Skocz do zawartości

M45 - podwarszawskie Plejady


wismat

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie gwiazdy nie są zbyt bardzo spuchnięte. To w końcu plejady, są jasne i wielkie, więc według mnie nie ma co na siłę z tym walczyć. To coś jak z jądrem M31. Mgławica wyszła Ci jak malowana pędzlem, świetnie to wygląda. No i fajnie wygląda kolor żółtych gwiazdek. Bardzo udane zdjęcie :)

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki stalker :D

Czemu moje wybrałeś? We wrześniu miałem dość materiału na Veila, Plejady zrobiłem "pobocznie", bo nie mogłem się na nie napatrzeć przez wszelkiego rodzaju lornetki.

Ja mam spajki, bo mam Newtona, Ty waćpan masz apo ;)

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

Jaki stalker :D

Czemu moje wybrałeś? We wrześniu miałem dość materiału na Veila, Plejady zrobiłem "pobocznie", bo nie mogłem się na nie napatrzeć przez wszelkiego rodzaju lornetki :)

Ja mam spajki, bo mam Newtona, Ty waćpan masz apo ;)

 

Miałeś tak małe gwiazdy na plejadach że to wyglądało jak starless. I nie wyglądało to sztucznie. Mega wrażenie zrobiły mnie twoje poboczne Plejady. Powoli uczę się mojego sprzętu i wiem na co mogę sobie nim pozwolić. Plejady nie będą na nim najlepsze (co nie zmienia faktu, że też się z nich na swój sposób cieszę :) ) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Dobrze skorygowany newton bardzo dobrze traktuje duże gwiazdki. APO ma swoje prawa w tym zakresie ( to nie jest wada). Tylko obróbka może coś tutaj zadziałać dla apo ale nie przebije się newtona jak dla mnie. To z mojego doświadczenia. Tam mamy za to spajki. Co kto lubi i preferuje :)

 

Zdjęcie bardzo fajne. Naturalnie miękkie.

 

 

Edytowane przez MaPa
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obróbkę gwiazd to wciąż jest to dla mnie dość problematyczne, ale podobnie jak koledzy wyżej nie odniosłem wrażenia, że tu jest coś nie tak.

 

Ewentualnie jak masz Pixa to możesz się pobawić w zrobienie star mask tylko na duże gwiazdy i potem popróbować różnych opcji z morphological transformation.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wismat napisał:

Nie wiem czy to kwestia optyki (william optics gt81), czy to kwestia filtrów (standardowy baader LRGB 36mm), czy to kwestia ustawień kamery qhy163m (gain 50 offset 0), czy za długa ekspozycja na te olbrzymy (120 sek)? 

Sprawdź? Właczasz dowolną klatkę liniową bez stretcha i patrzysz jaka srednicę w pikselach mają przepalone gwiazdy?

 

Robisz foto 30 sekund, mnozysz szybko w pixelMath przez 2, 4, 6 i masz estymatę przepalenia na minutę, dwie, trzy. 

 

To nie magia ani madrosć forumowa, tylko test do zrobienia w minutę we wlasnym zakresie. Jesli rozumie sie mnoznik gainu swojej kamery, to mozna jeszcze krotszy sub wyjsciowy.

 

:)

 

Twoje są ok, ja bym tylko do spodu rozciagnął, bo ciekawe co tam w tle, ultrajasne mgławice szybko mają dobry SNR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo za zdjęcie. Plejady są moją ulubioną gromadą od dziecka. Tam też najczęściej testowałem zasięgi swoich sprzętów z racji dość prostego układu do zidentyfikowania słabiutkich gwiazdeczek.test-emotikony.png.e849a2bc9bf6663743e931aa2ee45250.png

(Przy okazji robię test mojej astroemotikonki, jak się prezentuje na nowoczesnym silniku - wyszła niezwykle gładko na każdym ekranie dzięki właśnie nowoczesnemu forum :happy: ).

Edytowane przez soczi
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Twoje są ok, ja bym tylko do spodu rozciagnął, bo ciekawe co tam w tle, ultrajasne mgławice szybko mają dobry SNR. 

Ja się niesamowicie zaskoczyłem pyłami w swojej M45. Fakt, że ja to w Bieszczadach paliłem, ale za to DSLRem... i podłym achromatem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.