Skocz do zawartości

[S] Mała, niedroga flatownica eksperymentalna


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Na sprzedaż mam jeden egzemplarz eksperymentalnej małej flatownicy DIY pro (:D).
Wykonana w technologii druku 3D:
- wymiary: wysokość puszki 75mm, średnica 109mm (średnica świecąca 91mm)

- panel przedni wykonany z mlecznej pleksi

- możliwość regulacji natężenia (regulacja liniowa poprzez zmianę prądu diod)

- zasilanie 12V z gniazdka DC 5.5x2.1mm lub 5V z USB B (gniazdo drukarkowe)

- wbudowany włącznik

Cena: 50zł + 15zł wysyłka paczkomatem.

Przód puszki sklejony z resztą korpusu za pomocą czarnej taśmy (w celu dostępu do środka, jeśli ktoś nie będzie czuł takiej potrzeby, może śmiało skleić kropelką).

Co w niej takiego eksperymentalnego?

Zamiast folii elektroluminescencyjnej jaką stosuje się zazwyczaj w takich rozwiązaniach zastosowałem kilka LED o kącie świecenia 140°. Tylko po co?
Celem było opracowanie flatownicy do newtona 6" - 8" a cena paneli EL przy takich wymiarach to już ok 200zł (jak nie więcej, a to sam panel, przydałoby się to jakoś obrobić, usztywnić, do tego przetwornica, itp.).

Finalnie zrobiłem sobie flatownicę 24cm z... tortownicy :D w tej samej "technologii" i używam jej z powodzeniem, a jako odpad zostało mi trochę pleksi wyciętej w formacie 10cm więc, żeby się nie zmarnowało wykonałem mniejszy egzemplarz.

Zrobiłem test: po 20 zdjęć Canonem 5D mk III obiektyw Canon 24-105 f/4 (średnica filtra 77mm)
- pochmurnego nieba przez mleczną pleksi (flat kontrolny) (f/4 1/40s ISO100)
- flatownica na minimalnej mocy (f/4 2s ISO100)

- flatownica na maksymalnej mocy (f/4 1/250s ISO100)

Poniżej wklejam skalibrowane biasami master flaty (na prośbę mogę wysłać fitsy na jakiegoś WeTransfera, żeby nie obciążać forum bo mają po 45MB).

Moim zdaniem spisuje się wystarczająco dobrze do swojej roli, ale z racji rozmiaru raczej znajdzie zastosowanie jako flatownica do obiektywu, ew. małego  refraktora (ED72?)

Flat kontrolny (niebo)
MF-IG_100.0-E_0.025s-CANON_EOS_5D_MARK_III-5920x3950--RGB-control.thumb.jpg.a866e3372232718126b5a39dda9615fe.jpg

Flat min ustawienie:
MF-IG_100.0-E_2.0s-CANON_EOS_5D_MARK_III-5920x3950--RGB-min.thumb.jpg.432db633efc4a1c515da4c2134b0edf0.jpg

Flat max ustawienie:
MF-IG_100.0-E_0.004s-CANON_EOS_5D_MARK_III-5920x3950--RGB-max.thumb.jpg.856d0c184cb9707c862f23476046f190.jpg

IMG_9637.JPG

IMG_9639.JPG

IMG_9644.JPG

IMG_9645.JPG

IMG_9632.JPG

IMG_9636.JPG

IMG_9571.JPG

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • WojtasSP320 zmienił(a) tytuł na [S] Mała, niedroga flatownica eksperymentalna

W trakcie sprzedaży, ale jak by się pojawili inni chętni to mogę pomyśleć o wykonaniu kolejnej :)

 

Regulacja jest zrealizowana na potencjometrze i jednym tranzystorze bipolarnym. A dzięki temu, że diody pracują dużo poniżej swojej mocy nic się nie grzeje.

 

Myślałem o zastosowaniu jakiegoś źródła prądowego, ale żeby to miało sens to źródło musiałoby być zastosowane na każdą diodę osobno a to podniosłoby niepotrzebnie koszt całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maetrik napisał:

jakbyś myślał o wykonaniu kolejnych, chętnie nabyłbym takie cudeńko, a nawet 2

w jakich rozmiarach?

 I dajcie znać co sądzicie o dwóch sposobach zasilania (12V + USB) - przydatne, czy raczej niepotrzebne?
Jeśli ktoś miałby jeszcze jakiś pomysł jak można sprawdzić "numerycznie" jakość takiej flatownicy to byłbym wdzięczny (wrzucić to do CCD Inspectora, ale co dalej?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flatownica działa bardzo spoko :)

 

Jeden minus to niezbyt precyzyjna regulacja jasności - albo mój potencjometr ma

niezbyt dobrze dobraną charakterystykę, albo jest kiepskiej jakości - jasność skacze

trochę przy pokręcaniu. Nie jest to jednak jakiś dramat....

 

Jakość światła jest jak na moje oko dobra. W każdym razie pierwszy w moim życiu flat ;)

idealnie skorygował winietę i plamki, które tworzą się na zdjęciu. Jestem zadowolony.

 

 

result_fin.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilania to w sumie USB powinno samo wystarczyć - zawsze jest na setupie.

Luźna wtyczka z 12V już niekoniecznie...

 

A optymalnie USB > ładowarka 18650 i akumulatorek w środku.

Tak, żeby można było tą chwilę świecić w ogóle bez żadnego kabla...

 

IMHO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym egzemplarzu użyłem potencjometru liniowego o wartości chyba 50k, w kolejnych myślałem o zastosowaniu 100k i rzeczywiście wartości na poczatku zakresu (jasne światło) zmieniają się bardzo szybko a potem płynniej, dlatego będę testował też użycie potencjometru logarytmicznego.

 

@Miesilmannimea dzięki za feedback!

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.