Skocz do zawartości

Meridian Flip - Asiair + Cem cd.


Michał Piech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Znacie rozwiązanie na problem z meridian flipem przy Asiair i Cem25p? 

W okresie czasu letniego nie mogę sobie z tym poradzić by działało jak należy. Przy meridianie montaż nie flipuje. Szukałem rozwiązań na zagranicznych forach ale nie znalazłem nic konkretnego :/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to w montażu musisz mieć włączony czas letni DST. Dodatkowo w montażu ustawiasz aby meridian robił max minut po przejściu przez meridian, a w AsiAir ustawiasz żeby nie było żadnej zwłoki. Chodzi o to aby AsiAir wyzwolił flipa przed montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak, poniżej zdjęcia jak mam ustawione w Asiair. 

W Cemie mam ustawione tak: 

DST ustawiłem na Yes, 

Czas: +60 minut

Set position limit: 5 stopni 

Set behawior: Flip 

Cem25p jest

Cem jest podpięty z pilotem a od pilota idzie połączenie do Asiair

 

IMG_20220827_025636.jpg

IMG_20220827_025651.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...
11 minut temu, Robson_g napisał(a):

Co ew. w montażu można ustawić?

W NINA w ogóle nie ma problemu. Nawet sobie nie zawracam tym głowy.

 

 

 

No w CEMach można. Popsuć. 🙂 Jak się ustawi w montażu lub w panelu montażu "behaviour" na stop i 0° to po dojechaniu na zero montaż stanie. NINA (i inne) z reguły robią flipa w 10 - 15 min PO meridianie. W montażu mam ustawione jak na obrazku bo to tylko jest "bezpiecznik" (drugie zabezpieczenie) bo flipa ma zrobić NINA między 10 a 20 min po meridianie.

 

 

EDIT: W NINA można to ustawić dowolnie - nawet na flipa przed meridianem 🙂 

 

image.png.62a97e90ce303c49c632c3a696140711.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

No w CEMach można. Popsuć. 🙂 Jak się ustawi w montażu lub w panelu montażu "behaviour" na stop i 0° to po dojechaniu na zero montaż stanie. NINA (i inne) z reguły robią flipa w 10 - 15 min PO meridianie. W montażu mam ustawione jak na obrazku bo to tylko jest "bezpiecznik" (drugie zabezpieczenie) bo flipa ma zrobić NINA między 10 a 20 min po meridianie.

 

 

EDIT: W NINA można to ustawić dowolnie - nawet na flipa przed meridianem 🙂 

 

image.png.62a97e90ce303c49c632c3a696140711.png

Dzięki Wiesiek.

Teraz ustawiłem tak:

 

IMG_20240129_183213.jpg

IMG_20240129_183151.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Robson_g napisał(a):

...

I może zrezygnuję z rekalibracji guidingu po Meridian Flip?

 

 

Kalibrację guidingu najlepiej robić dla Dec w pobliżu równika i RA w okolicach południka. Kalibrację wystarczy zrobić raz na kilka sesji albo - koniecznie - po obrocie kamery lub rotatora manualnego. 

 

Jak masz obiekt w pobliżu zenitu i robisz kalibrację to raczej psujesz tą poprawną na Dec +10 - + 15°. Kalibracja to nic innego jak wyznaczenie osi współrzędnych ich kierunków na obrazku (przykład poniżej). Bliżej równika i południka to samo przesunięcie (obrót) montażu w osi DEC i RA daje liniowo większe odcinki i wyznacza kierunki dokładniej. W okolicach zenitu czy na dużych deklinacjach to po prostu staje się mało dokładne. Mam rotator i z tym PHD2 też sobie radzi (trzeba podpiąć do PHD2) bo zapamiętuje dla jakiego kąta rotatora była kalibracja. Po ewentualnym obrocie przelicza sobie obrót układu współrzędnych. Dokładniej to kalibracja wylicza też wielkość skoku ale to jest pomijalne w tych rozważaniach.

