Skocz do zawartości
  • 0

Redukcja


Przemek Woźniak

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
20 godzin temu, Artu napisał:

Próbowałem używać filtra 1,25 w wyciągu SW 150/750 z Canonem ale jest on za mały. Obecnie mam 2 cale wkręcone w korektor komy który jest w wyciągu.

Właśnie zastanawiałem się jak takie cudo wpływa na jakość zdjęcia czy lepiej zainwestować w filtr 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, Artu napisał:

Próbowałem używać filtra 1,25 w wyciągu SW 150/750 z Canonem ale jest on za mały. Obecnie mam 2 cale wkręcone w korektor komy który jest w wyciągu.

No właśnie, a jak to się ma do zasady że filtr powinien być jak najbliżej matrycy?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Agent Smith napisał:

Moim zdaniem będzie okrutna winieta.

Ja to sprawdziłem, winieta była ogromna :no: Układ był taki : teleskop - korektor komy - filtr 1,25 - Canon 600D

 

54 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

No właśnie, a jak to się ma do zasady że filtr powinien być jak najbliżej matrycy?

 Nie wiem, może ktoś bardziej doświadczony wypowie się w tym temacie.  Ale jeśli to błąd to dlaczego producent dał gwint na filtr 2 cale w korektorze  od strony teleskopu?  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Artu napisał:

 Nie wiem, może ktoś bardziej doświadczony wypowie się w tym temacie.  Ale jeśli to błąd to dlaczego producent dał gwint na filtr 2 cale w korektorze  od strony teleskopu?  

Też mnie to zastanawia, będę mieć podobny setup zanim kupię koło filtrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

Też mnie to zastanawia, będę mieć podobny setup zanim kupię koło filtrowe.

 

18 godzin temu, Artu napisał:

Ja to sprawdziłem, winieta była ogromna :no: Układ był taki : teleskop - korektor komy - filtr 1,25 - Canon 600D

 

 Nie wiem, może ktoś bardziej doświadczony wypowie się w tym temacie.  Ale jeśli to błąd to dlaczego producent dał gwint na filtr 2 cale w korektorze  od strony teleskopu?  

To że dał na przodzie korektora jeszcze nie oznacza, że jest to optymalne rozwiązanie. Tak, czym filtr bliżej matrycy tym lepiej, szczególnie w przypadku filtrów wąskopasmowych, ale i nawet niektóre UV/IR potrafią zrobić problemy przed korektorem. Sam stosowałam L-Ehnance oraz ZWO UV/IR Cut przed korektorem i problemu nie było, ale lepiej inwestować jednak w kieszenie czy koła filtrowe.

Edytowane przez Tuvoc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, Justyna Wojtczak napisał:

No właśnie, a jak to się ma do zasady że filtr powinien być jak najbliżej matrycy?

Tutaj chodzi jedynie o to, że im filtr jest bliżej matrycy, tym może być mniejszy, bo mniejszy jest stożek światła w tym miejscu. Ale jeśli filtr jest wystarczająco duży, to nie ma znaczenia, czy zamontujemy go 1 mm od matrycy, czy 50 mm. Większość filtrów jest 1,25" lub 2", a że 1,25" jest za mały, a 2" daje spory zapas, to nie trzeba go pchać zaraz przed matrycę, co byłoby uciążliwe, tylko można go z czystym sumieniem zakręcić na front korektora.

Dodatkowym tematem są odblaski, ale tutaj jest to indywidualna kwestia danego setupu i nie ma ogólnej zasady, że dana odległość daje większe odblaski niż inna. Tu może dziać się cokolwiek.

Tak na prawdę do apsc wystarczający byłby filtr 36 mm bliżej matrycy, ale szkoda zachodu z jego mocowaniem dla drobnej oszczędności.

Godzinę temu, Tuvoc napisał:

Tak, czym filtr bliżej matrycy tym lepiej, szczególnie w przypadku filtrów wąskopasmowych, ale i nawet niektóre UV/IR potrafią zrobić problemy przed korektorem.

Piszesz o odblaskach, czy jest coś o czym nie wiem? :) 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.