Skocz do zawartości

Mars 2022


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, anatol napisał:

Czy tam na górze po lewej biała plama to Olympus Mons ?

Chciałbym, ale nie, to formacja wulkanu tarczowego Alba Patera, obecnie Alba Mons. Olympus Mons trochę dalej (bliżej krawędzi) i równika. Niewidoczny na tym zdjęciu. Alba Mons lepiej widoczna na poprzednim zdjęciu z 7 grudnia, była bliżej środka obrazu.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alba_Mons

Edytowane przez OBERON RD
dodałem datę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@21szpak Rozumiem, że ciężko się zdecydować. Nie gniewaj się, że obrabiam twoją fotkę, ale były chmury i nie mam dziś swojej :szczerbaty:

Też walczyłem z kolorami Marsa robiąc RGB. Może popatrz na Marsa w wizualu i spróbuj oddać te kolory na zdjęciu? Wiem, że bije jasnością po oczach, ale Mars nie jest ani czerwony ani zielony :online2long: Symulacja jaką pokazujesz (tu zmniejszona do skali Twojego zdjęcia) ma sztuczny kolor, bo to obraz z kanału IR zabarwiony na umowny kolor, żeby było "ładniej".

Po lewo twoja fotka z poprawionymi kolorami opcją Curves (Krzywe) - zaznaczyłem umowny punkt koło środka tarczy, że ma być szary. Środek to symulacja z wyrównaną jasnością a po prawo dołożone L. Jak chcesz uwydatnić szczegóły, to nałóż warstwę luminacji L zrobioną z kanału R lub IR. Choć w wizualu te szczegóły raczej wyglądają jak na Twoim zdjęciu po lewo, to czasem gonimy za pokazaniem "jak najwięcej szczegółów". Wyskalowana symulacja pokazuje, że szczegóły niestety się rozmywają, bo to nie najlepsza opozycja.

 

image.jpeg.c41c5c885a3c9775328657cf00b0da3d.jpeg     image.jpeg.80edeabd4024040e4a1accb7db46968a.jpeg    image.jpeg.d47d14cb0602b65f6dd974082ebbdc08.jpeg

 

Pogodnego nieba!

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2022 o 22:28, karp_killer napisał:

2022-12-19

Wiało i brrr

 

Teleskop: Sky-Watcher 200/1000 PDS "Trup"
Montaż: EQ5 opaskowany (OnStep)
Sensor: svBony sv305
Ekspozycja: 3x4min
Soczewki: Angeleyes barlow x5 (ale daje x3)
Apki: Photoshop, PIPP, Astrosurface

 

 

I takie zaangażowanie trzeba doceniać! Świetna robota, ile czasu trwała sesja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2022 o 08:38, OBERON RD napisał:

Chciałbym, ale nie, to formacja wulkanu tarczowego Alba Patera, obecnie Alba Mons. Olympus Mons trochę dalej (bliżej krawędzi) i równika. Niewidoczny na tym zdjęciu. Alba Mons lepiej widoczna na poprzednim zdjęciu z 7 grudnia, była bliżej środka obrazu.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Alba_Mons

Zdecydowanie zbliżej tej plamce do Olimpu niż Alba Mons

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.