Skocz do zawartości

Meandry ortografii


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, astrokarol napisał:

Z szacunku ?

 

Ja w kwestii formalnej: zaimki osobowe piszemy wielką literą w korespondencji. Wpychanie tego wszędzie, gdzie się da, wygląda co najmniej dziwnie (jak np. w przepychankach słownych w komentarzach na portalach społecznościowych typu: "zaraz tak Ci przywalę, że się nakryjesz nogami, Ty, taki owaki!"). Kwestią otwartą pozostaje, czy post w publicznym wątku na forum ma wagę listu.

 

A pisanie ich małą literą w kontekstach innych niż korespondencja prywatna to nie "brak szacunku", tylko normalna praktyka (jak można się przekonać czytając dowolną książkę czy prasę). Do okazania braku szacunku mamy normalne metody typu wyzwiska, natrząsanie się i in. ;)

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

 

Ja w kwestii formalnej: zaimki osobowe piszemy wielką literą w korespondencji. Wpychanie tego wszędzie, gdzie się da, wygląda co najmniej dziwnie (jak np. w przepychankach słownych w komentarzach na portalach społecznościowych typu: "zaraz tak Ci przywalę, że się nakryjesz nogami, Ty, taki owaki!"). Kwestią otwartą pozostaje, czy post w publicznym wątku na forum ma wagę listu.

 

A pisanie ich małą literą w kontekstach innych niż korespondencja prywatna to nie "brak szacunku", tylko normalna praktyka (jak można się przekonać czytając dowolną książkę czy prasę). Do okazania braku szacunku mamy normalne metody typu wyzwiska, natrząsanie się i in. ;)

 

Czyli jak pisze list do np. prezydenta miasta to piszę z dużej litery ale jak na messegerze to z małej ? Gdzie tu logika trzyma się kupy ? Raz szanuję rozmówce raz nie ? 

I nie piszę o przepychankach tylko normlanej rozmowie. 

 

6 godzin temu, tex88 napisał:

Tak wysoko jesteś że trzeba ci z dużej litery pisać ? Zejdź na ziemię

 

A "Was" to "Twój" ? Wydaje mi się, może się nie znam ale Was to dotyczy szerszego grona ludzi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, astrokarol napisał:

Czyli jak pisze list do np. prezydenta miasta to piszę z dużej litery ale jak na messegerze to z małej ? Gdzie tu logika trzyma się kupy ? Raz szanuję rozmówce raz nie ? 

 

Oczywiście każdy sam decyduje, na ile chce podkreślić swój szacunek do rozmówcy w danej sytuacji. Chodziło mi głównie o to, że nie ma podstaw do domagania się „zmień na «Was», chyba że nas nie szanujesz”. Zaimki małą literą to normalna pisownia, i nie świadczą o jakimkolwiek braku szacunku. Pisanie wielką świadczy o szczególnym podkreśleniu szacunku (i zwykło się to robić tylko w listach; ja np. traktuję posty na forum raczej jako zwykłą rozmowę i pisałbym małą literą, co nie znaczy, że bimbam sobie na współforumiczów).

 

Koniec off-topu, /end rant!

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzieć czemu powszechne jest podejście takie, że w internecie w dobrym tonie jest być niechlujnym: nie przejmować się interpunkcją, ortografią, formą czy zwrotami grzecznościowymi. Często dostaję wiadomości zaczynające się nie od "Cześć", ale od "Czy..." albo 'Co...". Czasem po prostu odechciewa mi się nawet odpowiedzieć.

 

image.png.08c4ef338a816fb2b6a168d97ff2b505.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dobrychemik napisał:

Nie wiedzieć czemu powszechne jest podejście takie, że w internecie w dobrym tonie jest być niechlujnym: nie przejmować się interpunkcją, ortografią, formą czy zwrotami grzecznościowymi. Często dostaję wiadomości zaczynające się nie od "Cześć", ale od "Czy..." albo 'Co...". Czasem po prostu odechciewa mi się nawet odpowiedzieć.

 

image.png.08c4ef338a816fb2b6a168d97ff2b505.png

Odpowiedź powinna być krótka, zwięzła i zrozumiała dla nadawcy - co? jajco! :D

 

A tak w ogóle to co to za nowy wątek? Z czego to zostało wydzielone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tuvoc napisał:

tak w ogóle to co to za nowy wątek? Z czego to zostało wydzielone?

Został wydzielony z ankiety - jaki jest twój ulubiony obiekt w układzie słonecznym -

. Powstała tam własnie ta dyskusja aż w końcu postanowiliśmy ją wydzielić na osobny wątek, żeby nie zaśmiecać poprzedniego tematu:)

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Został wydzielony z ankiety - jaki jest twój ulubiony obiekt w układzie słonecznym -

. Powstała tam własnie ta dyskusja aż w końcu postanowiliśmy ją wydzielić na osobny wątek, żeby nie zaśmiecać poprzedniego tematu:)

Haha czyli offtop do offtopu.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.