Skocz do zawartości

OAG - przed czy za filtrem


Fred23

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie dlatego, że tylko z fitrem przed OAG możesz ustawić ostrość. Tor optyczny do guidingu musi być tej samej długości co do kamery, a raczej nie stosujemy koła filtrowego na guiderze. Chyba, że naprawdę filtry są parafokalne, wtedy można kombinować ale nie wiem ile by takie filtry kosztowały.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Fred23 napisał:

Czy dobrze rozumiem, że cześć z Was wkłada Oag-a za filtrem, przed kamerą główną? Przecież poza problemami z ostrością przy zmianie filtra, ogranicza to mocno ilość światła dla Oag-a.

Zle zrozumiałeś. Najpierw OAG, a potem kolo filtrowe.  Ustawiasz ostrość na kamerze głównej, a potem na OAG-u. W teorii nie musisz już więcej nic zmieniać w OAG-u, tylko ostrość na głównej kamerze. Problem pojawia się jak masz filtry o rożnej grubości, bo np. dla filtra o grubości 1mm ostrość będzie w innym miejscu jak dla filtra o grubości 3mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomasz_Habaj napisał:

Zle zrozumiałeś. Najpierw OAG, a potem kolo filtrowe.  Ustawiasz ostrość na kamerze głównej, a potem na OAG-u. W teorii nie musisz już więcej nic zmieniać w OAG-u, tylko ostrość na głównej kamerze. Problem pojawia się jak masz filtry o rożnej grubości, bo np. dla filtra o grubości 1mm ostrość będzie w innym miejscu jak dla filtra o grubości 3mm.

To, że różne filtry mogą zmieniać punkt z ostrości znam z autopsji ( LRGB vs SHO), ale skoro Oag jest przed kołem filtrowy, to zmian filtrów nie zmienia zmieniać ostrość OAGa tylko kamer głównej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kubaman napisał:

No właśnie dlatego, że tylko z fitrem przed OAG możesz ustawić ostrość. Tor optyczny do guidingu musi być tej samej długości co do kamery, a raczej nie stosujemy koła filtrowego na guiderze. Chyba, że naprawdę filtry są parafokalne, wtedy można kombinować ale nie wiem ile by takie filtry kosztowały.

Czy faktycznie różnica kilkunastu milimetrów ogniskowej między Oag, a kamerą główną ma jakikolwiek wpływ na zdjęcie?  Poza tym Oag zamontowany za filtrem, zwłaszcza wąskopasmowym, przy dużych ogniskowych będzie miał problem, ze znalezieniem gwiazdy do guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fred23 napisał:

To, że różne filtry mogą zmieniać punkt z ostrości znam z autopsji ( LRGB vs SHO), ale skoro Oag jest przed kołem filtrowy, to zmian filtrów nie zmienia zmieniać ostrość OAGa tylko kamer głównej. 

No właśnie się mylisz. Zmiana ostrości poprzez zmianę filtra o innej grubości, powoduje nie tylko przesuniecie punktu ostrości na kamerze głównej, ale również w OAG-u. Tym samym musisz ostrość skorygować równocześnie w kamerze głównej i w OAG-u.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

No właśnie się mylisz. Zmiana ostrości poprzez zmianę filtra o innej grubości, powoduje nie tylko przesuniecie punktu ostrości na kamerze głównej, ale również w OAG-u. Tym samym musisz ostrość skorygować równocześnie w kamerze głównej i w OAG-u.

Przecież filtr nie jest w torze optycznym Oaga( pryzmat Oaga jest przed filtrem). Jakim prawem filtr zmieni ostrość Oaga skoro strumień świetlny do Oaga nie przechodzi przez filtr?

 

Ok, rozumiem, potrzebna jest  korekta ostrości focuserem, sorry za offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fred23 napisał:

Przecież filtr nie jest w torze optycznym Oaga( pryzmat Oaga jest przed filtrem). Jakim prawem filtr zmieni ostrość Oaga skoro strumień świetlny do Oaga nie przechodzi przez filtr?

Moze inaczej. Jak działa OAG, to raczej jasne. Ustawiamy ostrość na kamerze głównej (np. z filtrem o grubości 1mm), a następnie ustawiamy ostrość w OAG-u. I teraz zmieniając filtr na np.3mm, przesunie nam się punkt ostrości. No więc zmieniamy ostrość w kamerze głównej, ale równocześnie zmienia nam się odległość pomiędzy matrycą kamery głównej, a kamerą guidujacą w OAG-u, bo tą mieliśmy wcześniej ustawioną dla filtra 1mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Fred23 napisał:

Przecież filtr nie jest w torze optycznym Oaga( pryzmat Oaga jest przed filtrem). Jakim prawem filtr zmieni ostrość Oaga skoro strumień świetlny do Oaga nie przechodzi przez filtr?

zycie....

rozrysuj sobie to na kartce, bedzie la tiwej zrozumiec.

oag podróżuje jako wedrowiec z ostroscia kazdego filtra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ujeżdżam konfigurację z OAG przed kołem filtrowym i jedyny problem z jakim się spotkałem, to konieczność skrócenia OAGa brzeszczotem :D

U mnie guiding nie jest bardzo czuły na ostrość i mimo tegoże widać, że na różnych filtrach mam nieco inny kształt gwiazdek na obrazie w PHD, to na guiding to nie wpływa. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

No właśnie dlatego, że tylko z fitrem przed OAG możesz ustawić ostrość. Tor optyczny do guidingu musi być tej samej długości co do kamery, a raczej nie stosujemy koła filtrowego na guiderze. Chyba, że naprawdę filtry są parafokalne, wtedy można kombinować ale nie wiem ile by takie filtry kosztowały.

Poglądowe schematy torów optycznych np. ZWO pokazują OAG przed kołem/szufladą pewnie żeby nie ograniczać "sprawności" prowadzenia przez blokowanie filtrem sygnału z gwiazdek. Z mojego (mniej więcej rocznego) doświadczenia wynika, że delikatne korekty ostrości dla róznych filtrów wpływają na kształt gwiazdek w kamerze prowadzącej, ale nie mają wpływu na precyzję prowadzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również ostrość Oaga, ustawiam tylko dla głównego filtra L. Później nawet jak zmienię filtr i ustawie ostrość na kamerę główną, tej na Oagu już nie koryguje, guding daj radę, najlepiej jak mulitiguding  złapie 3-4 gwiazdki, co przy dużej ogniskowej niekiedy bywa problemem. Wtedy pomaga kamera z dużą matryca asi 174 mini, próbuje tez guidowac asi 482 z racji jej czułości w IR, co przy moim niebie Bortle 6 przynosi zadowalające efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.