Skocz do zawartości

Mars 2022


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.11.2022 o 00:46, lulu napisał:

Przepraszam szczerze i z głębin serca. Potraktowałem zdjęcie w sposób ordynarny i niedopuszczalny, powiększając je do rozmiaru 150% w stosunku do oryginału. Dlaczego zgrzeszyłem? Ano - stwierdziłem ciekawą rzecz: w wypadku Marsa takie teoretycznie niewnoszące żadnej dodatkowej informacji o detalu powiększenie, pozwala jednak wydobyć szczegóły niewidoczne w wersji natywnej. Tutaj na przykład wyraźnie widać stożek Olympus Mons na krawędzi terminatora. Próżno go szukać na zdjęciu w skali 1:1, nawet mocno wyostrzanym. Ohyda - ale jako dająca do myślenia ciekawostka może się nada...

 

MARS-2022-10-27-150-Celestron-C8-N.jpg

 

Nie znam się na astrofoto, ale dokładnie tak widziałem Marsa w swoim teleskopie :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale… odnoszę czasami, że obecnie widać dwie czapy polarne i ostatnio tak się zastanawiałem nad tym, kiedy widzimy czapę północną a kiedy południową? Czy to ma jakieś znaczenie? Czy zawsze widzimy czapę północną?

W swoich szkicach i opisach z 2012 roku widzę czapę północną. W refraktorze z nasadką kątową obraz jest obrócony prawo lewo więc czapa jest widoczna u góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, artystasiak napisał:

Ale… odnoszę czasami, że obecnie widać dwie czapy polarne i ostatnio tak się zastanawiałem nad tym, kiedy widzimy czapę północną a kiedy południową? Czy to ma jakieś znaczenie? Czy zawsze widzimy czapę północną?

W swoich szkicach i opisach z 2012 roku widzę czapę północną. W refraktorze z nasadką kątową obraz jest obrócony prawo lewo więc czapa jest widoczna u góry.

 

oś obrotu Marsa tak samo jak oś obrotu Ziemi jest pochylona względem orbity więc to, którą czapę widzimy zależy od miejsca na orbicie Marsa, w którym aktualnie się on znajduje. Czasem to czapa północna, a czasem południowa. Czasem widać obie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lulu napisał:

 

No jeśli zaobserwowałeś Olympus Mons to powiedziałbym że bardzo dobrze świadczy to o Twoim teleskopie ?

Nie, nie. Źle się wyraziłem. Widziałem obraz takiej jakości z takimi pociemnieniami, w takich przybliżonych odcieniach :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ZbyT napisał:

 

oś obrotu Marsa tak samo jak oś obrotu Ziemi jest pochylona względem orbity więc to, którą czapę widzimy zależy od miejsca na orbicie Marsa, w którym aktualnie się on znajduje. Czasem to czapa północna, a czasem południowa. Czasem widać obie

 

pozdrawiam

Tak, ale pytanie w jakich porach roku na Ziemi, dla naszej półkuli północnej obserwujemy czapę południową, w jakich północną a w jakich obie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Mars ze SW 200/1000, barlow TV3x, ASI290MM, RGB+IRpass. Nigdy wcześniej nie fotografowałem Marsa, miałem problem z łączeniem kolorów z luminancją z filtra IR pass, pamiętam widziałem kiedyś tutorial jak to zrobić w PS, może ktoś ma linka do czegoś podobnego? Najpierw składałem kolory w Winjupos ale trochę przepaliło biegun i musiałem trochę pokombinować :)  Czy łączenie luminancji i kanałów w Winjupos to dobry pomysł czy lepiej to robić w PS?

mars3.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/6/2022 at 12:40 PM, megrez23 said:

LZOS 130/F9:original:

...i wszystko jasne!:Lighten:

 

Pozdrawiam Jarek 

 

Oj tam oj tam, poczekamy (aż skończę składać) planetarnego 8" Newtona F9 i zobaczymy. Rok temu LZOS sromotnie poległ na Saturnie w bliźniaczym planeciaku i obawiam się, że z Marsem będzie podobnie :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, mkowalik napisał:

 

Oj tam oj tam, poczekamy (aż skończę składać) planetarnego 8" Newtona F9 i zobaczymy. Rok temu LZOS sromotnie poległ na Saturnie w bliźniaczym planeciaku i obawiam się, że z Marsem będzie podobnie :-)

Po co przenosisz temat "moja, mojasza, twojsza" na Astropolis? Wystarczy dyskusja na Astomaniaku.

 

Pozdrawiam Jarek 

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, megrez23 said:

Po co przenosisz temat "moja, mojasza, twojsza" na Astropolis? Wystarczy dyskusja na Astomaniaku.

 

Pozdrawiam Jarek 

 

Sugestie, że "zobaczył", bo miał "markowe" APO po prostu nie są prawdą. Jeszcze ktoś przeczyta i uwierzy. O jakości obrazu decydują warunki pogodowe, średnica instrumentu, jakość optyki oraz dyfrakcja na nim a nie to, "że jest APO". Wiem, że czepiam się, ale może chociaż jedną duszę uchornię przed ślepą wiarą w moc soczewki :-).

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mkowalik napisał:

 

Sugestie, że "zobaczył", bo miał "markowe" APO po prostu nie są prawdą. Jeszcze ktoś przeczyta i uwierzy. O jakości obrazu decydują warunki pogodowe, średnica instrumentu, jakość optyki oraz dyfrakcja na nim a nie to, "że jest APO". Wiem, że czepiam się, ale może chociaż jedną duszę uchornię przed ślepą wiarą w moc soczewki :-).

 

Sorry za kolejny off top. Mnie do mocy Newtona nie musisz przekonywać :original:Masz już jedną duszę.

 

Pozdrawiam Jarek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, megrez23 napisał:

Sorry za kolejny off top. Mnie do mocy Newtona nie musisz przekonywać :original:Masz już jedną duszę.

 

Pozdrawiam Jarek 

I mnie też. Ale prawdą jest, że najładniejsze obrazy planet widziałem u siebie w LZOSie 130 i jeśli ktoś chce dalej to podważać to powodzenia, ale zdaje mi się, że z kolegą mkowalik wyjaśniliśmy to sobie w wiadomościach prywatnych na astromaniaku. Nie musisz mnie prowokować do wzięcia udziału w kolejnych nic nie wnoszących dyskusjach. Napisałem, że widziałem takiego Marsa. Nie dlatego, że to przez apo, lecz dlatego, że takiego go po prostu widziałem. 

Edytowane przez artystasiak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.