Skocz do zawartości
  • 0

Ale serio, jak wyważyć montaż EQ?


stfn

Pytanie

Pytanie wydaje się być banalne i proste dla każdego kto zajmuje się astrofotografią więcej niż tydzień, ale dzisiaj odkryłem, że nie potrafię tego zrobić, i po dzisiejszym wypadzie mam ochotę rzucić wszystko, oddać sprzęt i przejść na rozwiązywanie krzyżówek...

 

Postanowiłem sobie, że 2023 zacznę od rozwiązania wszystkich problemów technicznych zamiast robienia kolejnych marnych zdjęć, i na pierwszy ogień poszło rozpracowanie dlaczego guiding mi lata jak wiatr po polu, z błędami prowadzenia ponad 2". Zasugerowano mi tutaj żeby zacząć od dokładnego wyważenia montażu, więc ok, wracamy do absolutnych podstaw astrofoto.

 

Więc założyłem, że zaczynam od zera, odpaliłem kilka stron, kilka tutoriali na YT jak na przykład ten: https://www.youtube.com/watch?v=iaa1mWql2SI i jedziemy. Wszystkie te tutoriale mają podobne kroki:

1. wyważyć oś DEC tak żeby teleskop był poziomo, nie przechylał się ani w stronę kamery ani tubusu.

2. wyważyć oś RA tak żeby pręt przeciwwag i głowica trzymały się poziomo

3.  teraz teleskop powinien pozostać w każdym miejscu w którym go zostawisz, czy pod kątem, czy płasko.

 

Więc robię tak, punkt 1 spełniony, punkt 2 spełniony, wszystko ładnie, punkt 3... Jak próbuję umiejscowić teleskop w dowolnym miejscu, to sam wraca do położenia poziomo w osiach RA i DEC. Z RA jest nieco lepiej, wraca do poziomu bardzo powoli, ale z DEC to jak tylko go puszczę wraca do poziomu. Nawet jak go obrócę o 180 stopni, to i tak wraca do drugiego poziomu.

 

Mam pewne podejrzenie że problemem jest to że więcej szpejów mam po jednej stronie teleskopu, zamiast wszystko mieć w jednej osi przeciwwagi-tubus-szpeje, ale może jest coś jeszcze? Poratujcie, bo serio, czuję się głupi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
10 godzin temu, stfn napisał:

3.  teraz teleskop powinien pozostać w każdym miejscu w którym go zostawisz, czy pod kątem, czy płasko.

Tak będzie tylko jeżeli zrobisz wyważenie w 3 osiach. Chyba, że masz wszystko faktycznie na osiach. Z tego co piszesz masz po jednej stronie więcej obciążenia. Pogooglaj o "3rd axis balance". To zazwyczaj wymaga dwóch dodatkowych przeciwwag na osiach. 

 

 

Edytowane przez spock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli osprzęt jest niesymetryczny, to będzie taki efekt i nie da się idealnie wyważyć. Generalnie przede wszystkim warto dać tubę w obejmach tak, żeby kamera była od dołu tuby, w stronę osi obrotu, wtedy nie psuje to wyważenia, a dodatkowo najmniej obciąża montaż. Jeśli masz np koło filtrowe lub jakiś szukacz na tubie, to nadal pozostaje pewna niesymetria, ale to są różnice którymi nie warto się przejmować - nie ma to realnego wpływu na pracę montażu (nie licząc specyficznych konstrukcji).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam teraz koncept, że zrobię jak Astrojolo sugeruje, przeniosę astrolinka i rpi pod dovetaila (zdjęcie z jego strony), i przekręcę tubę tak żeby guider i fokuser były w linii od przeciwwag. Może to pomoże?

 

I czy da się z PHD wyciągnąć logi po końcu sesji? Pokazałbym wam.

 

AstroLink mounting plate

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.