Skocz do zawartości

Atik 383L+ chłodzenie zwiększa szum


Lukasz_K

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, kupiłem niedawno używanego Atika 383L+ i od kilku dni uczę się jego obsługi. Przesiadam się z St2000 i cała moja wiedza opiera się na uzytkoniu kamer sbig. 

Zauważyłem dziwne zjawisko, jak włączam chłodzenie, to zamiast zmniejszać się ilość szumu jakby się zwiększała. Zamieszczam porównawcze fotki.

Od lewej u góry temperatura pokojowa 22stopnie, lewy dół plus 5 stopni, prawy górny narożnik -5 stopni celcjusza oraz prawy dół wyłączony cooler i po kilku minutach powrót do temperatury pokojowej.

 

919403896_Zrzutekranu2022-03-04124143.thumb.jpg.0349dbd1f8fb4b60641e90f30f352ed8.jpg

 

Zamieszczam link do oryginalnych plików fits.

https://1drv.ms/u/s!AvMCnWqmGJFzl0rdQ-n2rWYeo6Yg?e=GsE0TE

 

Zastanawia mnie dla czego tak się dzieje, wymieniałem zasilacze, kable usb, komputer. Gdyby zakłócenia powodował sam cooler, to po jego wyłączeniu od razu powinien poprawić się obraz a nie dopiero po kilku minutach jak matryca się ogrzeje. Gdyby matryca zamarzała a miałem tak w przypadku sbiga, to po odmrożeniu i wychłodzeniu do plus 5 stopni efekt zamarzanie nie powinien występować. Ma ktoś jakieś pomysł co mógłbym jeszcze sprawdzić ? Może wilgoć, ale nie widziałem wilgoci w na matrycy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na razie bez większej analizy, tylko luźna wrzutka.

Czy to są auto stretche? To, że widać, że jest zaszumiony to nie znaczy, że jest większy szum.

Przy schłodzeniu szum będzie mniejszy (powinien być), ale auto stretch ustali inny poziom. To Ty widzisz, to jest Twoja percepcja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to są auto stretche. Dla tego załączyłem link do plików fits. Może ktoś bardziej doświadczony mi wyjaśni jak sprawdzać.

Podczas prac z kamerą st2000 nie miałem takiej sytuacji. Chłodzenie powodowało mniej szumu w auto stretchu.

Edytowane przez Lukasz_K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w wyniku autostreth wydaje się, że szum jest większy, podczas gdy nie jest. Gdy w wyniku chłodzenia, hotpiksele stają się mniej jasne, autostreth mocniej wyciąga obraz.

Dla obiektywnego porównania ustaw na obu zdjęciach taki sam streth ręcznie (liczbowo). Jest też taka funkcja gdzieś, żeby sam zastosował takie same wartości stretcha w innych plikach, ale nie pamiętam jak się nazywała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem takie same wartości jak sugerował MateuszW i wyszło coś takiego:

obraz.thumb.png.5c7b4e4890cb5c8f2147f8257dc1c334.png

 

 

I jeszcze mam jedno pytanie do posiadaczy atika 383l, czy wentylator zawsze tak szybko i głośno pracuje? Nie ma jakieś regulacji obrotów wentylatora tak kamera?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kirien napisał:

To ten atik z gieldy tu co dlugo wisial? na darkach spdzedawcy nie bylo tych bialych kolumn na obrazie.

Tak, ale sprzedający poinformował mnie o stanie matrycy i warunki zakupu uwzględniały te kolumny. Jak kupowałem to sprawdziłem matrycę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Amper napisał:

Napisz może jakim zasilaczem zasilasz tą kamerkę, bo dla tego modelu 12V to troszkę za mało. 

Poczytaj o zasialaniu 383L, dużo tego było na polskich forach

Czytałem i podłączyłem zasilacz 13,8 V transformatorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz_K napisał:

Ustawiłem takie same wartości jak sugerował MateuszW i wyszło coś takiego:

obraz.thumb.png.5c7b4e4890cb5c8f2147f8257dc1c334.png

 

 

I jeszcze mam jedno pytanie do posiadaczy atika 383l, czy wentylator zawsze tak szybko i głośno pracuje? Nie ma jakieś regulacji obrotów wentylatora tak kamera?

