Skocz do zawartości

AZ4 uszkodzony?


szquar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem początkujący, zakupiłem nowy nowy montaż AZ4 trzy tygodnie temu i od samego początku mam wrażenie że chodzi nierówno, odkręciłem zaciski i podkładki wyglądają jak na zdjęciach poniżej. Czy to ma tak wyglądać? Mają być takie pogięte? Chciałbym się poradzić zanim zareklamuje.

Pozdrawiam.

Kuba

 

EDIT: Dodam że od samego początku nie jestem w stanie wyważyć teleskopu, chyba że przesunę go maksymalnie do przodu, ale wtedy jest bardzo ograniczony zakres ruchów, zrzucałem to na karb jego krótkich wymiarów (TS apo 80/480), zastanawiam się czy tak powinno być?

IMG_0565.jpg

IMG_0566.jpg

Edytowane przez szquar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim AZ4 obecnym i poprzednim byly tak samo wygięte te podkladki-sprężynki. Jeden miałem nowy ze sklepu, drugi używkę. Gdyby te podkladki byly zupelnie płaskie bez dzialania dociskajacego, rozkręcalo by się to co chwilę. Kwestia nierównosci prowadzenia - w nowym mialem podobnie, po czasie się wszystko "rozjeździlo" i chodził bardzo płynnie. No chyba ze ewidentnie w jakiejś pozycji Ci się blokuje, wtedy to cos innego i trzeba by poszukac przyczyny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrek K. napisał:

W moim AZ4 obecnym i poprzednim byly tak samo wygięte te podkladki-sprężynki. Jeden miałem nowy ze sklepu, drugi używkę. Gdyby te podkladki byly zupelnie płaskie bez dzialania dociskajacego, rozkręcalo by się to co chwilę. Kwestia nierównosci prowadzenia - w nowym mialem podobnie, po czasie się wszystko "rozjeździlo" i chodził bardzo płynnie. No chyba ze ewidentnie w jakiejś pozycji Ci się blokuje, wtedy to cos innego i trzeba by poszukac przyczyny.

Wygląda to tak że raz chodzi lepiej raz gorzej:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szquar napisał:

Czy mogę prosić kogoś o sprawdzenie w swoim AZ4 jak to wyglada?

Montaż używany 3 razy, wiec zastanawiam się jakim cudem mogło się tak wygnać jeżeli to od używania?

@szquar prosze bardzo, moj AZ4. Jestem 1 wlascicielem, oryginalne podkladki kontrujace. U Ciebie wszysztko OK. Moj egzemlparz utrzymie wywazonego AR150/750, nalezy mocno dokrecic to pokretlo...

image.png.a881d128c3d16ce558a793c362a7c386.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dimis napisał:

@szquar prosze bardzo, moj AZ4. Jestem 1 wlascicielem, oryginalne podkladki kontrujace. U Ciebie wszysztko OK. Moj egzemlparz utrzymie wywazonego AR150/750, nalezy mocno dokrecic to pokretlo...

image.png.a881d128c3d16ce558a793c362a7c386.png

 

Dzięki za fotę. Wyglada na to ze panikuje niepotrzebnie.

Jak mocno odkręcę to go trzyma, tylko jak rozkręcam to raz chodzi zupełnie luźno a raz z oporem, pewnie musi się wyrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściąg teleskop. Odkręć, dokręć nakrętki, posprawdzaj. Montaż powinien chodzić płynnie. Jakieś niewielkie różnice w płynności mogą być, ale nie powinno tak, że w jednym miejscu chodzi zdecydowanie ciężej niż w innym. 

Co do samego wyważenia teleskopu to generalnie oś ciężkości teleskopu nie jest w osi tuby stąd problem w wyważeniem. U mnie pomogło przestawienie szyny mocującej i opuszczenie teleskopu jak na zdjęciu

680783829_az4_obnizeniesrodkaciezkosci.jpg.ff61e41f0c1f7197726caa7814f62fe8.jpg


A opisałem to już kiedyś w tym wątku
https://astropolis.pl/topic/68684-montaż-az-obniżenie-środka-ciężkości-tuby-względem-osi-mocowania/#comment-782183

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zdzichu napisał:

Ściąg teleskop. Odkręć, dokręć nakrętki, posprawdzaj. Montaż powinien chodzić płynnie. Jakieś niewielkie różnice w płynności mogą być, ale nie powinno tak, że w jednym miejscu chodzi zdecydowanie ciężej niż w innym. 

Co do samego wyważenia teleskopu to generalnie oś ciężkości teleskopu nie jest w osi tuby stąd problem w wyważeniem. U mnie pomogło przestawienie szyny mocującej i opuszczenie teleskopu jak na zdjęciu

680783829_az4_obnizeniesrodkaciezkosci.jpg.ff61e41f0c1f7197726caa7814f62fe8.jpg


A opisałem to już kiedyś w tym wątku
https://astropolis.pl/topic/68684-montaż-az-obniżenie-środka-ciężkości-tuby-względem-osi-mocowania/#comment-782183

 

Dzięki, jutro postaram się tym zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.