Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop hubble'a też chyba tani nie był...

 

a jednak cyka ładne planetki.

 

Poza tym widziłam w necie zdjęcia z profesjonalnych obserwatoriów, więc skoro już cykają planetki to dlaczego takie beznadziejne?

 

Mysle ze kamery CCD w obserwatoriach sa za czule i Mars po prostu zaswietlilby lub nawet uszkodzilby matryce przy takich srednicach teleskopow.

Wydaje sie mi ze te mozaiki CCD sa przygotowane na rejestracje bardzo slabych gwiazd i obiektow wiec na Marsa sie chyba nie sprawdza.

Rozwiazaniem byloby przeslonienie wiekszej czesci apertury teleskopow ... a chyba nie o to chodzi :)

I tu dostalismy chyba odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sprzet kosztuje, wiec nie mozna marnowac jego czasu na jakies cykanie "ladnych" planet.

 

Jak to marnować? Przecież po to maja taki sprzęt żeby uzyskiwać jak najdokładniejsze obrazy np. Marsa i rejestrować zjawiska zachodzące na jego powierzchni a bez dobrych zdjęć nie można tego uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to marnować? Przecież po to maja taki sprzęt żeby uzyskiwać jak najdokładniejsze obrazy np. Marsa i rejestrować zjawiska zachodzące na jego powierzchni a bez dobrych zdjęć nie można tego uzyskać.

 

to jest jedno z ostatnich zdjęć zrobionych przez hubbla:

http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/2005/34...ts/full_jpg.jpg

a tu przez mars express: http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMVZF77ESD_0.html

 

po prostu, bez sensu marnować hubbla, czy inne ziemskie teleskopy na fotografie planet, skoro to mozna zrobić milion razy lepiej, z ich orbity

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro fotografują, a powodem była burza pyłowa na Meridiani Planum, to widocznie wiedza co robią. Z Hubbla widać to w skali globalnej, a z orbity marsjanskiej tylko fragmenty. Wspomniana burza szybko sie przemieszczała i rozprzestrzeniała, więc istotne są ciągłe obserwacje. Sondy marsjańskie nie mogą być w każdym miejscu na zawołanie, nie mogą zatem śledzić rozwoju burzy tak jak Hubble. Podobnie teleskopy ziemskie nie zawsze maja pogodę i wszystkie widzą ten sam rejon jednocześnie, zresztą programy obserwacyjne planet to znikomy, jeśli nie zerowy procent ich zainteresowań w dobie rozkwitu badań kosmologicznych. Na takie zjawiska pogodowe HST idealnie się nadaje, bo ma dostep do Marsa co półtorej godziny przez wiele dni.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie była dziura w chmurach :banan: Rozstawiłem wszystko, nakręciłem kilka avików ... i skończyło się miejsce na dysku mojego komputerka. Proponował wyrzucić Office'a bo to on zajmuje najwięcej miejsca, ale się nie zgodziłem. Wynik walki z seeingiem, mgiełką, rosą (na korektorze od środka tuby!!) widzicie poniżej. Oglądałem ostatnio fotki z www.damianpeach.com , ale mało kogo stać na szukanie lepszego seeingu pomiedzy Barbadosem a Teneryfą. Ale fotki robi super.

 

Pozdrawiam

Mars2005.11.12.22.02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dziesięciu pochmurnych dobach na chwilę się prztarło, chociaż nie całkowicie. Zdolałem zrobić zaledwie trzy aviki podczas przechodzących cienkich chmurek. Obraz zmieniał jasność w trakcie nagrywania, ale coż, dobre to niż nic. Już zapomniałem jak Mars wygląda.

MARS141105A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie była dziura w chmurach :banan: Rozstawiłem wszystko, nakręciłem kilka avików ... i skończyło się miejsce na dysku mojego komputerka. Proponował wyrzucić Office'a bo to on zajmuje najwięcej miejsca, ale się nie zgodziłem. Wynik walki z seeingiem, mgiełką, rosą (na korektorze od środka tuby!!) widzicie poniżej. Oglądałem ostatnio fotki z www.damianpeach.com , ale mało kogo stać na szukanie lepszego seeingu pomiedzy Barbadosem a Teneryfą. Ale fotki robi super.

