Skocz do zawartości

Bino chodzi mi po głowie :-)


as1

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, zbignieww napisał(a):

W/g mnie taki test mija się z celem.  Przecież dwucalowa kątówka GSO ma b. długą drogę optyczną, co wymusi mocniej  wyciągnąć ognisko,

czyli silniejszy barlow.  Mam tę kątówkę i sprobuję włożyć  GWK 1,25 x a potem GWK 2,6x  - czy bino zaostrzy.  GWK 1,7x  niemam.

Ale teraz ciemno i z okna nie widzę anteny do testowania.  Jeśli masz / będziesz miał  many, many - raczej nastawiaj się na  kątówkę Baadera

w systemie T2/T2 i  najsłabszy GWK 1, 25x .  Chyba ze  chcesz bardziej  wydłużyć  ognisko - to wtedy 1,7x czy nawet 2, 6 x - 

ale to mija się z  celem  bo i obraz byłby zbyt ciemny. 

 

Zbyszek

Jak najbardziej będzie kątówka T2/T2 tylko chodzi mi o sprawdzenie jak się przez to patrzy na Księżyc.  Wszystkie te rzeczy ,które mam nie wymagała żadnych nakładów finansowych. Bino wysłał mi jeden z forumowiczów na testy ( napisał wiadomość prywatną więc nie wiem czy chcę żebym o nim wspominał ). Jeżeli mózg połączy obrazy ,wtedy wszystko zrobię jak w "astronomicznej biblii" napisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... aaaa,  jeśli tak to sobie załatwiłeś,  bez nakładów -  pochwalam i życzę by mózg połączył te 2 obrazy  w bino. Naprawdę

fajna jest dwuoczna obserwacja , w dzień też .  Chociaż mam sytuacje,  że niechce mi się montować nasadki i lukam  jednym  okiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, KrisJot napisał(a):

Możesz spróbować z barlow 2x (np TeleVue, Celestron). Natomiast istnieje ryzyko, że przez dłuższą drogę optyczna kątówka 2" całość Ci nie wyostrzy. Dlatego Kolega sugerował Ci mniejszą kątówkę.

Kątówkę sobie pożyczę, pomagałem stawiać pierwsze kroki w astro paru osobom w okolicy to coś się znajdzie. Więc tylko barlow 2x i pogoda ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zbignieww napisał(a):

  jeśli tak to sobie załatwiłeś

Najlepsze jest to że niczego nie załatwiałem. Znalazł się dobry człowiek , który sam zaproponował taką możliwość. Tak z ciekawości przeglądałem kątówki T2. Może być taka :

https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/ts-optics-nasadka-katowa-pryzmatyczna-t2-90d/p,75626

alb taka:

https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/baader-nasadka-zenitalna-t2-90d-32mm/p,10810

czy musi być taka:

https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katowe/baader-nasadka-zenitalna-t2-90d-32mm/p,10810

 

Do zestawu jeszcze to :

https://www.astroshop.pl/akcesoria/baader-korektor-gpc-1-1-25-do-szerokokatnej-nasadki-bino-mark-v/p,52610?utm_medium=cpc&utm_term=52610&utm_campaign=2301&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAiA2fmdBhBpEiwA4CcHzePYgcLlie0fe3sKCihjcnjag_cwOd6XFr7GVoIDO8Sq3tWI1BQ0VxoCWBYQAvD_BwE&utm_content=

No i jeszcze złączka która pozwoli zainstalować wszystko do wyciągu teleskopu.

Czy to wszystko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin dobrze Ci radzi. Czyli  przed wlotem promieni do katowki wkrecasz zlaczke / adapter 

T2/2".  A dlaczego linkujesz katowki pryzmatyczne ?  Taka katowka moze wniesc aberracje

chromatyczna, po naszemu  :) wade koloru. Chociaz, to juz pisalem chyba, GWK likwiduje te wade. 

Ja mam katowke lustrzana, lekka ; pryzmatyczne sa znacznie ciezsze. A przeciez wyciag bedzie mocno obciazony : nasadka bino + 2 okulary. A te moga byc ciezkie, zalezy na jakie sie zdecydujesz. 

Ja sobie bardzo chwale lekkie parki okularow do bino : APM 15 mm , SVBONY 23 mm, Celestrony Omni 32mm i 40 mm. Do refraktorkow i Cassegraina 6 cali. Te SVBONY kupione za grosze na Aliexpress a sa swietne. Im mniej szkla w okularach do bino - tym lepiej dla jasnosci obrazu. 

 

W planie jeszcze jakies parki 10 i 5 mm , bo Lacerta 72/432 sie o nie  prosi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upssss.... najlepszy dowód postępującej sklerozy ....

