Skocz do zawartości

Mini PC czy AsiAir do EAA, raczej nie do astrofoto.


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, ko20 napisał:

....

Z drugiej strony WIesiek pisze ze Gemini T34 mu daje rade, A tam właśnie siedzi taki procesorek. Dal mnie kopmuterki z takimi procesorami są denerwująco powolne w zwyklych zastosowaniach. Możę ja wybredny jestem.

 

Ten komputerek w budce służy tylko do akwizycji zdjęć i obsługi urządzeń a do tego to nawet nie wykorzystuje połowy swojej mocy ? Na bieżąco wysyła mi zdjęcia do komputera w domu więc jakakolwiek obróbka i tak na domowym Macu ?

 

 

Ale fakt - myślę nad wymianą na "coś mocniejszego" i pozostawieniem Gemini na wyjazdy bo bardzo kompaktowy jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Wiesiek1952 said:

 

Ten komputerek w budce służy tylko do akwizycji zdjęć i obsługi urządzeń a do tego to nawet nie wykorzystuje połowy swojej mocy ? Na bieżąco wysyła mi zdjęcia do komputera w domu więc jakakolwiek obróbka i tak na domowym Macu ?

 

 

Ale fakt - myślę nad wymianą na "coś mocniejszego" i pozostawieniem Gemini na wyjazdy bo bardzo kompaktowy jest. 

Jasne. Ale kjacek chce się logować przez zdalny pulpit i cały czas tam siedzieć, używać, patrzeć co kamera pokazuje. Do samej akwizycji pełna zgoda, bo przecież malina to również robi i daje rade. Do jego zastosowania wydaje mi się że mocniejszy procesor byłby wskazany.

A co do wymiany na coś mocniejszego. Kompaktowość nie  stoi w sprzeczności z wydajnością. Cena jedynie jest barierą.

Przykład, ta kostka ma 11x11cm.

https://www.purepc.pl/asrock-nuc-1200-miniaturowy-komputer-z-intel-alder-lake-p

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego znalazłem i chyba wezmę, o ile mnie nie powstrzymacie :grin: :

 

 

Mini PC - Beelink GK55 Intel J4125 8GB/256GB SSD/W10

Specyfikacja :

Procesor : Intel Celeron J4125 4 x 2.7 GHZ

Pamięć : 8 GB DDR 4

Dysk : 256 GB M2 + dodatkowe miejsce na dysk SSD- 2,5 cala

Limk do specyfikacji

https://www.bee-link.com/catalog/product/index?id=245

 

EDIT ten link wyżej nie otwiera się, ale tu jest chyba to samo:

https://allegro.pl/oferta/komputer-mini-pc-beelink-gk35-8-256gb-intel-j3455-12787113379

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się reklamują ? Photoshop wykorzystuje tylko 20% mocy procesora. Uhmmmmmm.... mój i9 ośmiordzeniowy 3.6 GHz i 64 Gb RAMu i PS potrafi wykorzystać 100%. 

 

Wyedytuj link i usuń 20% po dwóch backslash.

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, kjacek said:

Coś takiego znalazłem i chyba wezmę, o ile mnie nie powstrzymacie :grin: :

 

 

Mini PC - Beelink GK55 Intel J4125 8GB/256GB SSD/W10

Specyfikacja :

Procesor : Intel Celeron J4125 4 x 2.7 GHZ

Pamięć : 8 GB DDR 4

Dysk : 256 GB M2 + dodatkowe miejsce na dysk SSD- 2,5 cala

Limk do specyfikacji

https:// www.bee-link.com/catalog/product/index?id=245

 

EDIT ten link wyżej nie otwiera się, ale tu jest chyba to samo:

https://allegro.pl/oferta/komputer-mini-pc-beelink-gk35-8-256gb-intel-j3455-12787113379

Jak pisałem, mam mieszane uczucia co do procesora serii J do Twojego zastosowania. Mam takie coś w słąbszej wersji, 2 rdzenie i ciut wlniejsze i to raczej doooopy nie urywa w ogólnym działaniu. Pojdyńćzy rdzeń będzie ze 2-3 wolniejszy niż typowego procesora i3 czy i5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kjacek napisał:

