Skocz do zawartości

Zmiana z Tento 10x50 na DO Chase 10x50?


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Czy po zmianie z Tento 10x50 na DO Chase 10x50 ED będzie widoczna róznica przy oglądaniu nieba z Bortle 4 (21.50)? A może DO Extreme 10x50 zamiast Chase?

Mam TS Marine 22x85 na statywie i montażu widłowym Omegon, ale rzadko jej używam ze względu na wagę i gabaryty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO Extreme 10x50 jak będzie udany egzemplarz to pewnie będzie mieć przewagę nad Chase głównie w transmisji. Za to Chase jest znacznie lżejsza i poręczniejsza. Chase zaskakująco dobrze kontroluje AC.

Jak waga nie ma znaczenia i akceptujesz system IF to próbuj szukać dobrego egz. Exterme i się nie zawiedziesz. Jak lornetka ma być również w dzień na spacery to jak najbardziej Chase da radę, bo to dobry kompromis między użytkowaniem wycieczkowym a nocnymi obserwacjami.

Na pewno obydwie będą znacznie lepsze od starszych lornetek.

Ponieważ mam na sprzedaż właśnie Chase 10x50 ED to razie potrzeby mogę sprzedać moja Chase z możliwości zwrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dobrychemik napisał:

Ale filtry 1.25" w lornetce to mordęga. Lepiej używać 2.0" na obiektywie.

Niestety tak, przerabiałem temat w DO Extreme. Tzn. da się, ale odblaski na filtrze nawet na ciemnym polu przeszkadzają. Do tego "szurasz" rzęsami.

Obecnie korzystam z filtrów 2" od przodu i jest bez porównania (oczywiście koszty są tez inne, ale komfort kosztuje).

 

ps. do tej 22x85 idealnie wyglądałaby do pary ts 10x50 ;) 

 

 

apm.jpg

delta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dyskusjach pt jaka lornetke wybrac popelnia sie moim zdaniem powszechny blad. Nigdy nie szukalem sprzetu pod katem okreslonego typu lornetki, a zawsze jakosci konkretnego, dostepnego egzemplarza. Rozrzut jakosciowy, przede wszystkim kolimacja/astygmatyzm/ostrosc w ramach danego modelu moze byc ogromny nawet w lornetkach wyzszej klasy. Niedoswiadczenie naprawde dobrego egzemplarza, jak w tym powiedzeniu o ignorancji, jest blogoslawienstwem. :)
Gorzej, jak juz sie czlowiek przekona, ze mozna poprawnie i swietnie, a dzieli je zatoka, jak to Amerykanie mawiaja.

 

Dlatego z dwojki Extreme i Chase wybieram ten, przez ktory patrzy mi sie z wiekszym komfortem, ktory utrzymuje ostrosc na wiekszej powiechni pola widzenia, ktory nie pluje smarem na mostku i nie sprawia wrazenia, ze jest spadem produkcyjnym, ktory handlarz wcisnal mi po promocyjnej cenie.
 

Na koniec dnia bowiem nie liczy sie to, co pisali na forum, a jak ja sie czuje z tym konkretnym egzemplarzem, ktory mam w reku. A jak to wazne pokazuje doswiadczenie wielu Kolegow, z ktorymi koresponduje na tym forum i ktorzy kupowali sprzet przekonani, ze bedzie super, bo przeciez taka obiegowa opinia panuje.

 

Jesli zalezy Ci na zakupie czegos, co bedzie cieszylo na dlugo, wsiadz w woz, przejedz sie do najblizszego sklepu z wiekszym stockiem, poogladaj 2-3 egzemplarze danego modelu i kup najlepszy. Zakup dobrej lornetki to wbrew pozorom trudny proces, tym trudniejszy, ze niestety czesto do Polski pchany jest gorszy sort sprzetu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wczoraj była pierwsza możliwość popatrzenia na gwiazdy przez DO Extreme 10x50. Jest OK.

Czy wszystkie lornetki Do mają wkurzający problem spadających zaślepek/osłonek? Wygląda na to, że dopasowanie średnic przerosło projektantów i producenta. Niby porządna lornetka, a taki drobiazg totalnie zmienia postrzeganie jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, apolkowski napisał:

Czy wszystkie lornetki Do mają wkurzający problem spadających zaślepek/osłonek? Wygląda na to, że dopasowanie średnic przerosło projektantów i producenta. Niby porządna lornetka, a taki drobiazg totalnie zmienia postrzeganie jakości.

Tak, od wielu lat, niezależnie od modelu extreme :) Też mnie to denerwowało przez lata.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.