 

 

Jak dla mnie potwierdziło się to co napisałem o autostretchu.
Nie denerwuj się, rób zdjęcia i będzie OK. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Łukasz i pozostali uczestnicy tego wątku

Jako że to ja byłem sprzedającym czuję się w obowiązku zabrać głos. Pamiętasz Łukasz że dzień przed sprzedażą wysłałem Ci zrzuty ekranu oraz surowy FITs z pokazaniem tych kolumn pikseli (zresztą cena poszła w dół). Te zdjęcia z kolumnami pikseli wykonane były na zasilaczu 12V. Jak się spotkaliśmy w dniu sprzedaży robiliśmy darki w samochodzie i obraz darków był super! To naprawdę kwestia zasilania co faktycznie wyleciało mmi z głowy. Napięcie jakie podawał akumulator samochodu było wyższe niż 13V i jak pamiętasz obraz darka był super! I tak jest. Temat zasilania przewija się szeroko na forach zarówno ATIKA jak i naszych krajowych, np: https://forums.atik-cameras.com/index.php?topic=126.0 albo tu opisane przez Jolo https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2109-zasilanie-setupu/&do=findComment&comment=111842

 

Napięcie w zapalniczce auta w którym sprawdzaliśmy razem sprzęt:

IMG_6078.thumb.jpg.dc29cf10fdce112d8bf32019eaf14ffa.jpg

 

Gwarantuję, że przy wyższym zasilaniu to jest ok 13 lub wyższym (max 13.8V) szum i kolumny nieczynnych pikseli znikną - zresztą sam widziałeś. Nie martw się naprawdę wszystko jest OK

 

Jeśli chodzi o pracę chłodzenia to w ATIK-ach tak chodzi. Widziałem kilka i to normalna praca, może jesteś przyzwyczajony do SBIG (w QHY którą mam jest znacznie ciszej).

 

Łukasz zrób zdjęcia na wyższym napięciu, skalibruj je i zobaczysz że będziesz zadowolony. To dobra kamera

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz (w uzupełnieniu do poprzedniego wpisu) - zwróć uwagę na wartości histogramu. Niżej jest zrzut ekranu z jednym z Twoich Darków. Screan Streach 342 - 402 w zakresie 65000 moim zdaniem to bardzo dobry DARK i uwzględnia ampglow z lewej strony. Uważam że jest bardzo OK. Jak dasz napięcie 13.5V będzie super! Jak coś to proszę pisz!

Strecz.png.f0ad60ff5b06f5599cfcca110eeee791.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lukasz_K napisał:

Ustawiłem takie same wartości jak sugerował MateuszW i wyszło coś takiego:

No i wszystko wygląda elegancko, jak powinno.

 

8 godzin temu, Lukasz_K napisał:

I jeszcze mam jedno pytanie do posiadaczy atika 383l, czy wentylator zawsze tak szybko i głośno pracuje? Nie ma jakieś regulacji obrotów wentylatora tak kamera?

Tak, on tak pracuje. Cały czas na jednych obrotach od podłączenia zasilania. Do dźwięku można się przyzwyczaić, mi się podoba :P 

8 godzin temu, Lukasz_K napisał:

Czytałem i podłączyłem zasilacz 13,8 V transformatorowy.

Na powyższych zdjęciach już był ten zasilacz? Generalnie to nawet na 12V po kalibracji i stackowaniu i tak wychodzą dobre zdjęcia, to jest różnica raczej symboliczna. Ale tak, wyższe napięcie powoduje zmniejszenie ilości hotpikseli.

 

A co do kolumn, to one też w praktyce nie mają znaczenia - wystarczy dithering lub kalibracja. Także ciesz się z super kamery w dobrej cenie :) 

6 godzin temu, Piotr4d napisał:

Pytanie jaką wartość napięcia zasilacz podaje pod obciążeniem. 

Jeśli jest stabilizowany, to zawsze taką samą, ale to na swoim wyjściu. Natomiast później na kablu zasilającym i złączach powstaje spadek, zależny od obciążenia. Także tak - jeśli podłączymy kamerę długim i cienkim kabelkiem, to może się okazać, że stracimy te 0,5 - 1V w skrajnych przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.