Jump to content

Laptopa sesyjnego kupię...

Share

Recommended Posts

Szukam sensownego laptoka do zbierania zdjęć, może ktoś akurat zmienia na nowszy?

- procek i5

- RAM 6-8GB

- SSD 128-256GB

- system najchętniej Win 8.1 PRO 64bit, ostatecznie v. 10

- ekran _matowy_ max 14"

- rozdzielczość ekranu 1920x1080px

- gniazdo HDMI,

- WiFi, BT

- bateria, zasilacz

Reszta mniej ważna. Może być poobcierany, byle był 100% sprawny.

Jakby co proszę o PW z konkretami.

Możesz nie doliczać licencji na Windows. W moich dwóch Dell-ach była zapisana w BIOS-ie licencja Win 10 pro. Więc kupiłem bez licencji Refurbished.

Godzinę temu, oicam napisał:

Na amso.pl znajdziesz fajny laptop poleasingowy.

Polecisz ten sklep ? Warto ? Ja kupiłem jakiś z allegro poleasingowy i to chyba mój najlepszy zakup elektroniczny ...

Z Amso różnie bywa, zdjęcia najczęściej przedstawiają "egzemplarz reprezentacyjny" a nie konkretny, a z supportem - zależy na kogo się trafi.

Niestety coraz częściej trafia się tam na osoby sugerujące "matołki z łapanki".

Na plus jest to, że nie robią problemów ze zwrotem kasy.

@Miesilmannimea - ja ostatnio półzawodowo recyklinguję laptopy i dopieszczam wedle specyfikacji klienta.
Jeden warunek: musi to być Lenovo (innych nie uznaję ;))
Więc jakby co to PM me - może mógłbym pomóc.

Edited by Agent Smith

@astrokarol polecam. Kupiłem tam dwa w przeciągu trzech lat. Oczywiście Dell-e klasa A. Ostatni to z miesiąc temu. W zasadzie przyszedł nowy laptop jakby nieużywany. Na oryginalnym zasilaczu jeszcze były plastiki i folie z oryginalnego pakowania. Kilkoro moich znajomych też tam kupiło po tym jak ja kupiłem pierwszego. Jedna osoba miała po kilku miesiącach problem z matrycą w HP. Ale to kwestia naprężeń. Bo otwierać klapę to też trzeba umieć...

A czy mogę zapytać dlaczego akurat 8.1?

N/B mnie od razu staje przed oczami ThinkPad x220T albo 230T (tablet), najlepiej z prockiem i7.
Możliwość przełączania w tryb tabletu jest ekstra wygodna podczas sesji.

Edited by Agent Smith

Win 8.1 to chyba ostatni nad którym prawie do końca panuję - nie dopuszczam aktualizacji bez mojej zgody...

Mam Win10 na netbooku i krew mnie zalewała - co ja się nakombinowałem, żeby wyłączyć te kretyńskie

aktualizacje, a mimo to jakoś zawsze dały radę się załączyć z powrotem...

Najchętniej bym został na Win7 ale BT mi nie chciał dobrze działać ;)

Edited by Miesilmannimea

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Jeden warunek: musi to być Lenovo (innych nie uznaję ;))

Też lubię. Podoba mi się specyfikacja x260 - mały wyświetlacz wysokiej rozdzielczości, 
małe wymiary itd. 

Tak, tyle że wyświetlacze HD IPS były opcjonalne - nie wiem czy znajdziesz taki w dobrym stanie, niewiele ich było..

Druga rzecz to kwestia dysku - z doświadczenia wiem, że w kompie  do zbierania danych często wymienia dię dyski (bo są za małe, albo potrzebna jest inna konfiguracja albo nawet inny system. Nie znam tego modelu bliżej, widzę że ma dysk M.2 ale nie wiem ile śrubek trzeba wykręciź (a potem wkręcić) żeby ten dysk wyjąć.

Starsze modele (np wspomniany x230) mają zdublowane porty SATA - jeden mSata (trudniej dostępny) i drugi zwykły 2.5" (jedna śrubka)

Można w takim przypadku robić dzikie kombinacje, np trzymać system na dysku mSata a dane na drugim, łatwo dostępnym dysku SATA.

Itd, itp.

Nie wiem czy w x260 jest taka możliwość. Warto pomyśleć przed zakupem o różnych sytuacjach, jakie mogą się wydarzyć w terenie.

Przy okazji - niestety często ze sprzętem wpychają już Win11 Pro.

Czy możecie potwierdzić jakieś problemy albo to czy działa bez problemu

oprogramowanie do zbierania fotek?

- NINA

- PHD2,

- SharpCap,

- GSserver,

- ASCOM,

- ASCOMDSLR,

itd itp

Ktoś z Was używa Win11 do tego zastosowania?

To nie jest dobry pomysł. Podobnie nie jest dobrym pomysłem kupowanie laptopa do obsługi setupu. To nie są urządzenia przewidziane do działania w warunkach dużej wilgotności, roszenia i temperatur  poniżej zera. To znaczy- można ale to będzie krótko i z problemami.

Zdaję sobie sprawę z wilgoci. 

To nie jest problem - po ustawieniu Polarnej laptopa zamykam w pudle plastikowym gdzie sam się ogrzewa

(i prawie nie ma dostępu powietrza z zewnątrz) - problem skraplającej się wody nie istnieje.

Problem przegrzewania też - jest już wystarczająco chłodno na polu...

W środku zimy jak będzie trzeba to dodam w pudle niewielkie ogrzewanie żeby utrzymywało się te naście stC.

Sterowanie oczywiście z zewnątrz po sieci.

Edited by Miesilmannimea

A ja używam Panasonik pancerniaka w swoim obserwatorium chodzi na okrągło już trzy lata. Obecnie najlepiej się sprawdza. 

Edited by Antoni
  • Like 1

HP Omnibook 820 G2.

12.5" 1920x1080, 8GB RAM, 256GB SSD, i5-5200U, licencja Win 8.1-10. Ekran mat oczywiście ;)

Dałem 600zł. Zaskoczony jestem stanem - jakbym dostał w oryginalnym pudełku to bym myślał, że to nówka...

Śmiga jak głupi. Można spokojnie postackować wstępnie materiał...

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 58 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.