Skocz do zawartości
  • 0

Hypergraph 150/f2.8 vs Newton 250f4...


Miesilmannimea

Pytanie

Tak mnie przy dniu wolnym naszło na kombinowanie ;)

 

Pomijając cenę sprzętu i ogniskową. Jaka byłaby różnica między tymi dwoma teleskopami jeśli

chodzi o łatwość zbierania dobrego materiału? Zakładam, że montaż jest doskonały i prowadzi

obydwa bez tracenia klatek a Newton ma koma-korektor...

 

Wiadomo, że f2.8 jest dwa razy jaśniejszy niż f4. Ale z kolei f4 ma sporo większą powierzchnię lustra

- zgarnie więc więcej fotonów padających na jednostkę powierzchni (chyba, że źle rozumuję).

 

Który z nich będzie dawał więcej użytecznego sygnału i będzie w efekcie skuteczniejszy?

 

Jak się komuś nudzi może coś napisać ;)

 

M.

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

... który zobrazuje Twój obiekt ...

Te obiekty to się złośliwie zmieniają co parę nocy :-)

Mam wrażenie, że ten wątek jest z gatunku "ucieczkowych", czyli jak pozbyć się problemu robienia nienajlepszych zdjęć przez kupno nowego sprzętu, przy okazji robiąc sobie przyjemność zakupową.

 

Newtony F/4 (zwłaszcza te bardziej blaszane) potrafią być wymagające w kwestii kolimacji. Z kolei do F/2.8 potrzebne są inne filtry NB, ale masz kamerę OSC, więc Ciebie to mniej dotyczy.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 hours ago, Miesilmannimea said:

Pomijając cenę sprzętu i ogniskową.

 

Wydaje mi się, że nie możesz sobie od tak pomijać ogniskowej. Większa ogniskowa to większe powiększenie, więc i mniej światła na jednostkę powierzchni jeśli stosunek ogniskowej do średnicy jest większy. Żeby tak samo naświetlić klatkę przy większym powiększeniu jak przy małym to musisz tak dobrać teleskop, aby przy zadanej ogniskowej (powiększeniu) dał tą samą wartość przesłony. Przynajmniej ja to tak rozumiem. Niech ktoś poprawi jeśli napiałem jakąś bzdurę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pierwsze duża ogniskowa to inne problemy z prowadzeniem niż mała ogniskowa. @Miesilmannimea ma montaż DIY i ja bym sugerował zaproszenie jakiegoś kolegi ze sprzętem który Ciebie interesuje żeby zobaczyć czy montaż daje radę taką, interesującą Ciebie ogniskowa uprowadzić na długich ujęciach.

Bez tego- według mnie - zmiana na długą ogniskową może być " piękną katastrofą"  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Eeee szkoda. Liczyłem choć na subiektywne opinie ;)

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że ten z czerwonymi dodatkami ;) ma zalety techniczne.

Ale jeśli jednak myśleć o kasie, to za różnicę między nim a Newtonem mógłbym pewnie

zmienić kamerę na 2600... I co wtedy? :)

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jasne, że ignoruję ;)

 

W sumie <> 400mm już bardziej nadaje się do małych obiektów niż 250mm jakie mam.

Oczywiście 1000mm jeszcze bardziej się nadaje, ale z drugiej strony ze zdjęcia zrobionego

teleskopem 400mm można wykadrować też 1000mm ;) Nie zawsze liczba pixeli jest najważniejsza...

 

W tej chwili to wybrał bym raczej ten teleskop, który dostarczy w jednostce czasu najwięcej

użytecznych danych. Jak patrzę na prognozę pogody...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli w kadrze zmieści Ci się cały obiekt w jednym i drugim sprzęcie to więcej sygnału będziesz miał na fotce którą zrobiłeś używając większego lustra.

 

To tyle. Jedyne tak naprawdę istotne pytanie to: co konkretnie chcesz fotografować.

Jak już wiesz co, to wtedy kup największy teleskop (średnica) na który Cię stać, a który zobrazuje Twój obiekt tak, żeby zmieścił się na największej matrycy na jaką Cię stać. A następnie resztę pieniędzy przeznacz na montaż który Ci to udźwignie.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Behlur_Olderys przypomniała mi się nasza rozmowa - że mała matryca z dużą światłosiłą da lepsze efekty niż ten sam rozmiar obiektywu z dłuższą ogniskową i większą matrycą ze względu na niższy szum mniejszego piksela.

W skrócie trzeba by wyważyć - większa matryca to większe koszta, większa światłosiła również. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.