 

Wyzej napisałem, że mam 4 parki okularów do bino. Mam  ich sześć ,  dochodzą jeszcze Celestrony X-Cel LX 7 mm i swieży nabytek,

leciuteńkie jak piorko Omegony 10 mm .  Razem ważą - zważyłem to teraz z ciekawości - 1,4 kg . Pozostaje więc dokupienie

1 okularu Hyperion 5 mm , bo  jeden  już mam . Ta seria Hyperionów o rożnych ogniskowych jest o tyle atrakcyjna,  że wykręcając

dolny człon soczewek, uzyskuje się okular o znacznie dłuższym ognisku . Czyli 2 w jednym .   Sprawdziłem to na tym posiadanym Hyperionie 5mm  i po  wykręceniu tego segmentu ,  ogniskowa okularu wynosi ok. 22 mm . W teleskopy.pl też się o tym pisze.

 

DSC07407.thumb.JPG.7bdeeafa015f609220dae5ff7612259b.JPGDSC07408.thumb.JPG.a4ce833d0de5d755be41ee0aaac7d497.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teleskop ma światło siłę przynajmniej F/7 lub mniej, to aberracja chromatyczna od pryzmatu w kątówce jest pomijalna. Sam używam modelu Baadera T2 z refraktorem F/7. Swego czasu porównywaliśmy ją z Kolegą z kwarcowym lustrem GSO. Lustrzana wprowadzała subtelne rozproszone światło, którego nie było z pryzmatem. Detal na powierzchni Księżyca też jakby był przyjemniejszy, bardziej szczegółowy. To oczywiście moje wrażenia i odczucia z obserwacji. Dlatego jeśli będziesz miał możliwość, sam porównaj. Jestem ciekaw Twoich spostrzeżeń. U mnie pryzmat został ze mną, a lustro trafiło na giełdę:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Jeśli teleskop ma światło siłę przynajmniej F/7 lub mniej, to aberracja chromatyczna od pryzmatu w kątówce jest pomijalna. Sam używam modelu Baadera T2 z refraktorem F/7. Swego czasu porównywaliśmy ją z Kolegą z kwarcowym lustrem GSO. Lustrzana wprowadzała subtelne rozproszone światło, którego nie było z pryzmatem. Detal na powierzchni Księżyca też jakby był przyjemniejszy, bardziej szczegółowy. To oczywiście moje wrażenia i odczucia z obserwacji. Dlatego jeśli będziesz miał możliwość, sam porównaj. Jestem ciekaw Twoich spostrzeżeń. U mnie pryzmat został ze mną, a lustro trafiło na giełdę:-).

Hej. 

    Z własnych obserwacji  refraktorem ed 80 potwierdzam zdanie kolegi KrisJot. Księżyc i planety mi się bardziej podobają z pryzmatu, minimalnie ale bardziej kontrastowo. Używam pryzmatu Beadera.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2023 o 18:15, as1 napisał(a):

Jak najbardziej będzie kątówka T2/T2 tylko chodzi mi o sprawdzenie jak się przez to patrzy na Księżyc. 

Moim skromnym zdaniem, bino nadaje się do obserwacji księżyca tylko w mniejszych powiększeniach, tak aby cała tarcza mieściła się w polu.

Ewentualnie w pierwszej i ostatniej kwadrze. O co mi chodzi, przy większych powiększeniach to co "wystaje" poza pole, niestety powoduje odblaski/duszki/poświaty i inne tego typu atrakcje.

Na siłę oczywiście można, są też obszary w których łatwiej o "czysty" obraz, bo to co poza polem mniej szkodzi. Ale z zasady np kraterki w Plato lepiej szukać w mono :)

Natomiast jeżeli chodzi o pełną tarczę, obserwacje to jest bajka :) Szczególnie w refraktorze, który ma lepszy kontrast niż newton i mak (moje zdanie). Wtedy masz obraz księżyca w 4k na żywo :)

Polecam również do takich obserwacji "na szeroko", kiedy nie silimy się na detal, jakiś prosty filtr księżycowy, np sky glow.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @wojt0000 za pokazanie mi nieco innej strony. Od momentu kiedy bino zawitało w moje progi, moje myśli galopowały w jednym kierunku. Twój wpis to taki szlaban z napisem "spokojnie" . Jak widać z patrzeniem dwuocznym jest jak z innymi zagadnieniami obserwacji amatorskiej. Najlepiej doświadczyć tego czegoś samemu. Jak na razie doświadczenie zerowe. Czekam na złączki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak teoretycznie. Zakładając że mam taki zestaw:

Teleskop TS 102/714

Kątówka 2" T2

i korektor Baader GPC 1,25

Jakich najkrótszych i najdłuższych okularów będzie można z tym zestawem używać. Jaka będzie wtedy minimalna źrenica wyjściowa a jaka maksymalna do uzyskania. @zbignieww i @KrisJot macie chyba podobne zestawy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor GWK 1,25 x     -   a nie GPC 1,25  , kolego  :)

 

Jak pisałem gdzieś wyżej, mam 6 par lekkich okularkow do bino  MaxBright II .  Wszystkie ostrzą w  refraktorze TS 102/f7.

