Skocz do zawartości

Czekając na opozycję Marsa...


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Bielack, ten barlow 5x to barlow 3x NPZ z tuleją dystansową zrobiona z barlowa 2x NPZ po wykreceniu soczewki, dodatkowo w kamerkę mam wkrecony filtr baadera -IR/UV co jeszcze oddala chip kamerki od soczewki barlowa. Efektywnie po zmierzeniu linijką na monitorze wyszło mi, że taka kombinacja odpowiada barlowowi ok. 5x.

 

Ten mój ostatni marsik jest jeszcze niedorobiony. Myszę przy nim jeszcze popracować - wygładzić i uwypuklić szczegóły. Nie wiem jak Waldek to robi, że mu takie gładkie i ostre Marsy wychodzą.

 

Widzę, że w tym roku nikt nie kwapi się do fotografowania księżyców Marsa a chyba warto bo nastepna okazja szybko się nie powtórzy. Ja focę je teraz przy każdej obserwacji. Dla nieprzerobionej kamerki to łatwizna. Rejestrują się z takim zapasem, że pewnie wystarczyłby teleskop 10 cm.

Zapraszam do focenia i umieszczania kartofelków w topicu "Wykopki na Marsie".

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ok. godz. 1 chwilami był nawet 7/10, ale tylko chwilami i wtedy Mars wyglądał jak na zdjęciu, ale ostatecznie uznałem że nie ma co sie męczyć. Mam fotkę z 19, kiedy nakręciłem 15 avików i jeszcze nie wszystkie obrobilem, ale chyba to najlepsze co mogę pokazać.

MARS191005.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur,uwziales sie na tego newtona,a ja Maka Ci zazdroszcze!

 

Zapodaje swojego marsika z 12.10 i 19.10.2005

 

Narazie tyle..

Hanysiak, Twoje Marsy niezłe, tylko trochę smerfowate. Powinieneś ująć troche błękitu , to planeta sie ociepli.

:D

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizar świetny materiał tylko orabiaj delikatnie, zdecydowanie pierwsza fota, no i kolor od korektora w Klezlovie trza by usunąć w PS i będzie pierwsza klasa.

Artur musisz wydlużyć ogniskową. Twój Newton ma potencjał który trzeba wykorzystać.

Ja też 19-go zrobiłem kilka avi, ale generalnie nastawiłem się na wizuala. Naprawdę był świetny widok, chyba najlepszy w tym roku na Marsa. Z braku czasu dopiero teraz poobrabiam materiał. Cały czas próbuję zblizyć sie do tego jak widać w okularze teleskopu. Z ciekawostek ten Mars został zrobiony bez filrtów IR.

MyVideo17g3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mewlon to też Takahashi, natomiast co dawanych obrazów przy znakmitych warunkach Mewlon 210 z racji swojej apretury pokaze większy szczegół, natomiast w lunecie obraz zawsze będzie ładniejszy, taki Mars 3d zawieszony w przestrzeni kosmicznej. Do wizuala w polskich niestabilnych warunkach do planet to jednak soczewka, najlepiej APO lub bardzo długi achromat np. F25, miałem przyjemność przez 150/3750 patrzeć.

Srednica tak ok.130-150. To oczywiście moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no już niemal FS-128 zacząłem zamawiać ale znowu chwila zawahania i nie wiem, może TEC, może chińskie ED na FPL-53 ale to ostatnie to chyba jednak będzie badziewie.

 

Chodziło mi konkretnie Waldku o to którą tubą zrobiłeś zdjęcie.

Zajrzałem do poprzednich postów i domyślam się że to jak zwykle Mewlon.

 

Pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku. Po zarwanej nocy zapomniałem napisać ,że nagranie robiłem z dwoma konwerterami Zeissa każdy po 2x co daje ok. 6000 mm. Mam też aviki z jeszcze dłuższą ogniskową ale po obróbce planeta rozdwaja się. Od dwóch miesięcy mieszkam za miastem. Newtona wieszam na stacjonarnym montażu. Poniżej widok z tarasu.

TELESKOP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc a jakie masz ustawienia kamerki w kl/s?
Dla Marsa trzymam sie ostatnio 15kl/sek. (żeby bylo więcej materiału) ale wcześniej robilem na 10/sek. Saturn jako że ciemniejszy zmusza mnie do ustawienia 10/sek. lub 5kl/sek przy migawce 1/15 sek. ponieważ na 1/30 pojawiaja się ukośne paski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje najdluzsze migniecie to 1/25sek.

a tak naprawde jest to 1/5sek czyli 200ms tylko nie widać tego na suwakach.

 

5fps jest najjaśniesze (najdłuższe czasy minimalne migawki), 10fps,15fps odpowiednio ciemniejsze (krótsze minimalne czasy migawki) chociaż na suwaku błędnie wszystko opisane jest 1/25sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy inni posiadacze kamer ToUcam Pro maja mozliwosc ustawienia migawki na 1/15 sek?Mje najdluzsze migniecie to 1/25sek.

 

Naczytałem się trochę o czasach migawki w ToUcam Pro i przetestowałem to na swojej 740-tce. Muszę przyznać, że nie mogłem niestety dostrzec tych dłuższych czasów. Ustawiałem kamerkę na Księżyc i manipulowałem ustawieniami migawki ale ŻADNYCH prześwietleń obrazu jakoś nie mogłem uzyskać. Ksieżyc miał podobną jasność czy to przy 20fps czy 5fps. Coś więc jest tutaj nie do końca dopowiedziane. Może ktoś dokładniej opisze jak można to uzyskać.

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHE to spróbuj dokładnie takiej kolejności ustaw 5fps potem dotknij shuter na 1/25sek i dotknij suwaka gain 0

 

potem 20fps i dotknij suwaka na 1/25sek i gain 0

 

suwaki nie przesuwają się same choć wartości shutera i gain po przeskoczeniu z 5fps na 20fps kamerka sama przestawia tak aby obraz wyglądał podobnie.

 

czasy nie są dłuższe poprostu 20fps, 1/25sek gain:0 jest duzo ciemniejsze (krótszy czas) od 5fps, 1/25sek gain:0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kamerkę Logitecha QuicKam Pro 4000 i jej sowtware pozwala ustawić najkrótszy czas na 1/5 sek. po wyłączeniu uautomatyki, ale trzeba najpierw włączyć ful auto mode, po czym wyłączyć , wówczas zaskoczy. W trybie normalnym ręcznie da się ustwić 1/15. Jednak nie chce mi sie dochodzić ze słownikiem w reku wszystkich tajemnic tego ustrojstwa. :Boink:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.