Skocz do zawartości

Eliminacja "zeza" w dwóch tubach - prośba o potwierdzenie kalkulacji


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na jednym montażu dwie tuby, które powinny być skierowane na ten sam obiekt. Niestety praktyka pokazuje, że mają "zeza", którego chciałbym wyeliminować.

Tuba główna, według której robiony jest plate solve to Esprit 100ED z kamerą ASI2600MM. Tuba druga to SpaceCat z ASI533MC, który skierowany powinien być na ten sam obiekt.

Niestety efekt nie jest idealny i wygląda tak:

 

image.png.8b73d1b1c5012a0eee1a4e5c1a9ed4cf.png

 

Zasymulowane pola widzenia w Kstars wyglądają tak:

 

image.png.5dc4b630bb68a5a2f5fb4e41187c77b0.png

 

Pole widzenia Kota to 155x155 minut, czyli korekta powinna polegać na obróceniu Kota na stopce o około 1 stopień w stronę Esprita. Pomijam różnicę wysokości i rotację kamery.

Wyszło mi, że chcąc uzyskać obrót o około 1 stopień muszę zbliżyć Kota do Esprita o około 3,5 mm, mierząc 20 cm od osi obrotu.

 

Może ktoś łaskawie w chwili wolnej policzy i potwierdzi/skoryguje?

Z góry dziękuję.

 

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • apolkowski zmienił(a) tytuł na Eliminacja "zeza" w dwóch tubach - prośba o potwierdzenie kalkulacji

Ja to bym zrobił bez tej całej matematyki :) Ustawiłbym montaż w pozycji 0 czyli przeciwwaga pionowo i teleskopy patrzą na polarną. I teraz tak, z głównego teleskopu zrobiłbym fotkę i zobaczył gdzie umiejscowiona jest polarna. Następnie przełączyłbym się na drugi teleskopik i odpalił live view i próbował ustawić polarną tak samo jak jest w głównym teleskopie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, beny napisał:

Ja to bym zrobił bez tej całej matematyki :) Ustawiłbym montaż w pozycji 0 czyli przeciwwaga pionowo i teleskopy patrzą na polarną. I teraz tak, z głównego teleskopu zrobiłbym fotkę i zobaczył gdzie umiejscowiona jest polarna. Następnie przełączyłbym się na drugi teleskopik i odpalił live view i próbował ustawić polarną tak samo jak jest w głównym teleskopie. 

Jest to jakiś pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie bawił bym się w obliczenia tylko działał empirycznie. Domyślam, że problem jest w płynnej regulacji kierunku osi kota. Jak to uda Ci się pokonać to ustaw montaż na sztywno tak, żeby Polarna była na środku pola Esprita i za pomocą ciężkich narzędzi zmuś kota, żeby też patrzył wprost na Polarną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił w dzień. Odnaleźć obiekt oddalony o około 1-2km. Uruchomić  SharpCapa, ustawic funkcję krzyżyk na obrany obiekt i powtórzyć  to samo dla drugiego teleskopu obracając nim aż do pokrycia się obrazów. Nie czekając i tracąc czas w nocy.

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, pablo12311 napisał:

Ja bym to zrobił w dzień. Odnaleźć obiekt oddalony o około 1-2km. Uruchomić  SharpCapa, ustawic funkcję krzyżyk na obrany obiekt i powtórzyć  to samo dla drugiego teleskopu obracając nim aż do pokrycia się obrazów. Nie czekając i tracąc czas w nocy.

Pomysł super, tylko nic takiego w zasięgu nie mam. Jestem limitowany widokiem z budki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Domyślam, że problem jest w płynnej regulacji kierunku osi kota. Jak to uda Ci się pokonać to ustaw montaż na sztywno tak, żeby Polarna była na środku pola Esprita i za pomocą ciężkich narzędzi zmuś kota, żeby też patrzył wprost na Polarną.

Trzeba naprawdę "na sztywno". 

U mnie aktualnie prawie tak jest. Jako, że jest to zestaw wyjazdowy, to i tak potrzebna jest drobna korekta przed każdą sesją.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A precyzyjne ustawienie można ogarnąć platesolvem, Ja u siebie w NINA najpierw robię platesolve dla pierwszego setupu, potem dla drugiego, ale bez synchro i reslew i tak długo poprawiam aż błąd będzie zadowalający. Na koniec kontrolnie solve z pierwszego setupu i mam oba teleskopy wycelowane w ten sam punkt i z tą samą rotacją.

 

image.png.affe1bb1eaad42c570fd9ee53af58712.png

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.