Skocz do zawartości

M92


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

Może kup z giełdy jakiegoś Canona czy Nikona po modyfikacji za kilka setek i porównaj? W razie czego ponownie sprzedasz. Może też znajdziesz kogoś z okolic, kto ci wypożyczy inny aparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zadajesz takie pytania to znak, że musisz sporo jeszcze się nauczyć, a przede wszystkim nauczyć się oglądać zdjęcia nieba..

Ale skoro pytasz:

- Brak koloru gwiazd

- zdjęcie zmniejszone do 800x500 pikseli - dlaczego? kształt gwiazd - szczególnie że publikujesz jpega - pozostawia wiele do myślenia.

- zdjęcie nie ma głębi - to jest okolica gdzie jest sporo gwiazd. Przykład poniżej.

- kolorystyka gwiazd gromady - totalnie odjechała w bok.

To tak na początek.

Zobacz tutaj. Ta fotka też jest lipna, ale ile tam gwiazd!

https://www.astrobin.com/full/126018/0/

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ale czy ktoś tu robi jeszcze na f10 ? Z chęcią bym zobaczył coś na ognisku 1500 i f10 z sc, faktem jest ze tlo przyciemniłem w celu eliminacji szumów, ogólnie czas był chyba zbyt długi bo stak miał czerwony zabarw ( zupełnie nie wiem dlaczego - bez kalibracyjnych typu bias oraz dark histo nie szaleje, możliwe zeby aparat przepalił kanal red ? ) dla porównania m53 na dłuższym czasie wyszla niebo lepiej - z reduktorem na f6 wychodza te zdjęcia duzo lepiej ( gdzie byly wszystkie kalibracyjne i żadnych zabarwień czy przepalenia )

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o gromady z racji że są dość jasne - co do ostrości to może i fakt, raz ustawiam i później nie sprawdzam, jak czytam ze ktoś każda klatkę lub co kilka sprawdza to nie na moje nerwy a focusera nie mam i na razie inwestuje w inne hobby więc postępów szybko nie będzie 

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, OnlyAfc napisał:

ja z f12 robiłem. Może nie jest to super jakość, ale możesz zerknąć: https://www.astrobin.com/6gbkss/

widzę tam czerwone ciapki w tle czego właśnie u siebie bardzo nie lubię oraz też lekki brak ostrości - te ciapki znikają jeśli odjąć trochę saturacji - dla mnie twój przykład jest ok, to wszystko jest dla mnie akceptowalne, fajne zdjęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lagata1 napisał:

widzę tam czerwone ciapki w tle czego właśnie u siebie bardzo nie lubię

to efekt odszumiania. Ogólnie to gradient jest w tle i to nawet z moim bortle 4. Btw. lepiej pokazać niedoskonałości tła, może ktoś podpowie, co z nimi zrobić, niż wycinać tło w pień do czerni. Wbrew pozorom, kosmos nie jest taki super czarny, jak wygląda :)

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lagata1 napisał:

Fajnie, ale czy ktoś tu robi jeszcze na f10 ? Z chęcią bym zobaczył coś na ognisku 1500 i f10 z sc, faktem jest ze tlo przyciemniłem w celu eliminacji szumów, ogólnie czas był chyba zbyt długi bo stak miał czerwony zabarw ( zupełnie nie wiem dlaczego - bez kalibracyjnych typu bias oraz dark histo nie szaleje, możliwe zeby aparat przepalił kanal red ? ) dla porównania m53 na dłuższym czasie wyszla niebo lepiej - z reduktorem na f6 wychodza te zdjęcia duzo lepiej ( gdzie byly wszystkie kalibracyjne i żadnych zabarwień czy przepalenia )

Nie rozumiem takiego tłumaczenia. Mam ciemny sprzęt więc mnie to tłumaczy i nie ma potrzeby poprawiać warsztatu? Zawsze kibicowałem Twoim postępom, ale widzę, że stoisz w miejscu i nie chcesz się rozwijać dalej. Dostajesz mnóstwo pozytywnego feedbacku, bardzo konstruktywną krytykę ale dalej swoje. Ja już omijam zazwyczaj Twoje zdjęcia i nie komentuję bo to nie ma sensu.

 

Co do robienia zdjęć ciemnym teleskopem - SCT Celestron XLT Starbright 235/2350. Na Astrobin są setki normalnych zdjęć (jednak lucky imaging to nisza) analogicznym sprzętem i to bez reduktora:

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, lagata1 napisał:

Dzięki Tuvoc, myślę że pod koniec roku zaopatrzę się w canona to coś się zmieni - okazji za wiele do foto nie mam ale wydaje mi się że fuji wariuje na długich czasach, szkoda że nikt go tutaj nie uzywa dla porównania 

Nie, to nie Canon zmieni jakość Twoich zdjęć. Dostałeś info powyżej od wessela, a wcześniej od wielu innych życzliwych Ci osób i co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też nie moja wina, wybacz - zawsze zdjęcia robię tak samo, plate solving jest niemal perfect, guiding niemal zawsze też - owszem ktoś może się przyczepić o focus bo nie sprawdzam co 5 minut każdej klatki, raz ustawiona ostrość na masce bathinowa jak dla mnie jest w porządku; nie wiem dlaczego kolor leci na gwiazdach w niektórych przypadkach, nie wiem też dlaczego histo się czasami rozjeżdza na staku po uzyciu darków czy biasów - na flickr czy astrobin może być setki fotek, mnie interesuje kto w Polsce robi fuji bo jeszcze takiego nie widziałem - kształt gwiazd? koma zawsze występuje w sc oraz opadanie lustra, być może też mógłbym skolimować ewentualnie teleskop w celu poprawy owych gwiazd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lagata1 napisał:

To też nie moja wina, wybacz

 

Mi się zdaje że u Ciebie najgorzej jest z obróbka, wrzuć jakiś stack dobry to popatrzę co tam się z niego ewentualnie da wydobyć. Ta m13 co pokazałeś to moim zdaniem całkiem przyjemna praca już, gdybyś jeszcze tło zneutralizował to by było super.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 foto to crop ? Tutaj za duże i zbytnio wady widać, trzeba pamiętać, że messenger potrafi dość mocno psuć jakość. Lepiej też wrzucać .png zamiast jpgów na forum. Zrób może jeszcze jedną wersję bez takiego wycinania tła, ale bez zmniejszania do takiego małego obrazka jak na początku. I zapisz w png, a nie w jpg. Szału może nie będzie, ale będzie bardziej poprawne. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Charon_X napisał:

png, a nie w jpg

 

Ja bym się tu nie zgodził że należy dawać PNG bo to bezstratna kompresja przeznaczona do grafiki i na zdjęciach astro foto pliki są ogromne, na forum powinny być wrzucane jpg z adekwatnie ustawiona kompresją stratną - nie mniej niż 90% powinno już być całkowicie ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym obrabiasz swoje zdjecia?

napisz kilka zdan o krokach i programach.

 

 

sprawdzales, czy w aparacie masz wylaczane jakas korekte zdjec, odszumianie, balans bieli , i dziesiatki zeczy ktore aparat robi dla dziennych zdjęc, a pod astro to tragedia. wszystko co mozna daj na manual.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.