Skocz do zawartości

Brak plam na Słońcu


sunexplorer

Rekomendowane odpowiedzi

26 06 2005, R=0!

Kolejny bezplamowy dzień jest dowodem na zbliżające się minimum aktywności Słońca.

http://www.kszatkowski.astrowww.pl/astronomia.html

 

I to najlepszy moment do rozpoczęcia obserwacji aktywności Słońca. Właśnie teraz, kiedy plam jest mało i łatwo rozpoznać poszczególne grupy. Do tego długi i ciepły dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to najlepszy moment do rozpoczęcia obserwacji aktywności Słońca. Właśnie teraz, kiedy plam jest mało i łatwo rozpoznać poszczególne grupy. Do tego długi i ciepły dzień.

 

Dokładnie. Wtedy wiadomo która grupa pojawiła się wczoraj a która np. dziś. Ja obserwacje aktywności zaczynałem u schyłku 22 cyklu i poprzez maksimum w 23 cyklu zbliżam się powoli do jego końca, który to nastąpi ???. Poczekamy zobaczymy.

Dziś faktycznie po 17 stej widziałem przy wschodniej krawędzi plamkę Hsx1. Tych por nie kwalifikowałem. Za to ładnie widoczne były pochodnie i granulacja.

Pozdrawiam

Edytowane przez sunexplorer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 20 maja byłem na imprezie integracyjnej z pracy, zabralem małą rurkę i filtr słoneczny, rozstawiłem w ciągu dnia sprzęt i zagoniłem towarzystwo do oglądania -ale porażka, żadnej plamy, nic a nic, tylko jasne żyłki przy krawędzi, które tylko ja widziałem, totalna kompromitacja ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu spojrzałem na Słońce przez Celestrona 102/500 (oczywiście z filtrem). Wiem, że to nieodpowiedni sprzęt do tego typu obserwacji, ale akurat miałem go pod ręką.

 

Coś się już na Słońcu pojawiło. Ja zauważyłem dwie grupy. Jedną liczącą co najmniej 5 plam, drugą liczącą co najmniej 3 plamy. Według klasyfikacji, którą ja kiedyś stosowałem pierwsza to grupa typu C (dwa bieguny, jeden z półcieniem), druga to grupa A (jeden biegun, bez półcienia).

Wiem, że teraz stosuje się inną klasyfikację, ale o tym powinien napisać Sunexplorer (mam nadzieję, że tym postem go zmobilizuję).

W każdym razie 2 grupy = 20, 8 plam = 8, czyli Liczba Wolfa = 28 :D

Oczywiście to wszystko w uproszczeniu. Mam nadzieję :D , że więcej napisze ...

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (30.06 - 18h) plam znacznie więcej. Najpierw popatrzyłem na Słońce przez teleskop (niestety przez lekkie chmurki), a teraz porównałem to z obrazem z Internetu.

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/ (SUNSPOTS)

 

Według mojej obserwacji:

 

grupa 782 - 9 plam

grupa x - 2 plamy

grupa 783 - 6 plam

grupa 781 - 3 plamy

grupa 784 - 3 plamy

 

czyli

 

5 grup (50) + 23 plamy (23) = 73

 

Od jutra - o ile będzie dobra pogoda - rozpocznę dokładniejsze obserwacje.

Tak jak pisałem wcześniej, minimum aktywności to najlepszy okres do nauki rozpoznawania grup plam. Muszę też w końcu zajrzeć na stronę TOS-u, aby przyjrzeć się klasyfikacji grup.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, jakoś niewiem czemu, ale wolę obrazki, niż suche liczby, a że pora wakacyjna, to pozwoliłem sobie "namalować" taki oto obrazek:

 

IMG_1357res.jpg

eos350D+pentacon 5,6/500+ext. x 2, folia Baader Planetarium ND 5

 

ale właśnie, tu się zaczyna herezja,

bo zabawiając się jasnością, espozycją, poziomami, kolorami, gamą, (oczywiście pełnego kadru), no co tam mi pod mychę podeszło, otrzymałem takie coś właśnie.

 

Tak na prawdę, chciałem uzyskać jak najwięcej szczegółów słońca, a nie to co się zwykle ogląda przez baadera, czyli szaro-biały okrąg z paroma plamkami.

Oczywiście inspiracją były zdjęcia z soho :)

 

Ale właśnie, czy obróbką komputerową, można zastąpić dedykowane filtry H-afla i.t.p.?

Czy to jeszcze słońce, czy już może np. przekłamania matrycy, szumy, scieżki itp.?

albo malarstwo programu graficznego?

z niecierpliwością czekam na odpowiedź

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja dodam moje foto słońca.Nie jest super rewelacyjne ale może być :D

Zapomniałem podać czym fociłem:

Refraktor 100/1000 metodą "koń by sie uśmiał" aparat cyfrowy przyłożony do okularu Super Plossl 32mm.

słonko1.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 06 2005, R=0!

