Skocz do zawartości

Mini PC czy AsiAir do EAA, raczej nie do astrofoto.


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Wiek robi swoje, człowiek staje się podatny na różne przypadłości. W dodatku zaświetlenie coraz większe. EAA powinno w jakimś stopniu rozwiązać parę problemów. 

Mam zestaw mobilny:

- AZ GTi (łączy się po wifi ze SkySafari, ignoruję na razie kwestię rotacji pola),

- na nim wisi jasny refraktorek,

- ZWO ASI 385 MC-Cool Color lub ZWO ASI 290MM. 

Postulat:

- chciałbym łączyć się z kamerą zdalnie siedząc w domu i oglądając zebrane obrazy na ekranie laptopa. Opcja podłączenia laptopa bezpośrednio do kamery zawsze zostaje, ale zależy mi na zdalnym dostępie. 

Pytanie - jak to najwygodniej zrobić? Nie przewiduję robienia zdjęć, może nigdy do tego nie dojdę. 

Asiair to kombajn. I swoje kosztuje. Ma jednak sporo zalet. Mini PC z windą na pokładzie też powinien dać radę i pewnie trochę mniej zapłacę. Soft ogarnę. 
Co kupić? Może jeszcze jakoś inaczej kombinować? Chciałbym uniknąć zbędnych wydatków, ale też chciałbym, aby sesje obserwacyjne były w miarę komfortowe. 
Jeśli mini PC to jaki będzie odpowiedni? 

Myślałem też o raspberry ale chyba jako o ostatnim, dla mnie mniej wygodnym rozwiązaniu. Z Linuksa korzystam, ale nie poruszam się tu bardzo sprawnie (jak trzeba to skrypt napiszę). Ogarnę malinę jednak jeśli ktoś mnie przekona a różnica w wydatkach będzie znacząca. 

 

W zakresie doboru sprzętu do akwizycji i zdalnego dostępu jestem zupełnie zielony. Wiem tylko tyle ile przeczytałem. Dlatego pytań będzie pewnie więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz te góra kilkanaście metrów do montażu, to aktywny kabel USB3 i podłączasz bezpośrednio pod laptopa, a na zewnątrz hub USB z doprowadzonym zasilaniem 12V. Ja tak działam. Generalnie zachęcam do takich obserwacji, bardzo wygodna sprawa i więcej nocy obserwacyjnych.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kjacek napisał:

Pytanie - jak to najwygodniej zrobić? Nie przewiduję robienia zdjęć, może nigdy do tego nie dojdę.

 

Zdecydowanie nie polecam żadnych miniPC bez monitora. Z dwóch powodów - po pierwsze wydajność -

zazwyczaj nie są to zbyt mocne komputery, a do szybkiego zbierania większej ilości zdjęć i ich obrabianie

moc obliczeniowa się przydaje. Po drugie - brak monitora - coś się wykrzaczy i jesteś w czarnej d.

Musisz latać z monitorem albo demontować graty i nosić do domu.

 

Sam przez to przechodziłem, próbowałem miniPC na HDMI - działa, ale z taką prędkością, że można zasnąć.

Ostatecznie wymyśliłem małego laptopa 12" z full HD, procesorem i5, SSD itd. Śmiga jak głupi zarówno zdalnie

jak i lokalnie. Cena 600zł w stanie jak fabrycznie nowy. Jestem z tego zakupu bardzo zadowolony.

 

AHA - oczywiście Windows 8.1, żadnego Win 10 - nad tym cholerstwem nie da się zapanować...

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał:

Jeśli masz te góra kilkanaście metrów do montażu, to aktywny kabel USB3 i podłączasz bezpośrednio pod laptopa, a na zewnątrz hub USB z doprowadzonym zasilaniem 12V. Ja tak działam. Generalnie zachęcam do takich obserwacji, bardzo wygodna sprawa i więcej nocy obserwacyjnych.

To byłoby jakieś rozwiązanie. Mogę sprzęt postawić nawet na balkonie. Ale boję się, że kabel się przytnie podczas zamykania balkonu. Małżonka nie pozwoli mi pracować przy otwartym na stałe balkonie. 

Czyli:

- na zewnątrz hub USB i osobno doprowadzone zasilanie 12V

- w domu aktywny kabel USB3 od tego huba USB przy sprzęcie na zewnątrz. 

Dobrze to rozumiem? Mógłbyś to bardziej szczegółowo opisać? 

 

Ale korci mnie ten mini PC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

To byłoby jakieś rozwiązanie. Mogę sprzęt postawić nawet na balkonie. Ale boję się, że kabel się przytnie podczas zamykania balkonu. Małżonka nie pozwoli mi pracować przy otwartym na stałe balkonie.