Wyciąg okularowy wysunięty ok. 15 mm i  mikro doostrzanie  odpowiednim pokrętłem w zalezności od uzytych parek.

Dodatkowy warunek : GWK 1,25 x  umieszczone przed wlotem promieni do kątówki lustrzanej  Baadera w systemie T2/T2

 

Zrenice wyjściowe racz sobie waćpanie  policzyć samemu.  :)))

 

Oczywiście najciemniejszy obraz ( czyli najmniejsza źrenica wyjciowa ) jest przy najkrótszym okularze, w moim

przypadku w okularze 7 mm . Ale Księżyc i planety mają dość  światła  a na DS-y z kolei nie uzywam ekstremalnie

krótkich okularów

 

Można koncypować jeszcze inaczej :  Mniejsza ilość okularów, ale kupić barlow Televue Powermate 2x .

Wtedy nie należy  wkładać GWK 1,25 x , ale trzeba dać extender 2"/2" np. 35 mm , bo ognisko jest 2x dłuższe

i nie wystarczy wyciągu bez tego extendera.

Wtedy, dla przykładu , mając parkę okularów  10 mm  , ma się dodatkowo parkę 5 mm.  Ale ten Powermate nie jest tani.

 

Mnie się tak ułożyło z biegiem lat , że mam  GWK 1,25x i 2,6x ,  Powermate 2x i te 6 parek okularów .

Gdybym zrobił restart, prawdopodobnie zdecydował bym się na mniejszą ilość parek okularów  i to Powermate 2x.

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, zbignieww napisał(a):

Korektor GWK 1,25 x     -   a nie GPC 1,25  , kolego

 

Na astroschopie jest oznaczenie GPC a jak wpisuje GKW to nie wyskakuje nic. Chyba że GPC i GKW to inne rzeczy , kolego.

 

https://www.astroshop.pl/akcesoria/baader-korektor-gpc-1-1-25-do-szerokokatnej-nasadki-bino-mark-v/p,52610?utm_medium=cpc&utm_term=52610&utm_campaign=2301&utm_source=froogle&gclid=CjwKCAiAwomeBhBWEiwAM43YIGJjLJ0-LpUyMSVW62cJn5NTK6ITNNvL9RAGJ5tySvn2Gka7rNXkwRoCYkMQAvD_BwE&utm_content=

 

 

A na stronie Baader jest takie oznaczenie  :

EN_2456314_2456316_GWK-label_38mm.png.2cd49cb7753ba971de2edb9d86fbc3cd.png

 

Dlatego pisałem o GPC .Ale ja się nie znam, bo z bino do tej pory nie miałem nic wspólnego ?

 

Edytowane przez as1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glassweg Korrektor

Glass path corrector

 

Zalezy w jakim jezyku, skrot inny. Kibicuje temu tematowi, sam nabylem niewdawno Maxbrighta II. Ostrzy bez problemu SCT-ka, ale ED80 nie lapie ostrosci. 150/750 refraktor, akurat jeszcze z ogniskowa 32mm. Sam bede musial kupic GWK, tyle tylko, ze nie wiem jeszcze ktory. Musze policzyc i przeczytac artykul kolegi z Czech.

 

Edit: zapomnialem dodac, ze pracuje w zestawie z katowka pryzmatyczna Baadera T2 z optyczna dlugoscia konstrukcji 38,5 mm.

Edytowane przez dimis
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wojt0000 napisał(a):

Moim skromnym zdaniem, bino nadaje się do obserwacji księżyca tylko w mniejszych powiększeniach, tak aby cała tarcza mieściła się w polu.

Ewentualnie w pierwszej i ostatniej kwadrze. O co mi chodzi, przy większych powiększeniach to co "wystaje" poza pole, niestety powoduje odblaski/duszki/poświaty i inne tego typu atrakcje.

Na siłę oczywiście można, są też obszary w których łatwiej o "czysty" obraz, bo to co poza polem mniej szkodzi. Ale z zasady np kraterki w Plato lepiej szukać w mono :)

Natomiast jeżeli chodzi o pełną tarczę, obserwacje to jest bajka :) Szczególnie w refraktorze, który ma lepszy kontrast niż newton i mak (moje zdanie). Wtedy masz obraz księżyca w 4k na żywo :)

Polecam również do takich obserwacji "na szeroko", kiedy nie silimy się na detal, jakiś prosty filtr księżycowy, np sky glow.