Kolejny bezplamowy dzień jest dowodem na zbliżające się minimum aktywności Słońca.

23, 24 i 25 czerwca także miałem R=0 !!!

Za to w połowie czerwca widziałem kilka plam okiem nieuzbrojonym + folia Baadera !

Raz tarcza Słońca jest wolna od plam, a innym razem są one tak potężne, że widać je okiem nieuzbrojonym :D:D:D

Oczywiście pamiętajmy o filtrach B)

Podsumowanie moich obserwacji Słońca w czerwcu znajduje się tu:

http://www.kwima.republika.pl/najnowsze.html

 

Pozdrawiam:

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkim okresie bezplamowym Słońce zafundowało nam prawdziwy ich wysyp. Plamy pojawiły sie jak grzyby po deszczu. Poniżej dane z wczorajszej obserwacji:

02 07 2005

UT=08:10

Wid.4/1 (seeing/jakość wyk. obserwacji)

F=3

CV=170

R=142

 

plamy:

gr.781 - Cao2 (+15,110)

gr.782 - Dai11 (-16,150)

gr.783 - Dki18 (-2,99)

gr.784 - Cso5 (+16,89)

gr.785 - Dai12 (-18,125)

gr.786 - Dko8 (+10,59)

gr.787 - Cao5 (-9,151)

gr.788 - Hsx1 (-6,50)

0207_2005.gif

Edytowane przez sunexplorer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie wczoraj miałem pochmurny dzień. Ale dzisiaj jest już lepiej, więc spojrzę na Słońce.

 

Krzysztofie, czy mógłbyć wrzucić jakiś link do opisu klasyfikacji plam (grup), który stosujecie? Wiem co oznacza C,D,H, ale nie wiem co opisują kolejne (małe litery).

 

Czy TOS ma obecnie na stanie jakąś instrukcję do obserwacji, którą można nabyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do charakterystyki grup plam słonecznych.

Grupy klasyfikujemy wg. klasyfikacji McIntosha.

http://www.cv-helios.net/cvzmval.html

Posiadamy poradnik obserwatora Słońca. Jest on, że tak sie pochwalę mojego autorstwa. Niestety nakład jest wyczerpany ale jesli mi podasz swój e-mail to podeślę Ci część traktującą o kwalifikacji grup.

z słonecznym pozdrowieniem

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadamy poradnik obserwatora Słońca. Jest on, że tak sie pochwalę mojego autorstwa. Niestety nakład jest wyczerpany ale jesli mi podasz swój e-mail to podeślę Ci część traktującą o kwalifikacji grup.

 

Szkoda, że nie ma poradnika. Ale za chwilę podam Ci mój mail.

 

Dzisiaj obserwowałem 8 grup, w których doliczyłem się 74 plam. Czyli R = 154 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem siedem grup, 95 plam, R=165.

Jeszcze nigdy (ha ha, nigdy od czerwca zeszłego roku) nie widziałem tak aktywnego Słońca!

 

Przy okazji dziwne zjawisko:

Okular Plossl Antares 12.5 mm + Barlow 2x Antares daje NIEOSTRE obrazy.

W odróżnieniu od tego Kellner od SkyLuxa 20 mm + Barlow 2x Antares - ostrutkie obrazy!

Na balkonie było gorąco jak nie wiem, może seeing mi degradował obraz?

I jeszcze jedno,- jak sobie zablendowałem aperturę do 5 cm wtedy widzę w polu widzenia bakterie, kurze i co tam jeszcze, niewidoczne gołym okiem, co jest na soczewce obrazowej okularu. Poprostu tej soczewki NIE DA SIĘ WYCZYŚCIĆ żeby na Słońce dało się patrzeć przez przesłonięte lustro! I jeszcze dyfrakcyjne obrazy jakichś paprochów co mi po oku pływają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem siedem grup, 95 plam, R=165.

Jeszcze nigdy (ha ha, nigdy od czerwca zeszłego roku) nie widziałem tak aktywnego Słońca!

 

Jednak jest osiem grup. Sprawdziłem tutaj:

 

http://sohowww.nascom.nasa.gov/ [sUNSPOT]

 

Ja doliczyłem się:

 

787 - 4

782 - 13

785 - 9

783 - 26

781 - 1

784 - 2

786 - 18

788 - 1

 

Niestety Celestron 102/500, którym teraz obserwuję nie za bardzo się do tego typu obserwacji nadaje. Chyba przerzucę się na MTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe i znamienne, jak to, przez ten tydzień, temat tego wątku tracił na aktualności :D

tydzień temu ani jednej plamy, a dziś tak ich wiele, jak rzadko kiedy :rolleyes:

pozdrowienia

IMG_1424.jpg

eos350D+pentacon 5,6/500, iso200, 1/1000 sec, f/8 + baader planetarium nd5

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.