 

Limk do specyfikacji

http:// www.bee-link.com/catalog/product/index?id=245

 

EDIT ten link wyżej nie otwiera się, ale tu jest chyba to samo:

https://allegro.pl/oferta/komputer-mini-pc-beelink-gk35-8-256gb-intel-j3455-12787113379

 

Otwiera się trzeba tylko usunąć 20% po //

 

Na allegro piszą Win Home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Wiesiek1952 napisał:

 

Otwiera się trzeba tylko usunąć 20% po //

 

Na allegro piszą Win Home.

Usunąłem.

 

To nie na allegro znalazłem. 

Ale czytam o tych prockach i nie mają dobrych opinii. Więc znowu wahanie :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ko20 napisał:

Jasne. Ale kjacek chce się logować przez zdalny pulpit i cały czas tam siedzieć, używać, patrzeć co kamera pokazuje. Do samej akwizycji pełna zgoda, bo przecież malina to również robi i daje rade. Do jego zastosowania wydaje mi się że mocniejszy procesor byłby wskazany.

 

absolutnie nie byłby wskazany mocniejszy procesor

do takich zastosowań jak zdalny podgląd z kamery spokojnie wystarczy nawet najsłabszy

niedawno sam używałem mniPC z J3450 i 4GB RAM do zdalnego podglądu obrazu z kamery. Co prawda u mnie był to podgląd przez NDI ale to właściwie bez znaczenia. Procesor nawet w porywach nie przekraczał 20% obciążenia ... co może być problemem, bo w mroźne noce może za słabo się grzać

 

takie komputerki potrafią znacznie więcej bo jeszcze obsługują drugą kamerkę, sterują montażem, guidingiem, robią plate solve itd. Podczas samego wyświetlania (i zapisywania też) procesor nie ma wiele roboty. Pakowanie się w i5 czy i7 jest zwykłą stratą pieniędzy, a przy próbach użycia w terenie zabije akumulatory poborem prądu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, kjacek said:

Ale czytam o tych prockach i nie mają dobrych opinii. Więc znowu wahanie :flirt:

To nie tak. To są dobre procesory tylko nie do tego. To są procesory energooszczędne, wiec siłą rzeczy mniej wydajne. Dobre do urządzeń przenośnych, albo takich co działają 24/7.  Tablet, mocny router, Dysk sieciowy, odtwarzacz sieciowy. Ale nie PC. Sam używam jednego takiego jako dysk sieciowy na linuksie. Przez chwile miałem z tego zrobiony router z modmem LTE, bo nic innego nie chciało obslużyć rzeczonego modemu. Kiedyś postawiłem dziecku na tym ubuntu desktop, do oglądania bajek on line, cwiczenia przedszkolnych programów do nauki angielskiego i taki prostych zadań. No i wtedy już robiło bokami w sposób uciążliwy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, ZbyT said:

 

absolutnie nie byłby wskazany mocniejszy procesor

do takich zastosowań jak zdalny podgląd z kamery spokojnie wystarczy nawet najsłabszy

niedawno sam używałem mniPC z J3450 i 4GB RAM do zdalnego podglądu obrazu z kamery. Co prawda u mnie był to podgląd przez NDI ale to właściwie bez znaczenia. Procesor nawet w porywach nie przekraczał 20% obciążenia ... co może być problemem, bo w mroźne noce może za słabo się grzać

 

takie komputerki potrafią znacznie więcej bo jeszcze obsługują drugą kamerkę, sterują montażem, guidingiem, robią plate solve itd. Podczas samego wyświetlania (i zapisywania też) procesor nie ma wiele roboty. Pakowanie się w i5 czy i7 jest zwykłą stratą pieniędzy, a przy próbach użycia w terenie zabije akumulatory poborem prądu

 

pozdrawiam

Nie musi być i7. W komputerze na biurku mam energooszczędno (35W) i3 siódmej czy  coś koło tego generacji. W porównaniu do komputera z prockiem serii J to jest jednak przepaść w ogólnym działaniu.

