Skocz do zawartości
  • 0

Która kamera do planet?


wismat

Pytanie

Cześć,

W przyszłym roku będę chciał spróbować swoich sił w łapaniu planet. Do tej pory robiłem to na SW 150/750, barlow x2, filtry ir pro planet, rgb na kamerze asi 120mm (usb 2.0). 
Niedawno kupiłem SW 254/1200. Tutaj zastanawiam się nad barlowem x3. Która kamera będzie odpowiedniejsza? Asi174mm czy Asi178mm? Czy konieczne jest chłodzenie kamery do avikowania ?
Mam do dyspozycji też maka 180/2700 ale jego chyba pod obserwację tych planet zostawię.

Może od razu bym się zgłosił o pomoc w przypadku programu. Do tej pory robiłem to sharpcapem, natomiast niedawno dowiedziałem się że firecapture ma cos takiego ala "guiding planetarny". To prawda? Wystarczy coś zaznaczyć czy to bardziej skomplikowana operacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
15 godzin temu, seele napisał:

czy do ciemniejszych teleskopów lepszy jest mniejszy czy większy pixel i jakie są orientacyjne czułości w ISO ?

 

Nie ma znaczenia o ile jesteś w stanie osiągnąć optymalną światłosiłę dla danego rozmiaru piksela. Dla małych pikseli f będzie mniejsze dla większych większe - lecz w obu przypadkach rozmiar/jasność planety ta sama. Jedyne co może być problemem to za małe piksele w jakiś ekstremalnych przypadkach (np. Svbony 205).

 

ISO to nie czułość tylko gain, który w kamerach planetarnych też się kontroluje. Zazwyczaj czas ekspozycji ustawia się rzędu 1-15ms a gain jak najniższy tak by histogram był dobrze wypełniony.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, riklaunim napisał:

To uproszczona wersja z kryterium Nyquista.

 

Aaa, myślałem że ta wartość bardziej wynika z uproszczenia jakiegoś wzoru z worka wzorów stricte do określania parametrów i zależności optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, riklaunim napisał:

 

To uproszczona wersja z kryterium Nyquista.

 

domyślam się, że to przejęzyczenie

kryterium Nyquista dotyczy niezawodności więc nie ma nic wspólnego z tematem

w omawianym przypadku chodzi o nierówność Nyqiusta zawartą w twierdzeniu o próbkowaniu czyli twierdzeniu Shanona-Nyqusta-Koteilnikowa

 

wskazany przelicznik 5* rozmiar piksela w um jest orientacyjny. Do Księżyca spokojnie można użyć mnożnika 6* pix

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, ZbyT napisał:

wskazany przelicznik 5* rozmiar piksela w um jest orientacyjny. Do Księżyca spokojnie można użyć mnożnika 6* pix

 

jest orientacyjny choć przyjął się wśród speców. Co do Księżyca to sporo zależy - jako że jest tam sporo krawędzi i przejść jasne/ciemne to dyfrakcja światła lubi "rozmyć" nieco obraz dodając swój efekt na wszystkich tego typu przejściach więc czasami lepiej być nieco poniżej niż powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Domyślam się że to przejęzyczenie, bo kryterium Nyquista dotyczy stabilności systemów dynamicznych ;)

 

Ech, @ZbyT, ty żartownisiu ;)

 

 

 

ja uczyłem się o tym kryterium dawno temu na niezawodności ale możliwe, że coś pomyliłem

za to dostajesz 5 za posługiwanie się googlem ;)

ciekawe, że wcześniej tego nie umiałeś. To jest IBL, które tu stale propaguję ... a co to IBL poszukaj jak zwykle w googlach bo jak widać jest to temat całkiem ci obcy (jak kryterium i nierówność Nyquista) choć znany od ponad 100 lat ... i wtedy to też będzie IBL :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

skoro wujek google nie pomógł jak w przypadku kryterium Nyquista to wyjaśniam: IBL to skrót od Inquiry Based Learning

to metoda nauczania poprzez rozbudzenie ciekawości i samodzielne wyciąganie wniosków przez ucznia. Jest w kontrze do tradycyjnej metody polegającej na wykładaniu wiedzy i nauki pamięciowej powszechnie stosowanej w szkolnictwie

 

właśnie nauczyłeś się czym są nierówność i kryterium Nyquista. Samodzielnie. Praktycznie bez jakiegokolwiek wysiłku z mojej strony. Wystarczyło pobudzić twoją ciekawość ... a teraz powtórz te brednie o tym, że jestem trollem i nie mam pojęcia o nauczaniu, które tak ochoczo zaprezentowałeś w innym wątku. Spór w tamtym temacie byłby rzeczywiście trollowaniem, na które nie miałem ochoty, tym bardziej iż wystarczyło poczekać aż sam wykażesz jak głupie były twoje wnioski. Teraz sam udowodniłeś jak bardzo byłeś wtedy w błędzie. Wtedy też dzięki mnie wiele osób poznało podstawy geometrii (lub sobie je przypomniało, a może tylko upewniło co do zdobytej w szkole wiedzy)... i również samodzielnie bez jakiegokolwiek nudnego wykładu z mojej strony. Nauczyli się też praktycznego wykorzystania szkolnej wiedzy, która powszechnie jest traktowana jak zbędna wiedza teoretyczna funkcjonująca w oderwaniu od rzeczywistości

 

o tym jak dobrać światłosiłę teleskopu do wielkości piksela kamery było w ciągu kilkunastu lat wielokrotnie napisane na forum. Ze wzorami włącznie ... i nie tylko na AP. Wystarczy poszukać. Jednak co chwilę ktoś pyta o to samo i jeszcze chciałby za każdym razem by przygotować tylko dla niego wykład ze wzorami, którego i tak pewnie nie chciałoby mu się przeczytać, a co dopiero zrozumieć. W końcu chce poznać prostą odpowiedź. Ale wystarczy odpowiednio go pokierować, a sam dojdzie do prawidłowych wyników, a potrzebne materiały znajdzie i jeszcze wyciągnie odpowiednie wnioski ... no może nie każdy potrafi logicznie myśleć więc trzeba wtedy mu delikatnie pomóc ;)

 

tak to się teraz robi :)

 

oczywiście istnieje ryzyko błędów poznawczych ale odpowiednie ukierunkowanie przez nauczyciela w zupełności załatwia sprawę

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.