 

 

No to jak możesz ustawić telepa na balkonie i komputer zaraz za oknem to wierć dziurę po prostu.

Na kablu USB 5m powinno wszystko działać. Aktywne kable USB nie zawsze się sprawdzają -

nie z każdą konfiguracją sprzętu. U mnie za cholerę nie chciał kabel aktywny stabilnie działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

 

Zdecydowanie nie polecam żadnych miniPC bez monitora. Z dwóch powodów - po pierwsze wydajność -

zazwyczaj nie są to zbyt mocne komputery, a do szybkiego zbierania większej ilości zdjęć i ich obrabianie

moc obliczeniowa się przydaje. Po drugie - brak monitora - coś się wykrzaczy i jesteś w czarnej d.

Musisz latać z monitorem albo demontować graty i nosić do domu.

 

Sam przez to przechodziłem, próbowałem miniPC na HDMI - działa, ale z taką prędkością, że można zasnąć.

Ostatecznie wymyśliłem małego laptopa 12" z full HD, procesorem i5, SSD itd. Śmiga jak głupi zarówno zdalnie

jak i lokalnie. Cena 600zł w stanie jak fabrycznie nowy. Jestem z tego zakupu bardzo zadowolony.

 

AHA - oczywiście Windows 8.1, żadnego Win 10 - nad tym cholerstwem nie da się zapanować...

A jakie są sensowne parametry takiego laptopa? Ewentualnie mini PC z kartą graficzną? 

Windozę opanuję, nawet w10 :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

A jakie są sensowne parametry takiego laptopa? Ewentualnie mini PC z kartą graficzną? 

Windozę opanuję, nawet w10 :grin:

 

Nie w braku karty graficznej problem (wszystkie ją mają) a w braku monitora.

Zdarzy się, że jednak musisz coś grzebnąć lokalnie i co - będziesz gonił z monitorem?

 

Win10 i nowszych nie opanujesz.

To dziadostwo potrafi się uaktualniać nawet gdy wydaje Ci się, że wszystko wyłączyłeś...

 

Ja mam HP 820G2 12,5" Intel Core i5 8GB / 256 GB i to działa rewelacyjnie do tego stopnia,

że częściej przy nim siedzę niż przy dużym kompie :) Oczywiście Win 8.1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

Nie w braku karty graficznej problem (wszystkie ją mają) a w braku monitora.

Zdarzy się, że jednak musisz coś grzebnąć lokalnie i co - będziesz gonił z monitorem?

 

Win10 i nowszych nie opanujesz.

To dziadostwo potrafi się uaktualniać nawet gdy wydaje Ci się, że wszystko wyłączyłeś...

 

Ja mam HP 820G2 12,5" Intel Core i5 8GB / 256 GB i to działa rewelacyjnie do tego stopnia,

że częściej przy nim siedzę niż przy dużym kompie :) Oczywiście Win 8.1 :)

Dziękuję za odpowiedź. 

Ja mam w pracy sporo wirtualnych i fizycznych maszyn i z windą i z linuxem. 

Dostęp zdalny jest prosty np mRemote. 

Owszem, niekiedy coś tam trzeba zrestartować. Zwykle da się to zrobić zdalnie. 

Win10 też da się opanować, wymaga to trochę pracy i czytania internetów :flirt:. Kiedyś problemem były drivery do kamer, ale to chyba jest już opanowane. 

 

Zgadzam się z Tobą, że jednak laptop zawsze przyjemniejszy w użyciu :grin:. Pewnie jednak droższy od analogicznego pod względem podzespołów mini PC. 

 

Ja mam nawet ethernet na ogródku, trzeba będzie to wykorzystać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, kjacek said:

Asiair to kombajn. I swoje kosztuje. Ma jednak sporo zalet. Mini PC z windą na pokładzie też powinien dać radę i pewnie trochę mniej zapłacę. Soft ogarnę.

Czy za mini PC zapłacisz mniej to zależy jakie to mini PC sobie wezmiesz. Cena spokojnie może solidnie przekroczyć wartość ASIAIR. Zaeżnie jak bardzo wypasiony procesor, jak bardzo energooszczędny, to może kosztować całkiem sporo.

Mini PC to tak naprawde PC, tylko że przez remote desktop. Funkcjonalność wiec znasz, bo identyczna jakbyś siedział z laptopem przy teleskopie. Ja nawet wole przez RD, bo wiekszy ekran w domu i mysz normlana.

