Skocz do zawartości

M1 czyli Krab ze Szczecina.


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, WojtasSP320 napisał(a):

Ładny detal, zastanawia mnie tylko czerwonawy gradient w LD rogu (tam coś rzeczywiście jest, czy to błąd obróbki?)

Tam coś rzeczywiście jest. Przejrzałem sporo zdjęć i to raczej nie jest gradient z LP albo inne podobne tylko rzeczywista poświata. Ale... mogę się mylić. Zostawione celowo ?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tam coś rzeczywiście jest. Przejrzałem sporo zdjęć i to raczej nie jest gradient z LP albo inne podobne tylko rzeczywista poświata. Ale... mogę się mylić. Zostawione celowo ?

Biorąc pod uwagę ostatnie odkrycie w pobliżu Andromedy, może należałoby skierować w tamtą okolicę kilka kamer z różnymi filtrami i zobaczyć czy coś się objawi :flirt:

 

Fajna fotka. 

Edytowane przez kjacek
Pomyliłem miejsce odkrycia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mago83 napisał(a):

Jak dla mnie to może być tylko gradient od pobliskiej jaśniejszej gwiazdy. W RGB nic tam nigdy więcej nie widziałem.

Jest jeszcze w zapasie spory czas  SHO, może po złożeniu coś wtedy wyjdzie :) 

Wyrzucić jest łatwo. Patrząc na ostatnie odkrycia w pobliżu Andromedy może jednak nie powinnismy wywalać jak leci bo jak coś jest na zdjęciu to może faktycznie tam jest. To wlaściwie już w obrębie Drogi Mlecznej więc… spore szanse, że są jakieś obłoki gazu słabo bo słabo ale coś tam świecące. 
 

W Szczecinie niebo jest przymglone właściwie cały czas wiec te 5h na kanał to trochę mało. Ostatnia noc była niby Ok a seeing fatalny - a to prawie 50% materiału. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Mam dodatkowo ok 20h SII, Ha, OIII i się zastanawiam jak to zmiksować. ?

 

Szczegół piękny, nawet jeżeli to niedokończone. :)

Natomiast tło woła o wyrównanie! Ponadto ostrość szczegółu mgławicy jakoś nie przystaje mi do ostrości gwiazdek. Mgławica wygląda jak przeklejona z innego obrazka. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/19/2023 at 2:30 PM, Wiesiek1952 said:

Pulsar chyba emituje tylko fale radiowe - nie emituje albo bardzo słabo emituje w widzialnym.

 

akurat pulsar w Krabie z racji bliskości jest całkiem dobrze obserwowalny w świetle widzialnym, o ile dobrze pamiętam coś koło 16 - 17 mag.
Problemem jest to że okres pulsacji to około 0.033 sek (https://en.wikipedia.org/wiki/Crab_Pulsar#/media/File:M1.gif), czyli żeby uchwycić "bicie serca" trzeba stosowac albo bardzo szybkie "liczniki fotonów" oparte np na fotodiodach lawinowych albo większe teleskopy z szybkimi kamerami (o które dzisiaj dużo dużo łatwiej:)), bardzo dokładnym pomiarem czasu i fazowanie krzywej.

 

Przykładem liczników fotonów mogą być dwa urządzenia z którymi miałem przyjemność pracować:

- Optima

- Aqueye


https://www.aanda.org/articles/aa/pdf/2009/46/aa12031-09.pdf
https://www.researchgate.net/publication/259117815_The_Beauty_of_Speed

 

Innym ciekawym projektem który kiedyś widziałem było koło ze szczeliną przepuszczającą światło na kamerę CCD obracające się dokładnie z częstotliwością Kraba. Zmieniając miejce fazy z którym koło było zgrane możliwe było rejestrowanie kolejnych punktów "sfazowanej" krzywej blasku.

 

 

Fotka piękna, otoczenie pulsara przepieknie widoczne!

Edytowane przez pieg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowy środek (otoczenie pulsaru) - to jest środek po stackowaniu bez odszumiania, bez manipulacji (tylko bardzo delikatna dekonwolucja) powiększony 300% - to co na drugim zdjęciu (z artykułu stąd: https://www.aanda.org/articles/aa/pdf/2009/46/aa12031-09.pdf

 

Chyba nawet podobne ?

 

 

 

 

 

160914738_Zrzutekranu2023-01-20o18_15_52.thumb.png.ac2a2db0b898640a2088e534dd4e2d11.png

Zrzut ekranu 2023-01-20 o 18.01.22.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pieg napisał(a):

akurat pulsar w Krabie z racji bliskości jest całkiem dobrze obserwowalny w świetle widzialnym, o ile dobrze pamiętam coś koło 16 - 17 mag.

 

2 godziny temu, pieg napisał(a):

Innym ciekawym projektem który kiedyś widziałem było koło ze szczeliną przepuszczającą światło na kamerę CCD obracające się dokładnie z częstotliwością Kraba. Zmieniając miejce fazy z którym koło było zgrane możliwe było rejestrowanie kolejnych punktów "sfazowanej" krzywej blasku.

Rozumiem, że takie obserwacje 'szczytów' błysku są możliwe, choć trudne. Ale dlaczego nie można tego złapać na dłuższym naświetlaniu? To się powinno sumować. Szum tła za duży? 

Jeszcze nie focę, stąd moje pytanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, kjacek napisał(a):

 

Rozumiem, że takie obserwacje 'szczytów' błysku są możliwe, choć trudne. Ale dlaczego nie można tego złapać na dłuższym naświetlaniu? To się powinno sumować. Szum tła za duży? 

Jeszcze nie focę, stąd moje pytanie. 

Jak dla mnie na dłuższym czasie naświetlania można załapać tylko fale "odchodzące" od pulsara. Często są one widoczne na fotkach, tu też raczej można zauważyć ... 

Zbierając materiał np. co roku, zauważymy ich ruch odśrodkowy...

stsci-h-v1637a_900x600.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.