 

AsiAir nie posiadam to się nie wypowiem ale pewnie jest podobnie (tj. nie wiem czy sobie radzi z rotatorem) 

 

 

image.png.df6220a64fe922f7ac99b1e4fc3997d3.png

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Kalibrację guidingu najlepiej robić dla Dec w pobliżu równika i RA w okolicach południka. Kalibrację wystarczy zrobić raz na kilka sesji albo - koniecznie - po obrocie kamery lub rotatora manualnego. 

 

Jak masz obiekt w pobliżu zenitu i robisz kalibrację to raczej psujesz tą poprawną na Dec +10 - + 15°. Kalibracja to nic innego jak wyznaczenie osi współrzędnych ich kierunków na obrazku (przykład poniżej). Bliżej równika i południka to samo przesunięcie (obrót) montażu w osi DEC i RA daje liniowo większe odcinki i wyznacza kierunki dokładniej. W okolicach zenitu czy na dużych deklinacjach to po prostu staje się mało dokładne. Mam rotator i z tym PHD2 też sobie radzi (trzeba podpiąć do PHD2) bo zapamiętuje dla jakiego kąta rotatora była kalibracja. Po ewentualnym obrocie przelicza sobie obrót układu współrzędnych. Dokładniej to kalibracja wylicza też wielkość skoku ale to jest pomijalne w tych rozważaniach.

 

AsiAir nie posiadam to się nie wypowiem ale pewnie jest podobnie (tj. nie wiem czy sobie radzi z rotatorem) 

 

 

image.png.df6220a64fe922f7ac99b1e4fc3997d3.png

 

 

 

 

 

Z AA dopiero zaczynam. Niestety muszę robić kalibrację, bo Ra idzie w kosmos. Z czasem to wszystko chyba dotrę.

Rotuje się bardzo fajnie w AA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robson_g napisał(a):

Z AA dopiero zaczynam. Niestety muszę robić kalibrację, bo Ra idzie w kosmos. Z czasem to wszystko chyba dotrę.

Rotuje się bardzo fajnie w AA.

 

No widzę AA i CEM.  W czym CEM ma być lepszy od tego co miałeś? Pytam bo to ciekawe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

No widzę AA i CEM.  W czym CEM ma być lepszy od tego co miałeś? Pytam bo to ciekawe.

Wcale nie ma być lepszy.

Zestaw Mono dalej mam i jak najbardziej pracuje bezproblemowo.

Natomiast skonfigurowałem sobie dodatkowo mały setup na CEM25p z AA, refraktorem 81 mm i kamerą kolorową, bo chciałem zobaczyć jak to jest.

Na razie jestem zadowolony. Wszystko idzie bezobsługowo, oprócz Meridian

flip, który będzie za ok godzinę zobaczymy...

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

też walczę z meridian flip w CEM26 spiętym z AA.

@Robson_g popraw mnie jeśli coś pokręciłem, u Ciebie sprawdziły się parametry:

 - w AA w zakładce meridian flip obie wartości graniczne masz ustawione na 3min (ja ustawiłem dla pewności u siebie na 5min) i wyłączyłeś re kalibrację po MF;

 - w CEM26 position limit na 7stopni i zachowanie montażu po przejściu MF na robienie flipa.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, KrisJot napisał(a):

Hej,

 

też walczę z meridian flip w CEM26 spiętym z AA.

@Robson_g popraw mnie jeśli coś pokręciłem, u Ciebie sprawdziły się parametry:

 - w AA w zakładce meridian flip obie wartości graniczne masz ustawione na 3min (ja ustawiłem dla pewności u siebie na 5min) i wyłączyłeś re kalibrację po MF;

 - w CEM26 position limit na 7stopni i zachowanie montażu po przejściu MF na robienie flipa.

 

 

 

Tak, dokładnie tak jak na zdjęciach za wyjątkiem rekalibracji, bo teraz nie pamiętam, ale chyba jednak z wrażenia jej nie wyłączyłem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.