 

A czy znasz w użyciu ASIAIR? BO z TWojego postu to nie wynika. Jak nie to zamiast pytać innych, pożycz toto od kogoś i potestuj sobie. Zobacz czy się lubicie, czy Ci to odpowiada. Ja miałem krótkie starcie z raspberry i astroberry, i poległem. Nie na samym linuxie, ale na opanowaniu mnogości funkcji, oraz mimo wsystko braku stabilności. Z ASIair pierwszej nocy zrobiłem PA, pierwsze w życiu guidowane zdjęcie. A jestem lajkonikiem w temacie. Zapanujesz nad każdym aspektem, nie tylko astrophoto. Od prostego ustawienia na biegun, po prostą mape, zasilanie opasek grzewczych, precyzyjne ustawienie na obiekt dzięki plate solve, i podgląd na żywo aka stakowanie w locie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat używam mini PC. Zero problemów. MiniPC wisi na montażu i ma kabel ethernet do domowego mesha. Żadnych problemów z prędkością. Dysk SSD 128 Gb całkowicie wystarcza. Kosztuje 30% tego co AsiAir. Jedyne co jest istotne to musi mieć win pro bo z home jest problem z mRemote. Przez ostatnie 3 lata nie zdarzyło mi się ganiać z monitorem do budki. Wszystko da się ogarnąć zdalnie. Po co mi ekran w budce skoro i tak tam nie siedzę. Jak coś wymaga mojej fizycznej obecności budce to biorę laptopa lub tablet, który łączy się z mini PC. 

 

EDIT: Wcześniej używałem SGP ale jak zażądali abonamentu to się przesiadłem na NINA i nie żałuję. Prostota i ogromne możliwości no i nie jest tak "zamknięta" jak AsiAir.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Od lat używam mini PC. Zero problemów. MiniPC wisi na montażu i ma kabel ethernet do domowego mesha. Żadnych problemów z prędkością. Dysk SSD 128 Gb całkowicie wystarcza. Kosztuje 30% tego co AsiAir. Jedyne co jest istotne to musi mieć win pro bo z home jest problem z mRemote. Przez ostatnie 3 lata nie zdarzyło mi się ganiać z monitorem do budki. Wszystko da się ogarnąć zdalnie. Po co mi ekran w budce skoro i tak tam nie siedzę. Jak coś wymaga mojej fizycznej obecności budce to biorę laptopa lub tablet, który łączy się z mini PC. 

 

EDIT: Wcześniej używałem SGP ale jak zażądali abonamentu to się przesiadłem na NINA i nie żałuję. Prostota i ogromne możliwości no i nie jest tak "zamknięta" jak AsiAir.

Tu się z Tobą zgadzam. 

Bardzo proszę o podpowiedź jaki ma być ten mini PC. Koszt do możliwości.

Do 1000zł, choć nie ukrywam, że wolałbym w okolicy 600zł o ile będzie miało to sens. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kjacek napisał:

Tu się z Tobą zgadzam. 

Bardzo proszę o podpowiedź jaki ma być ten mini PC. Koszt do możliwości.

Do 1000zł, choć nie ukrywam, że wolałbym w okolicy 600zł o ile będzie miało to sens. 

 

Ja mam Beelink Gemini T34 ale... teraz dostaniesz lepsze, mocniejsze i tańsze. Są używane po 300-400 zł. Nowy beelink to coś koło 800 zł a używane mocne HP są i po 250 zł. Tak, wiem dysk SSD może być już zapisany milion razy i zaraz padnie ale to się da dość tanio wymienić.

 

 

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Ja mam Beelink Gemini T34 ale... teraz dostaniesz lepsze, mocniejsze i tańsze. Są używane po 300-400 zł. Nowy beelink to coś koło 800 zł a używane mocne HP są i po 250 zł. Tak, wiem dysk SSD może być już zapisany milion razy i zaraz padnie ale to się da dość tanio wymienić.

Bardzo dziękuję za informacje. 

Jednak ja jestem od software, nie od hardware. 

Masz jakiś namiar na takie używane mocne HP? 

 

I jak to masz skonfigurowane? 

Mini PC przy setupie z montażem i kamerą? 

Zasilasz z sieci 220 czy z akumulatora? 

Bardzo proszę napisz coś więcej. 

 

EDIT dysk SSD to nie problem. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

To byłoby jakieś rozwiązanie. Mogę sprzęt postawić nawet na balkonie. Ale boję się, że kabel się przytnie podczas zamykania balkonu. Małżonka nie pozwoli mi pracować przy otwartym na stałe balkonie. 

no okno przymykasz, prawie można zamknąć, kabel przeciągasz pod kątem 45 stopni do brzegu, wtedy się nie uszkadza.

 

3 godziny temu, kjacek napisał:

Czyli:

- na zewnątrz hub USB i osobno doprowadzone zasilanie 12V

- w domu aktywny kabel USB3 od tego huba USB przy sprzęcie na zewnątrz. 

