Skocz do zawartości

Filtry do planet


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

kontynuuję radosny temat przygotowania sprzętowego do focenia planet.

Kamera już jedzie (ASI662), czytam instrukcję ADC, barlow zamówiony.

 

Ale teraz będzie jeszcze trudniej.

W jakie filtry należy się wyposażyć, by focić planety?

Naprawdę jestem niewiedzący, więc proszę o cierpliwość.

 

P.S> mam oczywiście zestawy filtrów: Antlia ALP-T, 36mm 3nm HSO, Astronomik RGB, Optolong L pro. Ale z tego co wiem, wszystko to na nic się zda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALP-T przydać się może do ustawiania korekcji w ADC

Poza tym używam filtrów ir-pass (742 lub 850), uv-pass, RGB (zwaszcza Jowisz w tych trzech pasmach wygląda inaczej), CH4. Przy brzydkim seeingu solar continuum lub o3 ładnie stabilizuje obraz w mieście.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, bo się zgubię.

IR Pass z tego co już wyczytałem ogranicza problemy z seeingiem i daje lepszy L. Pytanie czy z RGB zadziała?

CH4 to chyba metan? Rozumiem, ze to na gazowe olbrzymy, marsa tym nie zglebię jeśli dobrze rozumiem?

 

 

Kupiłem kamerkę ASI 662MC. Mam też 183MM i mogę próbować, ale na pierwszy rzut chcę powalczyć z OSC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

IR Pass z tego co już wyczytałem ogranicza problemy z seeingiem i daje lepszy L. Pytanie czy z RGB zadziała?

zadziała, w 662 od 850nm wszystkie piksele pracują w miarę równo i uzyskasz obraz fioletowo-szary, z >742nm obraz będzie fioletowo-czerwonawy, i nic poza tym. Kolor i tak jest przekłamany.

 

2 minuty temu, kubaman napisał:

CH4 to chyba metan? Rozumiem, ze to na gazowe olbrzymy, marsa tym nie zglebię jeśli dobrze rozumiem?

Tak, to pasmo absorbcji metanu. Głównie na Jowisza, Saturnowi świecą się w tym paśmie tylko pierścienie, ale też wygląda ciekawie. Na Marsie jeszcze nie testowałem tego filtra

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem na CN że ten 742 jest bardzo ciemny i przez to robi się bardzo małe FPS. Wg opinii tamże, 742 ma zdecydowanie lepszy kontrast ale jest bardzo ciemny i do zastosowań ogólnych polecają raczej 685nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sensor ma ciągle 50% sprawności przy 850nm, więc z filtrem 742nm będzie spoko jeśli chodzi o FPSy - tylko obraz będzie wpadać w czerwień i trzeba to będzie skorygować w postprodukcji. Metan też powinieneś spokojnie dać radę rejestrować, ale tutaj już niestety dłuższe czasy i/lub wysoki gain są koniecznością niezależnie od kamery.

 

A, z używaniem podczerwieni jako luminancji to jest różnie - np. w przypadku Marsa powinno być spoko, ale taki Jowisz będzie wyglądał nienaturalnie. Zresztą, tak jak teraz Jowisz jest wysoko, to w świetle widzialnym złapiesz i tak więcej szczegółów, bo wpływ atmosfery jest już stosunkowo niewielki i lepszy seeing w IR nie kompensuje spadku zdolności rozdzielczej związanego z większą długością fali.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja coś wspomnę.

Filtr UV (chmury na Wenus).

Baader Solar continuum w połączeniu z IR cut daje lepsze rezultaty.
Ir Pass tu najlepiej poszukać grafik i samemu zdecydować, na pewno sprawdzi się na czarno białym Księżycu.

Skoro mowa była także o CH4 to można wspomnieć również o IR 1000nm do łapania powierzchni Wenus na nocnej stronie, ale to są długie czasy i gain na maksa - moim zdaniem ciekawsze od obserwacji metanu, ale trudne.

Wwracając do CH4 polecam transmisje astrolife na youtube, jeżeli chodzi o Jowisza i Saturna z synty 16", niżej mój gif Marsa z SCT10" (ZWO CH4).

@kubaman wspominałeś, że czytasz o ADC - jeżeli masz te z ZWO, to warto poczytać ten wątek: https://www.cloudynights.com/topic/525563-for-users-of-the-new-zwo-adc-important/
i skorzystać z grafiki w pierwszym wpisie.
Pozdrawiam

BjYIOQr.gif

Edytowane przez harryLH
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ten sensor ma ciągle 50% sprawności przy 850nm, więc z filtrem 742nm będzie spoko jeśli chodzi o FPSy - tylko obraz będzie wpadać w czerwień i trzeba to będzie skorygować w postprodukcji. Metan też powinieneś spokojnie dać radę rejestrować, ale tutaj już niestety dłuższe czasy i/lub wysoki gain są koniecznością niezależnie od kamery.

