Skocz do zawartości
  • 0

Przechowywanie teleskopu


eMBO

Pytanie

Z racji, że mieszkam w bloku, obserwacje prowadzę głównie z balkonu. Z obawy przed obecnymi zimowymi temperaturami i wilgocią, do tej pory po zakończonych obserwacjach wnosiłem teleskop do mieszkania, jednak to z kolei powoduje natychmiastowe skraplanie się pary wodnej na lustrze głównym z powodu zmiany temperatur, przez co nie wiem czy przez przypadek nie szkodzę jeszcze bardziej. Moje pytanie brzmi, czy sam mróz i wilgoć w powietrzu są w stanie teleskopowi zaszkodzić i czy można by go po prostu zostawić na balkonie na stałe, i ewentualnie przykrywać jakimś pokrowcem na wypadek opadów, czy lepiej zostać przy obecnej metodzie?

Edit: Jak tak teraz myślę, to pozwoliłoby to również zaoszczędzić sporo czasu na chłodzeniu lustra.

Edytowane przez eMBO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

ale na zewnątrz pary wodnej zazwyczaj jest raczej mniej niż wewnątrz mieszkania. Sama temperatura nie szkodzi teleskopom

teleskop zawsze powinien być chroniony przed bezpośrednim działaniem wody i kurzu więc przykrycie musi być (albo budka, szafka czy inna ochrona) niezależnie gdzie go przechowujemy

 

wychłodzony teleskop przykryj dość szczelnie workiem i będzie dobrze. Wiele osób tak przechowuje swoje teleskopy, a w tym Dobsony

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na balkonie jest jeszcze jeden dość istotny czynnik - pył i kurz. Wbrew pozorom jest tego sporo, zwłaszcza w większym mieście. Ja mam tubę zawieszoną na filarze, na paralaktyku i zrobiłem pokrowiec z białej kodury - w kształcie jak worek rozsuwany na zamek, szczelny, od spodu też. Wszystko jest w porządku, nic się z teleskopem nie dzieje, a wygoda bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnio kilka podobnych tematów przeglądałem. Sam myślę o tym żeby mojego GSO 10 na stałe na balkon wyprowadzić do jakiejś szafki lub pod pokrowiec. W każdym temacie straszą tym, że podstawa złapie wilgoć i spuchnie, co jest całkiem logiczne. Z drugiej strony czy ktokolwiek z was zostawiał dobsona na długi czas na dworze i rzeczywiście zaobserwował puchnięcie i niszczenie montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zostawienie na balkonie montażu z płyty wiórowej raczej nie przyniesie dobrego efektu, części stalowe zaczną rdzewieć od wilgoci.

Ja swojego gso trzymałem w domu (oprócz obserwacji rzecz jasna) i z montażem ani tubą nic się nie działo.

Edytowane przez PQS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdybyś obserwował co noc, to jest sens trzymania na balkonie. Ale zważając na ilość nocy obserwacyjnych ja wkładałem teleskop do domu. Szybko wyschnął a będąc w domu przez 10 lat nic mu nie było. Na balkonie dochodzi do kondensacji wilgoci w skutek różnic temperatury - np. po nocy teleskop jest zimny a temperatura powietrza rośnie - w wyniku tego temperatura sprzętu jest niższa niż punkt rosy, więc na jego powierzchni skrapla się para wodna. I tak praktycznie codziennie. 

Edytowane przez PiotrN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W Teleskopach są specjalne pokrowce na teleskopy w 3 rozmiarach , nie są one tanie ale warto taki mieć, chronią one przed wszystkim w tym przed Słońcem do 8" wystarczy najmniejszy a zarazem najtańszy.Teleskop należy postawić na jakiejś zwyżce np. odpowiednich rozmiarów taborecie a wszelkie otarcia  w montażu zamalować.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.