Zgadzam się z tą odpowiedzią, dodam tylko że zależy  też czy Księżyc znajduje się w perygeum czy w apogeum 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w głowie zafiksowane GWK, ponieważ  tak   jest oznaczony w TS 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p476_Baader-Glasspathcorrector-1-2-6-for-Baader-Binoviewers-with-T2-Connection.html

 

Z klasycznym Cassegrainem 6 cali  nasadka MaxBright II  ostrzy  mi po dodaniu GWK 1,25x  między bino a lusterko Baadera w systemie T2/T2

Ten  Cassegrain ma krótki wyciąg,  tylko 35 mm .  Właśnie w tej konfiguracji, z okularkami APM 15 mm  będę chciał polukać na plamy na  Słońcu.  Jest tam teraz ciekawie, tylko potrzebuję jakieś okno pogodowe.  Powiększenie będzie nieco ponad 100x , ale w spokojniejszych

momentach napewno te plamy będę miał ostre - jak umbry, tak i penumbry ...

 

:) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 17:13, as1 napisał(a):

A tak teoretycznie. Zakładając że mam taki zestaw:

Teleskop TS 102/714

Kątówka 2" T2

i korektor Baader GPC 1,25

Jakich najkrótszych i najdłuższych okularów będzie można z tym zestawem używać. Jaka będzie wtedy minimalna źrenica wyjściowa a jaka maksymalna do uzyskania. @zbignieww i @KrisJot macie chyba podobne zestawy ?

 

Jeśli chodzi o bino, to mamy te same modele Zeiss'a. Okulary dobierasz do układu z teleskopem. Do refraktora 115/805 mam parkę 10mm o polu ~72st (poza tym jeszcze kilka kompletów starych Zeissów). Z barlowem 2x i 3x uzyskuję ok 140x i 210x (to już maks dla mnie z tym teleskopem do bino). Z Makiem 180 używam tej samej pary okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2023 o 17:34, as1 napisał(a):

"dwuocznej rozpusty"

Poproszę podziel się wrażeniami co widać przy pomocy tego zestawu na Księżycu Vallis Schroteri? Kratery na Plato? Dodatkowo jak możesz, to opisz efekt 3D w jakiejś skali np: 1-10 przy czym 10 to efekt WOW!

Jak już się rozchmurzy:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2023 o 12:43, wojt0000 napisał(a):

Moim skromnym zdaniem, bino nadaje się do obserwacji księżyca tylko w mniejszych powiększeniach, tak aby cała tarcza mieściła się w polu.

Ewentualnie w pierwszej i ostatniej kwadrze. O co mi chodzi, przy większych powiększeniach to co "wystaje" poza pole, niestety powoduje odblaski/duszki/poświaty i inne tego typu atrakcje.

Na siłę oczywiście można, są też obszary w których łatwiej o "czysty" obraz, bo to co poza polem mniej szkodzi. Ale z zasady np kraterki w Plato lepiej szukać w mono :)

Natomiast jeżeli chodzi o pełną tarczę, obserwacje to jest bajka :) Szczególnie w refraktorze, który ma lepszy kontrast niż newton i mak (moje zdanie). Wtedy masz obraz księżyca w 4k na żywo :)

Polecam również do takich obserwacji "na szeroko", kiedy nie silimy się na detal, jakiś prosty filtr księżycowy, np sky glow.


Moim zdaniem to wykluczanie z zasady dużych powiększeń podczas obserwacji Księżyca z użyciem nasadki bino jest pozbawione sensu... Komuś w układzie wystąpią odblaski a inny obserwator w swoim układzie ich nie uświadczy i będzie sobie cisnął na tarczy grube kilkaset razy. Odnośnie szukania kraterków w Plato to Twoja wypowiedz w tym momencie neguje mocno utarte na forach opinie mówiące o tym, że jedną z głównych zalet obserwacji dwuocznej jest możliwość/łatwość dostrzegania większej ilości detalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Swiss napisał(a):

Poproszę podziel się wrażeniami co widać przy pomocy tego zestawu na Księżycu Vallis Schroteri? Kratery na Plato? Dodatkowo jak możesz, to opisz efekt 3D w jakiejś skali np: 1-10 przy czym 10 to efekt WOW!

Jak już się rozchmurzy:-)

Już wszystko jest w drodze. Sprawa nie jest mocno skomplikowana ale to nie jest takie proste jak zakup nowego okularu, przynajmniej w zestawieniu z refraktorem. Dobrze że parę osób przerobiło temat. Myślę że w przyszłym tygodniu coś się zadzieje. Tylko Księżyc zaraz zniknie a to miał być cel nr 1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, krzychb napisał(a):

Odnośnie szukania kraterków w Plato

Krzychu moja wypowiedź to takie teoretyzowanie. Chciałbym się rzeczywiście dowiedzieć jaki sprzęt dwuoczny umożliwia zobaczenie kraterów B,C,D,H.

Za chwilę wrzucę w innym wątku opis Nikonów NAV SW 5 mm :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.