 

Pozdrawiam

 

daj linka ze strona hubbla - skas musisz to brac :szczerbaty:

 

oczywiscie piekne ! a jakze by inaczej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak pogody skłonił mnie do przeglądnięcia archiwum z avi Marsa. Materiał z 17-go października , wtenczas nie liczyłem na ciekawe zdjęcie i sobie ten avi odpuściłem. No i sie pomyliłem.

Mewlon 210, barlow NPZ x3, filtr Baader UV-IR.

POzdrawiam

Waldek

 

 

 

MyVideo17a2_copy.jpg

Edytowane przez waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, Twoje zdjęcia planet są najlepsze w kraju i z pewnością znajdują się w czołówce światowej. Mam jednak jedno zastrzeżenie. Otóż JPG-i, które prezentujesz na forum są wg mnie zbyt mocno skompresowane przez co uwidaczniją się niekorzystne efekty kompresji. Jesli możesz wrzuć na forum bitmapy lub jpg bezstratne.

 

Jak Ty to robisz?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepiękny :)

jak zwykle :D

 

a może rzeczywiście zamieszczać pliki w formacie png ?

po pierwsze bezstratna, a po zatym możliwa paleta 24 i nawet 32-bitowa, więc przejścia tonalne będą ładniejsze

a zdjęcia planet nie są przecież duże (objętościowo)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie macie rację, następne planety będę zamieszczał w formacie bmp i przejścia tonalne powinny się wygładzić, szczególnie ten ostatni mars chyba przegiąłem z obróbką, trzeba będzie powtórzyć. Ale jak wiecie chciało by się wyłuskać jak największy szczegół.

Mizar muszę przyznać że Twoje Marsy niewiele odbiegają a ten: http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...pe=post&id=9440 jest klasą sam dla siebie na naszym forum. Nasi koledzy też sie mają czym pochwalić, czyli można uznać że tegoroczna opozycja Marsa była udana, szczególnie jak porównamy to co nam wyszło w słynnej opozycji z 2003. No cóż , liczy się wysokość nad horyzontem.

Czy nie uważacie że temat się nam lekko zdeaktualizował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesadzacie 30kb na akie zdjęcie to bardzo bardzo dużo.

nie ma sensu png bo nam sie forum zatka.

 

ps na ostatnim zdjęciu Waldek strzelił placka na środku marsa. wyraźnie zabrakło dynamiki przy rejestracji :)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesadzacie 30kb na akie zdjęcie to bardzo bardzo dużo.

...

 

McArti, Ty to jak Bill Gates, kiedyś też mówił, że 640kB starczy każdemu :D

 

a Waldku, .bmp nie, bo rzeczywiście plik będzie miał ok. 400kB

ale zamiast .jpg, który ma np. 40kB, .png będzie miał ok. 60kB

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad i grudzień to najgorsze w naszej strefie miesiące pod względem zachmurzenia, tak wygląda to z moich statystyk, więc nie liczę że uda się jeszcze coś jakościowo dobrego sfocić, a szkoda, bo właśnie w rejonie północnej czapy znów jakaś zadyma sie robi. Kolejne opozycje Marsa jakie nas czekaja będą korzystne pod względem wysokosci nad horyzontem, lecz rozmiary planety będą dużo mniejsze niż w tym roku. Poniższe zestawienie daje pogląd na to co nas czeka.

 

data, deklinacja, rozmiar

 

2007-12-28 - +26*46' - 15,6"

2010-01-29 - +22*09' - 14,0"

2012-03-03 - +10*17' - 14,0"

2014-04-08 - -5*08' - 15,1"

2016-05-22 - -21*39' - 18,4"

2018-08-27 - -25*30' - 24,1"

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Leszku, to już chyba koniec na dobre zdjęcia Marsa.

Zrobiłem zestawienie z najlepszych fot i pomniejszyłem. Skompresowałem do jpg ale na najmniejszej kompresji i róznicy praktycznie nie widać, więc nie ma co szaleć. Co do dynamiki i przepalania to niestety 8 bitowy toucam jest trochę winny. Z kamerą 16bitową było by znacznie prościej zachować proporcje światłocieni.

4marsy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.