622.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A czy kolega @MateuszW bawi się również przeróbka EOS250D?? 

 

Sam byłem bliski wydania 5k na kamerę astro. Doszedłem jednak do wniosku, że zakup zawsze mogę zrealizować, ale najpierw muszę ogarnąć swojego Canona z niutkiem. Nie ma co się spieszyć. Przedemna daleka droga...

 

Ale może skusze się na moda?? 

Ta zabawa uczy cierpliwości... 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, bacHor napisał:

A czy kolega @MateuszW bawi się również przeróbka EOS250D?? 

 

Sam byłem bliski wydania 5k na kamerę astro. Doszedłem jednak do wniosku, że zakup zawsze mogę zrealizować, ale najpierw muszę ogarnąć swojego Canona z niutkiem. Nie ma co się spieszyć. Przedemna daleka droga...

 

Ale może skusze się na moda?? 

Ta zabawa uczy cierpliwości... 

 

Pisz do niego PW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.