Dobrze to rozumiem? Mógłbyś to bardziej szczegółowo opisać? 

na balkonie jest hub unitek y-3184, przez okno przechodzi kabel zasilający zrobiony np. z kabla głośnikowego https://allegro.pl/oferta/polski-kabel-przewod-glosnikowy-miedz-cu-2x2-5mm-8512393421 i kabel aktywny - u mnie unitek y-3004. Tego kabla aktywnego nie muszę dodatkowo zasilać, ale ma miejsce na wtyk. Na balkonie mam rozdzielnicę zasilania z bezpiecznikami, jak chcesz mogę potem wstawić zdjęcie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, kjacek said:

Bardzo dziękuję za informacje. 

Jednak ja jestem od software, nie od hardware. 

Masz jakiś namiar na takie używane mocne HP? 

 

I jak to masz skonfigurowane? 

Mini PC przy setupie z montażem i kamerą? 

Zasilasz z sieci 220 czy z akumulatora? 

Bardzo proszę napisz coś więcej. 

Wrzuć sobie na allegro mini PC. Zobaczysz kupę ofert, używanych i nowych.

PIerwsza z brzegu, przykłąd, nie mówie że ma być ten.

https://allegro.pl/oferta/minipc-fujitsu-q920-i5-4rdz-8gb-120gb-ssd-w10-tiny-12758409750?fromVariant=12757734431

Procesor jest starszej generacji, ale do tego co potrzebujesz nie musisz mieć najnowszych. 8GB ramu powinno wystarczyć. 16 nie zaboli.

Masz USB 3.0. Ten akurat jest zasilany 230V, ale sporo takich mini kopmuterków ma wejście 12V. Cena w zakresie tego co podajesz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, kjacek napisał:

Bardzo dziękuję za informacje. 

Jednak ja jestem od software, nie od hardware. 

Masz jakiś namiar na takie używane mocne HP? 

 

I jak to masz skonfigurowane? 

Mini PC przy setupie z montażem i kamerą? 

Zasilasz z sieci 220 czy z akumulatora? 

Bardzo proszę napisz coś więcej. 

 

EDIT dysk SSD to nie problem. 

 

 

Beelinki mają tę zaletę, że są zasilane 12V (nie wiem czy wszystkie). HP i inne 19V. Mam wywierconą dziurę w ścianie za szafką więc zasilacz 220/12V leży w domu do budki idzie tylko 12V więc nie mam problemu z wilgocią i 230V ? Na dodatek Beelink jest wielkości pudełka na dyskietki CD więc nadaje się na wyjazdy.

 

PC wisi na statywie montażu. Kable do kamery, montażu i reszty sprzętu podpięte przez USB. Do domu wchodzi ethernet a wychodzi 12V - tak naprawdę 13.8V ale to jest w standardzie - po drodze jest minimalny spadek napięcia więc na wtyczce pod obciążeniem jest zwykle 13.2-13.4V - zależy czy grzałki pracują czy nie. 

 

Resztę to ko20 napisał.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przedłużacz USB po skrętce https://www.komputronik.pl/product/473123/unitek-usb-rj45.html?gclid=CjwKCAjw8JKbBhBYEiwAs3sxN6ouUlYFBwdn0jECw_clksS4zEBymlRlJm2MdsJEZl-59cetqKRETBoC3rIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Ewentualnie Rpi z Astroberry jako serwer EKOS przy setupie i Kstars na windows jako klient. Tak działam od ponad 2 lat.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Szukajacm zwracaj uwagę na procesor, żeby to był i3, czy i5 (albo odpowiednik z AMD których niestety nie znam) Sporo tych mini PC ma takie procesorki zdecydowanie wolniejsze, zaprojektowane do tabletów, bardzo mini PC, Seria JXXX, albo NYYY. Te moim zdaniem i z mojego dośwaidczenia są za słabe. Mam taki kopmuterek z procesore N3000.

https://www.asrock.com/nettop/Intel/Beebox Series/index.pl.asp?cat=

To ma zaletę żę zuzywa pare W, TDP procesora chyba 5 czy 7W w stresie, ale ma paswyne chłodzenie, Na jakieś powżniejsze zadania to się nie nadaje. To się nadaje dla emeryta żeby odpalić przeglądarkę, albo jakiś player podłączony do TV. Proste dyski sieciowe są na bazie tych procesorów.

Z drugiej strony WIesiek pisze ze Gemini T34 mu daje rade, A tam właśnie siedzi taki procesorek. Dal mnie kopmuterki z takimi procesorami są denerwująco powolne w zwyklych zastosowaniach. Możę ja wybredny jestem.

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.