 

A, z używaniem podczerwieni jako luminancji to jest różnie - np. w przypadku Marsa powinno być spoko, ale taki Jowisz będzie wyglądał nienaturalnie. Zresztą, tak jak teraz Jowisz jest wysoko, to w świetle widzialnym złapiesz i tak więcej szczegółów, bo wpływ atmosfery jest już stosunkowo niewielki i lepszy seeing w IR nie kompensuje spadku zdolności rozdzielczej związanego z większą długością fali.

Przepraszam Krzysztof z B. - to jest nienaturalny wygląd?

"Beautiful seeing last night allowed me to use 7000 mm fl.
As usual luminance taken ZWO ASI 120MM with ProPlanet 742, RGB with ZWO ASI 120 MC with ADC from Astrosystems Holland "

 

 

Jupiter and GRS 17_05_2017 21_28 CET,                                Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@harryLH nie mogę znaleźć tego filtra IR1000.

 

UV zakładam wycina wszystko od  gdzieś 400nm w górę, lapie tylko UV?

 

Bardzo duży rozrzut cen tych filtrów.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Przepraszam Krzysztof z B. - to jest nienaturalny wygląd?

A jest naturalny? Kolorystyka dość mocno odbiega od tego, jak człowiek to widzi.

Np. WCP w podczerwieni jest bardzo jasna, a w świetle widzialnym niekoniecznie, bo tylko w kanale czerwonym - i na twoim obrazku z powodu użycia IR jako luminancji jest jasnopomarańczowa, a powinna być, jak sama nazwa wskazuje, czerwona.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

@harryLH nie mogę znaleźć tego filtra IR1000.

 

UV zakładam wycina wszystko od  gdzieś 400nm w górę, lapie tylko UV?

 

Bardzo duży rozrzut cen tych filtrów.

Dokładnie tak, jak pisze Ikosz. Co do UV to można wspomnieć jeszcze o alternatywnym Baader Ca K-Line, który można stosować także przy obserwacjach Słońca (ale wówczas koniecznie z filtrem Słonecznym na obiektywie).
 

To jeszcze dodatkowe info - Słońce: polecam filtry szklane oriona na obiektyw, a na wylocie obok B CaK i B SC również H-alpha 35nm. I ten ostatni dobrze się sprawuje także z Księżycem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotrek K napisał:

czy zwykłe filtry w rodzaju pomarańczowego, czy czerwonego nie będą w takim wypadku także OK?

zależy od pasma filtru, jeśli puszcza podczerwień, a kamera jest czuła, to uzyskany kolor i jasności będą zmienione. Ale to zależy co kto chce, jeśli tylko obejrzeć planetę, to może nie trzeba aż tak zwracać uwagi. Jowisz diametralnie inaczej wygląda w filtrach R i G. R i IR jest bardzo zbliżone w chmurach, ale daje większe różnice na WCP oraz księżycach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Czy można brać svbony, gso czy TSy?

jeśli masz na myśli filtry kolorowe GSO za 40zł, to zostawiłbym je do kolorofonu, ostatecznie do wizuala. Z kamerami tylko filtry pasmowe z dobrym tłumieniem poza pasmem przepustowym. Zwłaszcza UV i IR.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Planetarnych filtrów wizualowych nie ma sensu używać w astrofoto planet.

 

Zakładam, że masz na myśli robienie fotek RGB i dążenie do jak najlepszej wierności koloru.

 

Ale do pracy w mono (czasem też do robienia luminancji pod RGB) jak najbardziej zdatne są filtry planetarne (przynajmniej Baadera), zwłaszcza "longpass" czerwony i pomarańczowy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

A ja zapytam jeszcze - czy w takich filtrach podobnie jak w narrow band są takie kolosalne różnice w jakości filtrów w zależności od marki? Czy można brać svbony, gso czy TSy?

Po gso kupiłem zestaw RGB astronomika, była ogromna różnica, zwłaszcza jeżeli chodzi o niebieski. Svbony i TS nie używałem. RGB astronomika wspieram stosując baader R (610), lub Ir pass (685) jako kanał L dla polepszenia ostrości.

Jeżeli pominiemy kolor i pójdziemy w ekonomiczne mono, to z czystym sumieniem można polecić: gso niebieski, żółty, pomarańczowy, zielony i fiolet, oraz Baader contrast booster.

Edytowane przez harryLH
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał:

Planetarnych filtrów wizualowych nie ma sensu używać w astrofoto planet.

