Skocz do zawartości

NGC 7000 - niemodowanym aparatem


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio często próbuję różnych obiektów, które fajnie wyglądają przez modowane DSLRy i astro kamerki. Niestety nie posiadam takich rzeczy :D 

Ale jedna z ostatnich prób całkiem ładnie wyszła. Poza zbyt małą ilością materiału oraz dużym szumem zdjęcie jest bardzo ładne (w mojej opinii). Zapraszam do oceny i dyskucji

 

Setup:

Aparat: Sony A6400

Montaż: Sky-Watcher Star Adventurer 2i

Obiektyw: Sony E 18-135 mm f/3.5-5.6 OSS @135mm f/5.6 (zapomniałem przymknąć i zrobiła się ogromna aberracja :/)

Ekspozycja: 90x60s, czyli 1,5h

Obróbka: DSS i PixInsight

 

image.thumb.png.bb1a80aca4fcb148405a023ab10d5e97.png

  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tayson napisał:

Ciesz sie czym masz!

Z cierpliwością czekamy na dalsze postępy.

 

Edit.

Mysle ze odrobinek przesadziles z moca obróbki!!!

Inaczej niebo byłoby fioletowe :) 

Ale fakt, często nie mam umiaru w obróbce. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lukost napisał:

No, człek jest zawsze podjarany jak na początku wyboistej ścieżki astrofoto zaczyna być widoczne cokolwiek na jego fotkach, ale tu efekt jest jeszcze daaaaleki od zadowalającego, delikatnie rzecz ujmując. ;)

Wiem że jest dla was średnio, ale no robi się tym co się ma. Najważniejsza jest satysfakcja - jak samemu sobie sie podoba zdjęcie to jest dobrze :) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomekL napisał:

Pomyśl o jakimś jaśniejszym obiektywie. f5.6 to już raczej ciemnawo a Ty chcesz go jeszcze przymykać. f2.8 czy f3.5 to takie bardziej przyjemne wartości dla focenia obiektów nocnego nieboskłonu.

A jaki byś polecał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kup jakiś filtr typu UHC - chociażby taniego Optolonga.

 

Obiektyw zależnie od budżetu:

- Sonnar 135mm f/3.5 (~300 zł)

- Tair 300mm f/4.5 (~400 zł)

- Samyang 85mm f/1.4 (~600 zł)

- Samyang 75mm f/1.8 AF (~1500 zł - Nowy)

- Samyang 135mm f/2 (~2000 zł - Nowy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, stfn napisał:

Pozwolę sobie podpiąć się pod wątek, miałbym na sprzedaż obiektyw na M42 200mm f/3.5 za 200zł, mogę od razu dorzucić adapter na sony alfa jeżeli by to pomogło. Taki no-name, jakość ujdzie, ale może na początek :)

Kilka dni temu przyjechał do mnie Auto Beroflex 135mm f/2.8, ale nie ostrzy na gwiazdy nie wiem czemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Marek_N napisał:

Przede wszystkim kup jakiś filtr typu UHC - chociażby taniego Optolonga.

 

Obiektyw zależnie od budżetu:

- Sonnar 135mm f/3.5 (~300 zł)

- Tair 300mm f/4.5 (~400 zł)

- Samyang 85mm f/1.4 (~600 zł)

- Samyang 75mm f/1.8 AF (~1500 zł - Nowy)

- Samyang 135mm f/2 (~2000 zł - Nowy)

 

 

A gdzie ten filtr dam? Na obiektyw czy pomiędzy matryce a obiektyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Koperson said:

Kilka dni temu przyjechał do mnie Auto Beroflex 135mm f/2.8, ale nie ostrzy na gwiazdy nie wiem czemu.

 

Może zła odległość do matrycy? Jak go podpinasz? Masz możliwość spróbowania z innym aparatem?

 

2 minutes ago, Koperson said:

 

A gdzie ten filtr dam? Na obiektyw czy pomiędzy matryce a obiektyw?

 

Pewnie nie da się pomiędzy matrycę a obiektyw bo nie będzie miejsca, zostają pieścienie (step-down rings) z przodu, które zredukują gwint filtrowy tego obiektywu do 48mm wymaganego przez filtry 2".

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, stfn napisał:

A inne obiektywy na tym adapterze ostrzą na nieskończoność? Bo jeżeli tak to problem jest z obiektywem, a jeżeli nie to problem jest z adapterem. Niestety więcej na odległość nie powiem.

Też nie ostrzą, znaczy wiem że to problem z adapterem, ale na jaki go wymienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taki które zapewni odpowiedni flange distance. Obiektywy M42 muszą być oddalone o 45mm od matrycy żeby ostrzyć na nieskończoność. Musisz znaleźć adapter który to zapewni. Nigdy nie używałem systemu sony więc nie mam doświadczenia, ale np ten w opisie ma że zapewnia nieskończoność: https://allegro.pl/oferta/adapter-m42-nex-sony-e-mount-drozsza-wersja-7494762157

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marek_N napisał:

Ale ustawiales ostrość w wizjerze / na ekraniku czy po prostu ustawiles na znaczku nieskonczoności na obiektywie?

Tu i tu próbowałem i nie jest ostre, na nieskonczonosci na obiektywie brakuje jeszcze do ostrych gwiazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Szczerze to dziwna sprawa - ja mam tani chiński adapterek M42-E (Sony) i ostrzy dobrze, aczkolwiek na gwiazdach przed znacznikiem nieskończoności - np. z Sonnarem 135mm trzeba ustawić 30 metrow.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.