Działać będzie. Czy akceptowalnie szybko to autor musi sam przetestować i ocenić. Oraz to czy potrzebuje ultra energooszczędne rozwiązanie na wyjazdy, bo w takim przypadku waidomo, kompromis z Amperami często trzeba zawrzeć.

Do guidingu, plate solve, sterowania montrażem, zapisu zdjęc z kamery to zgoda. To malina przecież ogarnia. Przygoptowanie sesji możę być ciut upierdliwe.  Ja mam jedynie wątpliwości, czy ciągłą zadalna praca z kilkoma programami pod windows 10 będzie wysatrczająco płynna. Moje zdanie jest że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na AliExpress - akurat sa promocje na 11.11, maja spory wybor tanich minipc w dobrych cenach.

 

NIedawno kupilem sobie takiego peceta z procesorem N5105 (4 rdzenie) i 8GB RAM, zuzycie pradu w stanie spoczynku (odpalone programy, ale sie nic nie dzieje), to okolo 2W.  Jeszcze nie uzywalem do akwizycji (dopiero konfiguruje), ale poki co jestem zadowolony. To co moge doradzic, to zwroc uwage czy ma wentylator, lepiej kupowac bez wentylatora i czy ma Windows w wersji Pro, dopiero Pro ma wbudowany Remote Desktop.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, karolbe napisał:

Popatrz na AliExpress - akurat sa promocje na 11.11, maja spory wybor tanich minipc w dobrych cenach.

 

NIedawno kupilem sobie takiego peceta z procesorem N5105 (4 rdzenie) i 8GB RAM, zuzycie pradu w stanie spoczynku (odpalone programy, ale sie nic nie dzieje), to okolo 2W.  Jeszcze nie uzywalem do akwizycji (dopiero konfiguruje), ale poki co jestem zadowolony. To co moge doradzic, to zwroc uwage czy ma wentylator, lepiej kupowac bez wentylatora i czy ma Windows w wersji Pro, dopiero Pro ma wbudowany Remote Desktop.

 

Good idea. 

Podaj linka bardzo proszę do Twojego zakupu, choćby na priva. 

 

BTW tak często w pole to ja nie przewiduję jechać, więc zużycie prądu ma mniejszy priorytet nad wygodą :flirt:.

A w samochodzie mam większy akumulator dodatkowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi NINA, PHD2, Microsoft Remote Desktop, wysyłanie plików, Obsługa stacji meteo, Focuser, obsługa grzałek, często SharpCap, Stellarium i parę innych drobiazgów. Czasami odpalam CCD Inspektora (zasobożerny), czasem nawet PixInsighta. W przygotowaniu sesji to ja jestem najwolniejszym elementem systemu. Czy wystarczy czy nie to jest czysto zależne od tego co kto zamierza na tym robić. Mi wystarcza to co mam choć, jak pisałem, zacząłem myśleć o wymianie z powodu stackowania live w NINA w PixInsight. Pobór mocy mam na poziomie 5-10W, rzadko sięga 15W - w budce jest włączone na okrągło, żeby chronić się przed wilgocią.

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, kjacek said:

Good idea. 

Podaj linka bardzo proszę do Twojego zakupu, choćby na priva. 

 

BTW tak często w pole to ja nie przewiduję jechać, więc zużycie prądu ma mniejszy priorytet nad wygodą :flirt:.

A w samochodzie mam większy akumulator dodatkowo. 

 