 

Żółty/pomarańczowy i czerwony wizualny (Wratteny) są stosowane z powodzeniem, nawet niektóre "IR-pass" to czerwone i ciemnoczerwone wratteny.

 

19 godzin temu, kubaman napisał:

Wyczytałem na CN że ten 742 jest bardzo ciemny i przez to robi się bardzo małe FPS. Wg opinii tamże, 742 ma zdecydowanie lepszy kontrast ale jest bardzo ciemny i do zastosowań ogólnych polecają raczej 685nm.

Im więcej odcinasz tym ciemniejszy będzie obraz. Na Wenus można stosować i ostrzejsze filtry a obraz będzie wystarczająco jasny. Na Jowiszu 742nm będzie jeszcze akceptowalnie jasny ale na Saturnie już nie do końca.

 

Ogólnie idzie to tak:

 

- filtr L (IR/UV Cut): całe pasmo widzialne, koniecznie z ADC i w dobrych warunkach -> pozwala uzyskać bardzo dobrej jakości fotkę LRGB z poprawnymi kolorami

- coraz ostrzejsze filtry IR-Pass - przepuszczają podczerwień ale odcinają coraz więcej krótkich długości fali (zółty, pomarańczowy, czerwony wizualny, ProPlanet 742, ProPlanet 804 itd.) Im więcej odcinają tym bardziej zmienia się później kolor na złożonym LRGB (np. brązowe elementy na Jowiszu robią się jasne a nawet różowe). Można też fotografować takie pasmo oddzielnie i nie robić LRGB. W gorszych warunkach lub niepełnej korekcji z ADC daje szansę na uzyskanie ostrzejszego zdjęcia.

 

https://rk.edu.pl/en/luminance-filters-in-planetary-astrophotography/

 

Na Uranie balansuje się pomiędzy kontrastem a jasnością i zazwyczaj "ciemnoczerwone" wygrywają nad 742 lub jaśniejszymi filtrami IR-pass. Na Jowiszu i Saturnie w miarę warunków najlepiej stosować jasne IR-Passy (żółty i pomarańczowy) i zazwyczaj też z ADC. Na Wenus ostry IR-pass może pokazać jakieś struktury chmur, choć zazwyczaj najlepiej robią to filtry tylko-UV - jeżeli IR coś pokaże to będzie to inny detal niż UV.

 

18 godzin temu, lkosz napisał:

Przy 12" teleskopie powinieneś mieć ładne FPS

Fotografując na optymalnym samplingu (max) to apertura nie ma żadnego wpływu na jasność. Po prostu jak masz super ciemny filtr (CH4) to schodzisz z rozdzielczością mocno i potrzebujesz apertury żeby rozmiar planety był nadal akceptowalnie duży.

 

Z pozostałych filtrów:

- UV-pass: głównie do Wenus. Czasami na Marsie.

- 1010nm (RG1000, 1000nm longpass)- wyłącznie nocna strona Wenus (co fotografuje się dość rzadko bo potrzeba małej fazy Wenus na ciemnym niebie)

- CH4: Jowisz, czasami Saturn. Ze względu na niską jasność zazwyczaj nie fotografuje się na maksymalnej rozdzielczości i nie są to fotki "ładne"

 

Te trzy filtry nie są jakieś potrzebne. Ja zazwyczaj mam L,R,G,B i 2 filtry podczerwone (zazwyczaj żółty + czerwony).

 

Trochę starych artykułów:

- https://rk.edu.pl/pl/fotografia-planet-z-filtrami-rgb-dobor-filtrow-i-optymalizacja-metod-fotografii/

- https://rk.edu.pl/pl/fotografowanie-wenus/

- https://rk.edu.pl/pl/astrofotografia-saturna/

- https://rk.edu.pl/pl/sposoby-na-udana-fotografie-wenus-w-ultrafiolecie/

- https://rk.edu.pl/pl/fotografowanie-planet-w-pasmie-metanu/

 

Księżyc w mono robi się zazwyczaj z jakimś filtrem IR-pass. Idealnie jest fotografować nie poniżej maksymalnej zdolności rozdzielczej i z niezbyt agresywnym filtrem podczerwony by ograniczyć efekt dyfrakcji światła na wszystkich krawędziach i granicach jasne/ciemne. Można też fotografować Księżyc w pasmach "petrograficznych" ale to już zestaw filtrów potrzebny i trochę zabawy z obróbką.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lkosz napisał:

jeśli masz na myśli filtry kolorowe GSO za 40zł, to zostawiłbym je do kolorofonu, ostatecznie do wizuala. Z kamerami tylko filtry pasmowe z dobrym tłumieniem poza pasmem przepustowym. Zwłaszcza UV i IR.

nie, myślałem na przykład o GSO IR pass 685 GSO CH4, czy SV bony IR pass 685

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.