Skocz do zawartości

ROTUZ - zbiorcza galeria


Michal_IAUZ

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Michal_IAUZ napisał(a):

Laguna

8 zdjęć, każde 12 x 120 sek, filtr L.

Zestackowane w SiriL, złożone w panoramę przez @Nocny Marek dzięki!

Zachęcamy aby oglądać zdjęcia z ROTUZa w pełnej rozdzielczości klikając na zdjęcie prawym przyciskiem i wybierając "otwórz obraz w nowej zakładce".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Korzystając z nocy kiedy robot sterujący nie miał połączenia z bazą danych udało się ustrzelić NGC6872.

35x120 sec, filtr L, bin 2x2

 

Załączam też surowe stacki LBVR, próbowałem w SiriL złożyć z tego kolorową fotkę ale fotometryczna kalibracja koloru nie dała dobrych rezultatów. Może materiału jest za mało.

Gdyby ktoś chciał "bawimy się materiałem" to będziemy wdzięczni.

 

Chcielibyśmy przeznaczać przynajmniej jedną lub dwie całe bezksiężycowe noce w miesiącu na zdjęcia "popularyzatorsko-promocyjno-ładne".

Jeżeli ktoś ma pomysł jakie obiekty w jakiej konfiguracji wykonać następnej dostępnej nocy to zapraszamy do współpracy.

Możemy zadziałać niczym teleskop z iTelescope, tyle że nie płacisz. Jedyne czego potrzebujemy to niewielkie logo naszego intytutu w rogu i możliwość wykorzystywania finalnego zdjęcia na naszej stronie/materiałach promocyjnych itp.

 

ngc6872L.png

ngc6872_V.fit ngc6872_R.fit ngc6872_L.fit ngc6872_B.fit

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Klatka uchwycona na dzisiejszej transmisji związanej z galaktykami. Zapraszamy do obejrzenia powtórki - >https://youtu.be/p0MABc8G3GQ?t=4

 

SMC widoczny przez RASA11, Stack z livestack Sharpcapa, histogram w Siril. Stack 32 x 30 sek.  

 

Stack_small.png

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szybki test nowych ustawień na w miarę gęstym polu.

Zerknąłem w stellarium żeby może przy okazji  w polu widzenia było coś ciekawego - wyświetla się  "Rotten Egg Nebula". Czemu nie.

No niestety, nie sprawdziłem że to obiekty typowo IR. Ale za to w kadrze była też NGC2438.

Jedna klatka 120 sek, filtr L.

 

2023-11-15T22_40_44.png.2fd2a400452f12fd2e930af196645400.png

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
10 godzin temu, dimis napisał(a):

A w ktorym to? Jak chodzilem lata temu do Jedynki to nie było mowy o takich zajęciach. No ale, wtedy jeszcze nie było UZetu, tylko Polibuda ;) Fajnie!

W Ekologu, czyli liceum nr 2. Mam tam znajomą nauczycielkę i co jakiś czas wpadam z wykładem. Ale myślimy nad tym żeby przesnieść takie pokazowe obserwacje na żywo też do innych szkół ponadpodstawowych w okolicy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał(a):

NGC2359 Thor's Helmet LRVB

 

Witam ponownie wszystkich w wątku ROTUZ. :) Tym razem próba obróbki materiału zebranego przez kolegę @Michal_IAUZ w dniu 2023.12.06.

O wow, dzięki wielkie za tą obróbkę, świetnie wyszło. Piękny efekt 3D i kolorystyka. Foto robi wrażenie, a dzisiaj jak znalazł będzie jako wstęp na rozpoczecie seminarium instytutowego 🤓

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomite! Ta współpraca to świetny pomysł!

 

Może załóżcie na Astrobin dedykowany temu profil? Uważam, że warto szerzej to publikować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Michal_IAUZ napisał(a):

O wow, dzięki wielkie za tą obróbkę, świetnie wyszło. Piękny efekt 3D i kolorystyka.

 

Może i  ładnie, ale w związku z problemami z derotacją matrycy na montażu Alt-Az, gwiazdki nieco cierpią. Podjąłem więc próbę ponownej obróbki materiału w oparciu o pewien patent "gwiazdkowy". Wydaje mi się, że teraz gwiazdki są lepsze?

 

NGC2359_2_2000_1500.thumb.jpg.aff3299cb36583d21c1f58ba3196fd24.jpg

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

Może i  ładnie, ale w związku z problemami z derotacją matrycy na montażu Alt-Az, gwiazdki nieco cierpią. Podjąłem więc próbę ponownej obróbki materiału w oparciu o pewien patent "gwiazdkowy". Wydaje mi się, że teraz gwiazdki są lepsze?

 

No i to jest ta różnica poziomów, ja nawet nie zwróciłem uwagi jak rotacja wpływa na same gwiazdy, nie licząc rozmazania spajków.
 