Ja akurat kupowalem na amazon.com (ale bylem w USA, dostawa do PL sie nie kalkuluje), kupilem MeLE Quieter HD3, za 200USD, niestety ten model na Ali jest bardzo drogi. Na Ali widzialem, np. " AK1 Pro Mini Pc"., co prawda ma wentylator, ale poza tym ma dobra specyfikacje i cene (okolo 800zl), sa dosc popularne i tanie Beelink Mini S GK MINI. Jest tego pelno.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę zauważyć, że operowanie nazwami procesorów i3, i5 ma tyle samo sensu, co mówienie: "Kup teleskop Skywatcher, będzie najlepszy". Tak samo jak przy teleskopach trzeba się odnosić do konkretnych modeli, to przy procesorach wypada powiedzieć chociaż o którą generację chodzi, bo jest ich 13 i wydajność pierwszej z ostatnią różni się ponad 10x. Tak samo nowy i3 będzie wydajniejszy od starego i9. Z wydajnością energetyczną podobnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Pragnę zauważyć, że operowanie nazwami procesorów i3, i5 ma tyle samo sensu, co mówienie: "Kup teleskop Skywatcher, będzie najlepszy". Tak samo jak przy teleskopach trzeba się odnosić do konkretnych modeli, to przy procesorach wypada powiedzieć chociaż o którą generację chodzi, bo jest ich 13 i wydajność pierwszej z ostatnią różni się ponad 10x. Tak samo nowy i3 będzie wydajniejszy od starego i9. Z wydajnością energetyczną podobnie.

Właśnie dlatego liczę na podpowiedź co mam kupić. Tak konkretnie najlepiej :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, MateuszW said:

Pragnę zauważyć, że operowanie nazwami procesorów i3, i5 ma tyle samo sensu, co mówienie: "Kup teleskop Skywatcher, będzie najlepszy". Tak samo jak przy teleskopach trzeba się odnosić do konkretnych modeli, to przy procesorach wypada powiedzieć chociaż o którą generację chodzi, bo jest ich 13 i wydajność pierwszej z ostatnią różni się ponad 10x. Tak samo nowy i3 będzie wydajniejszy od starego i9. Z wydajnością energetyczną podobnie.

Masz całkowitą rację! Jak ktoś przychodzi pyta jaki teleskop kupić  w zakresie 500-1000PLN, i się mu mówi że skywatchera, to mu trzeba koniecznie precyzyjnie dwa razy podkreślić żeby nie model espirt 150ED APO!!

Bo a nuż mu się jeszcze uda......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem HP EliteDesk 800 G1. Z takim opisem:

KOMPUTER PC HP ELITEDESK 800 G1 USDT 240SSD I5 8GB Seria procesora Intel Core i5
Procesor Intel Core i5 4570s - 3,6GHz Turbo

 

Może nie najnowszy, ale skoro słabsze procki dają radę, to pewnie ten też da :grin:

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Kupiłem HP EliteDesk 800 G1. Z takim opisem:

KOMPUTER PC HP ELITEDESK 800 G1 USDT 240SSD I5 8GB Seria procesora Intel Core i5
Procesor Intel Core i5 4570s - 3,6GHz Turbo

 

Może nie najnowszy, ale skoro słabsze procki dają radę, to pewnie ten też da :grin:

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. 

Siema

A za ile kupiłeś jeśli nie tajemnica . Jak masz namiar na gościa gdzie kupiłeś to czy mógłbyś podać?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW 

 

EDIT dostałem informację od sprzedawcy, że mogę udostępnić te informacje, mam nadzieję, że nie naruszę regulaminu forum:

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-mini-hp-elitedesk-800-g1-desktop-i5-8gb-ram-240-ssd-CID99-IDR3o5J.html

Ponoć mają kilkanaście takich maszynek. Co do ceny - trzeba negocjować, coś spuszczą.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kjacek napisał:

Kupiłem HP EliteDesk 800 G1. Z takim opisem:

KOMPUTER PC HP ELITEDESK 800 G1 USDT 240SSD I5 8GB Seria procesora Intel Core i5
Procesor Intel Core i5 4570s - 3,6GHz Turbo

 

Może nie najnowszy, ale skoro słabsze procki dają radę, to pewnie ten też da :grin:

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. 

 

zakupy robiłeś w muzeum techniki? :)

ma przynajmniej USB3.0?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ZbyT napisał:

 

zakupy robiłeś w muzeum techniki? :)

ma przynajmniej USB3.0?

 

pozdrawiam

Ma 4 sztuki :grin:

 

EDIT się pytałem i nie dostałem konkretnej odpowiedzi - kup to..., bo...; albo tamto..., bo... :flirt:

A czas leci :flirt:

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.