Skocz do zawartości
  • 0

Która kamera do planet?


wismat

Pytanie

Cześć,

W przyszłym roku będę chciał spróbować swoich sił w łapaniu planet. Do tej pory robiłem to na SW 150/750, barlow x2, filtry ir pro planet, rgb na kamerze asi 120mm (usb 2.0). 
Niedawno kupiłem SW 254/1200. Tutaj zastanawiam się nad barlowem x3. Która kamera będzie odpowiedniejsza? Asi174mm czy Asi178mm? Czy konieczne jest chłodzenie kamery do avikowania ?
Mam do dyspozycji też maka 180/2700 ale jego chyba pod obserwację tych planet zostawię.

Może od razu bym się zgłosił o pomoc w przypadku programu. Do tej pory robiłem to sharpcapem, natomiast niedawno dowiedziałem się że firecapture ma cos takiego ala "guiding planetarny". To prawda? Wystarczy coś zaznaczyć czy to bardziej skomplikowana operacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak miałem Lunta 60, to zastosowanie barlowa x2 do ASI290 (pixel 2,9) było kiepskie- brak większej ilości detalu. Przy małej aperturze wychdziło, że piksel/0,3 to max czyli jakieś ~F10. Przy dużej aperturze pewnie możesz celować w wartość piksel/0,15 (~F20). Chłodzenie jest zbędne.  Ja bym wybrał ASI174 z tych dwóch (jeśli za wszelką cenę nie zależy Ci na skali). Większa matryca to mniej kadrów do zrobienia mozaiki oraz lepsza możliwość zamrożenia seeingu, bo ASI174 robi 128 FPS, ASI178 60 FPS. 

Zajrzyj jeszcze do tych kamer, nie tylko ZWO i QHY są na rynku: 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wismat napisał:

Niedawno kupiłem SW 254/1200. Tutaj zastanawiam się nad barlowem x3. Która kamera będzie odpowiedniejsza? Asi174mm czy Asi178mm? Czy konieczne jest chłodzenie kamery do avikowania ?

 

Optymalna światłosiła to około 5 * rozmiar piksela. Dla IMX178 to f/12 a dla IMX 174 to f/29.

 

36 minut temu, count.neverest napisał:

Większa matryca to mniej kadrów do zrobienia mozaiki oraz lepsza możliwość zamrożenia seeingu, bo ASI174 robi 128 FPS, ASI178 60 FPS. 

 

"Mrożenie" seeingu nie ma nic wspólnego z max FPS. Jak masz znacznie krótszy czas ekspozycji to po prostu kamera "traci czas" na przesyłanie danych. IMX178 ma więcej pikseli więc jeżeli to możliwe można uzyskać ten sam efekt co z IMX174 zmniejszając rozdzielczość - bez barlowa albo ze słabszym. IMX174 będzie też droższe od mono 290, 178 itd.

 

Player One ma już jakieś wsparcie w FireCapture od wersji beta.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teoretyczne wyliczenia są bardzo różne, opierałem się o swoje doświadczenia z Luntem i SCT. Mój błąd- skupiłem się na całej klatce, np. pod Księżyc. dla planet będzie wsio ryba i tak trzeba zastosować ROI, bo bez sensu jest zbierać i stackować czerń. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gwoli wyjaśnienia księżyc na full res też mnie interere :)

Czyli generalnie na planety nie będzie miało za wiele znaczenia czy wezmę imx178 czy imx174 bo przy np 640x480 prędkości będą w obu przypadkach wystarczające? Kamery z imx174 są 2x droższe od imx178 więc może różnica w fps przy 640x480 nie jest warta 1500zł. hmm?

Patrzę na te kamery Player One i faktycznie mają wsparcie dla sharpcapa i firecapture, ale dostać je mogę jedynie na ali gdzie taki neptun-m kosztuje 100/150zł taniej niż nówka sztuka asi174mm w PL, a jak do PO dojdzie cło to już wydaje więcej. Nie ukrywam że raczej myślałem że jakaś asi174mm znajdzie się na giełdzie u nas, na PO raczej nie liczę.

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie musi być chłodzona. Nie rób w dalekiej podczerwieni (pow. 800 nm) - kamera da ciemny obraz. Często lepiej mi wychodziło przez filtr R niż 710 nm.

Jak myślisz o Księżycu, dodaj do wydatków dysk SSD min 512 GB do laptopa. ASI 178 na pełnej szybkości zapychała mi tradycyjny dysk SATA, nie nadążał odbierać danych. FireCapture po kilku filmach wieszał się itd. Krótki wieczór to 200 GB, Jak Księżyc wysoko i noc długa - drugi dysk się przyda. Robię z reguły 3 - 5 tys klatek.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, seele napisał:

Dzięki za odpowiedź ale pytałem o piksele. Do zestawu z ok 1000 zł nie będę kupował kamerki za kilka tysięcy.

 

A jaką to ma aperturę? ASI120 mini chyba najtańsza opcja teraz z lokalnych kamer. Można iść jeszcze niżej w podstawowe SVBony ale to będzie dość ograniczone już.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.