Na drugiej wersji fajnie wyglądają te spajki na dwóch gwiazdach w lewym dolnym rogu, to jest to co jest niszczone przez rotację i ogólnie duże gwiazdy wyglądają lepiej.

Z kolei w pierwszej wersji mniejsze gwiazdki dla mnie osobiście sa przyjemniejsze, bardziej miękkie.


Tak czy inaczej, szacun za walkę z tym materiałem, dla nas obie wersje są świetne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są lepsze, ale czepianie się tych poprzednich nie ma sensu- fotka i tak robi wielkie wrażenie. Dawajcie więcje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC1532 (Haley's Coronet) peculiar galaxy LRVB

 

W kolejnym materiale zebranym przez kolegę @Michal_IAUZ spróbujmy podziwiać osobliwą galaktykę NGC1532 w konstelacji Erydan.

Galaktyka z pewnością weszła w interakcję z pobliską karłowatą galaktyką NGC1531, stąd jej spiralny kształ (SBb) został dość mocno zniekształcony. W kadrze widoczne są również pobliska galaktyka karłowata IC2041 oraz wiele malutkich wizualnie galaktycznych "pypci", które nawet nie załapały się w katalogu PGC.
Odległość: 57,8 mln ly
Jasność wizualna: magV 10,7
Rozmiar wizualny: 12,6' x 3,3'
Rozmiar rzeczywisty: ~ 210000 ly

 

Z powodu potężnej rotacji setupu musiałem wykonać spory crop 2400x1800, przez co niestety z kadru nieco uciekło charakterystycznie odkształcone ramię galaktyki NGC1532. Podobnie jak w poprzedniej pracy powalczyłem nieco z obrazami gwiazdek, również zniekształconymi w materiale przez rotację setupu. Ostatecznie nie jestem z tych gwiazdek zadowolony, choć samą galaktykę udało się chyba jako tako ogarnąć.

 

CDK PlaneWave 50 cm: D=508; L=3454; f=6,8
QHY268M CMOS; bin 2x2: pixel 7,52 um; 3140 x 2105; gain 30
Filtry L Chroma; RVB Johnson/Bessel
FOV: 23'x16' diag. 28'
L: 48 x 180 s
R: 15 x 180 s
V: 15 x 180 s
B: 14 x 180 s
crop 2400x1800 px; resize 2000x1500 px

 

NGC1532_2000_1500.thumb.jpg.581e798d7ed13ad76ae1380536e336f1.jpg

 

NGC1532_grey_Annotated_2000_1500.thumb.jpg.0970f0b07a09b38e7b87b566f6f7bc2e.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, diver napisał(a):

Z powodu potężnej rotacji setupu musiałem wykonać spory crop 2400x1800, przez co niestety z kadru nieco uciekło charakterystycznie odkształcone ramię galaktyki NGC1532. Podobnie jak w poprzedniej pracy powalczyłem nieco z obrazami gwiazdek, również zniekształconymi w materiale przez rotację setupu. Ostatecznie nie jestem z tych gwiazdek zadowolony, choć samą galaktykę udało się chyba jako tako ogarnąć.

 

Dzięki również za tą obróbkę. Mimo wszystko fotka i tak jest super, chociaż mam wrażenie że ucierpiała bardziej przez walkę z rotującymi spajkami niż poprzednia fotka.
Sporo się nauczyliśmy i teraz widzimy o ile trudniej czasem potrafi być w przypadku robienia "ładnych" fotek, w porównaniu do naukowych danych.

 

Spróbujemy powalczyć z rotatorem, może uda się poprawić bug w nina, wtedy będziemy mogli ją wykorzystywać do takich zdjęć. Pomyślałem że gdyby rototor wracał po kazdej klatce do pozycji wyjściowej, efekt rozmycia spajków byłby dużo dużo mniejszy.

 

pzdr,

Edytowane przez Michal_IAUZ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michal_IAUZ napisał(a):

 

Dzięki również za tą obróbkę. Mimo wszystko fotka i tak jest super, chociaż mam wrażenie że ucierpiała bardziej przez walkę z rotującymi spajkami niż poprzednia fotka.
Sporo się nauczyliśmy i teraz widzimy o ile trudniej czasem potrafi być w przypadku robienia "ładnych" fotek, w porównaniu do naukowych danych.

 

Spróbujemy powalczyć z rotatorem, może uda się poprawić bug w nina, wtedy będziemy mogli ją wykorzystywać do takich zdjęć. Pomyślałem że gdyby rototor wracał po kazdej klatce do pozycji wyjściowej, efekt rozmycia spajków byłby dużo dużo mniejszy.

 

pzdr,

wrzuccie go na paralaktyka i po problemie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.