Skocz do zawartości

Sombrero


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

Ostrzyłem chyba na wedze o ile dobrze pamiętam podczas alignowania - myślisz że lepiej ostrzyć już na jakiejś gwiezdzie kolo samego obiektu ? 

Podczas ostrzenia na wedze było widać lekki pływ atmosfery, 20 stopni nad horyzontem to też nie ułatwia sprawy plus te pełzające chmury co chwile w kadrze - ale jeśli ostrzenie na gwiezdzie w kadrze z obiektem coś daje lepiej niż podczas 3 star align to mogę się skusic

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak jasnej gwieździe nie ustawisz dobrze ostrości. 

Wybierz gwiazdkę  kolo obiektu, nie za jasną. 

Ja w teleskopu f6 naświetlania gwiazdkę 10s, taka słaba wybieram.

A jej wąsy poglądam w fitsworku jest dokładniejszy niż mój program do akwizycji.

Edytowane przez fizyk5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to różnica czy zrobię na Jasnej lub ciemnej gwiezdzie ? Proszę o argumenty 

Co do kolorystyki to taka wybrałem, wszyscy wiemy że można dowolnie nią manewrować, zawsze może być bardziej żółta jak chyba w większości przypadków jest pokazywana - zreszta pewnie się nią jeszcze pobawię w wolnej chwili 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lagata1 napisał:

tylko 7 klatek po 4 minuty

 

Z takiej ilości "bata nie ukręcisz". Ale skoro już "kręcisz", to o kolory mógłbyś zadbać. ;)

 

1 godzinę temu, fizyk5 napisał:

I znowu jest nieostre.

 

Jakoś nie jestem do końca przekonany co do tej nieostrości. Może jakaś mała jest, ale moje oko zupełnie to toleruje.

 

26 minut temu, fizyk5 napisał:

A ostrość sprawdzam i poprawiam co godzinę. 

 

Z kontrolą ostrości jest bardzo różnie. Wszystko zależy od konstrukcji teleskopu. Gdy zbieram swoim Newtonem, nie ma mowy żebym odszedł od komputera. Mój UNC 1000/f5 jest tak czuły na zmiany temperatury, że czasem muszę korygować ostrość co jedną klatkę. Właściwie z newtonem nie miałem sesji bez refokusowania.

Natomiast w APO TS76EDPH wystarczy, że ostrość ustawię raz. Ta tuba jest krótka i mało wrażliwa na wahania temperatur.

 

14 minut temu, lagata1 napisał:

A jaka to różnica czy zrobię na Jasnej lub ciemnej gwiezdzie ? Proszę o argumenty 

 

Słuszne pytanie! W newtonie wstępnie ostrzę na jasną gwiazdę, bo ciemne nie dają mi spajków. W newtonie nie używam maski Bahtinowa - do wyostrzenia wystarczają mi spajki. Podobnie jest z maską Bahtinowa której używam z APO, która też przecież produkuje swoiste spajki. Na ciemnych gwiazdach ich nie uświadczysz. Niemniej czasem bywa tak, że w kadrze nie ma jasnych gwiazd, więc nie będzie i spajków. Wtedy ostrzenie przechodzi z doświadczeniem. Po pewnym czasie pracy ze swoim setupem wiesz już jak wyglądają ostre obrazy gwiazd i ostrość z powodzeniem ocenisz na klatce kontrolnej bez spajków i bez maski Bahtinowa. No ale trzeba nieco doświadczenia i znajomości własnego sprzęta. ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej ostrości schmidt jest konstrukcja zamknięta więc też myślę że raz ustawiona wystarczy gdy jest wychlodzony, być może drastyczne spadki w nocy na długiej sesji mogą mieć znaczenie ;

Co do sombrero i m53 sesje były bardzo krótkie w obu przypadkach, szczególnie przy sombrero dawały w kość chmury I niskie położenie nad horyzontem ( materiał zbierany pomiędzy 1 a 2.30 w nocy więc obiekt tylko był coraz niżej w coraz gorszych warunkach )

Też to moje pierwsze próby na 1500 przy f10 i to bardziej testy w celu odnalezienia uniwersalnego iso oraz czasów ale szczeze nie ma zbyt wielu okazji na razie że względu na brak stałych warunków pogodowych póki co więc się cieszę z tego co na razie mam 

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lagata1 napisał:

Co do tej ostrości schmidt jest konstrukcja zamknięta więc też myślę że raz ustawiona wystarczy gdy jest wychlodzony, być może drastyczne spadki w nocy na długiej sesji mogą mieć znaczenie

Raz ustawiono ostrość z całą pewnością nie wystarczy. Nie potrzeba drastycznych spadków, wystarczy o 1o żeby się pogorszyła.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Grzędziel napisał:

Raz ustawiono ostrość z całą pewnością nie wystarczy. Nie potrzeba drastycznych spadków, wystarczy o 1o żeby się pogorszyła.

 

Myślę, że to zależy od sprzętu. Mój newton jest nadzwyczaj-wkurzająco czuły. Natomiast APO TS76 jest mocno nieczuły. Nie wiem, jak reaguje SCT.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle mało ludzi robi scekiem - gdy przeglądam pojedyncze klatki ( pomijam wrażliwość eq5 ) dostrzegam przede wszystkim wpływ warunków atmosferycznych na jakość każdej klatki, np. klatka z godziny 1 potrafi być równie ostra jak ta z godziny 2, zauważyłem że u mnie duże znaczenie pod domem ma wysokość obiektu nad horyzontem czy też stan atmosfery w danym punkcie czasowym ( jestem otoczony na wsi małymi miasteczkami i to co jest nisko nad horyzontem niestety często znajduję się w łunie sztucznego światła z pobliskich miejscowości ) - fajnie gdyby ktoś się wypowiedział kto pracuję również na sc;

oczywiście będę sprawdzał rady innych kolegów według ich sugestii by wyciągnąć wnioski

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lagata1 napisał:

Co do tej ostrości schmidt jest konstrukcja zamknięta więc też myślę że raz ustawiona wystarczy gdy jest wychlodzonynie nad horyzontem ( materiał zbierany pomiędzy 1 a 2.30 w nocy więc obiekt tylko

Robię fotki z sct 8 z zwo eaf i punkt ostrości zmienia się wiele razy w trakcie sesji . Do tego dochodzi mniejszy lub większy mirror shift . W ts65 ostrości trzyma się zdecydowanie dłużej. Myślę,  że poczyniłes błędne założenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

 

Myślę, że to zależy od sprzętu. Mój newton jest nadzwyczaj-wkurzająco czuły. Natomiast APO TS76 jest mocno nieczuły. Nie wiem, jak reaguje SCT.

 

To prawda, zależy od sprzętu, a przede wszystkim od ogniskowej. Np. w Czerwonym Kocie f=250 mm korekcję ostrości wykonuję 3-4 razy rzadziej niż w APO z ogniskową 910 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowym podejściu wszystkie jasne gwiazdy są u Ciebie cytrynowe (choć faktycznie różnią się od siebie kolorami), za to ciemniejsze gwiazdy wciąż mają fioletowy zafarb. Do tego masz nierówne tło z fioletowymi rozjaśnieniami na rogach. Proponuję zacząć obróbkę zdjęcia od kalibracji fotometrycznej. 

Ostrość wydaje się ok, ale zdjęcie jest za bardzo pomniejszone, żeby to dobrze ocenić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.