Skocz do zawartości

OAG OAGiem, ale co z enkoderami...?


Rekomendowane odpowiedzi

Tocząca się obecnie dyskusja na temat guidingu, OAGów i w ogóle, nasunęła mi taką myśl, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu montaż z porządnymi enkoderami absolutnymi. Tyle tylko, że trzeba se cały taki montaż z enkoderami kupić, co kosztuje naprawdę sporo.

I teraz pytanie - czy są do kupienia jakieś gotowe zestawy, albo czy da się w miarę sensownie zrobić, enkodery do już istniejącego montażu tychże enkoderów fabrycznie nieposiadającego? Coś takiego, co @Behlur_Olderysmajstruje, tylko "plug and play", bez konieczności napisania sobie do tego sterownika i całego oprogramowania. Takie, że przykręcam enkoder do osi, jeden kabelek podpinam do montażu, drugi do komputera i "włala!". No i powiedzmy, że ewentualnie jakiś program na kompie, który będzie tym wszystkim zarządzał, ale żebym nie musiał sobie go sam napisać ;)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłeś niszę na rynku (na pewno ty w niej jesteś)- do dzieła ;-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupisz takiego zestawu plug and play a enkodery absolutne są w takich cenach........- zauważ że pomijam koszty softu i całej reszty. To co chcesz uzyskać to odpowiednik ASA DDM, tyle że z klasycznym napędem a nie z silnikami Direct Drive.

A gdybyś np. chciał wykorzystać enkodery Renishaw ( takie ma ASA) no to będziesz miał trudności w znalezieniu napędu dorastającego jakością do ich precyzji. Koło się zamyka, szukaj używki ASA :)

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Herbert West napisał(a):

Chyba znalazłeś niszę na rynku (na pewno ty w niej jesteś)- do dzieła ?

Dokładnie tak. Nie tylko ja próbowałem sił w tej walce:

 

Tutaj np. też jest opis podobnego projektu:

 

 

Albo kolega @zbuffer też z sukcesem:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

A gdybyś np. chciał wykorzystać enkodery Renishaw ( takie ma ASA) no to będziesz miał trudności w znalezieniu napędu dorastającego jakością do ich precyzji. Koło się zamyka, szukaj używki ASA :)

Niby tak: koło ma 1296000 sekund łuku. Więc teoretycznie trzeba mieć enkoder przynajmniej 20bitowy albo i lepiej.

Ale w praktyce - co kiedyś słusznie zauważył @ZbyT - trudno sobie wyobrazić, żeby napęd prowadził tak fatalnie, żeby trzeba było go poprawiać co 1/15s.

Najczęściej prędkość obrotu wymaga delikatnych poprawek, np. co 1s albo nawet co 3s.

W związku z tym wydaje się, że spokojnie powinien dać radę enkoder np. 16bitowy. Z kolei 16 bitów to z palcem w nosie można wyciągnąć interpolacją atan z takiego 5000cpr (trochę ponad 12bit) enkodera sin/cos, jakim np. dysponował kolega @zbuffer.

Pytanie czemu lepszy miałby być enkoder absolutny od inkrementalnego dla mnie jest otwarte...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Pytanie czemu lepszy miałby być enkoder absolutny od inkrementalnego dla mnie jest otwarte...

W sumie nie wiem, ja tam się przy niczym nie upieram, byleby działało i byleby ktoś to za mnie zrobił :P

 

17 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Nie kupisz takiego zestawu plug and play

Poczytałem wątek kolegi @zbuffer, wspominał on tam o TDM - no i patrz na to:

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Miscellaneous-accessories/Explore-Scientific-TDM-Tracking-unit-2-5.html

Super tanio nie jest, ale jest do kupienia najwyraźniej. I wyszłoby i tak taniej, niż sprzedać to co mam i kupić coś od ASA.

A co do czasów naświetlania - 20 minut, szczególnie pod takim niebem jak u mnie, to nie będzie mi do szczęścia nigdy potrzebne, bo to totalny, jak mówią Amerykanie, overkill. Nie wiem, czy 5 minut będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Ten moduł nie ma nawet 1/10 funkcjonalności mojego montażu. A precyzja... sam sobie odpowiedz. Wykres poniżej prowadzenia dla ASA DDM 60. Prowadzenia a nie obrotu osi RA- subtelna różnica a jednak niezwykle ważna.

ASA Montaż Direct Drive Mount DDM85 Basic

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Bo właśnie ma takie parametry. Zresztą, jak komu pasuje to niech kupuje.

Edit: Moja nowa ASA kosztowała mniej niż dziesięciokrotność ceny tego gadżetu. Taka była jej normalna cena jak była produkowana.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko kumam, tylko ja, choćby nie wiem co, nie mam i nie będę miał w dającej się przewidzieć przyszłości dziesięciu tysi dolarów, żeby sobie taki montaż jak twój kupić (czy ile on tam kosztował; nawet jakby kosztował połowę, to też nie będę miał). Znaczy pewnie bym nazbierał, szczególnie gdybym np. nie musiał płacić ZUSu przez pół roku :P ale to by oznaczało, że nie zrobię piętnastu innych rzeczy, na które ta kasa powinna pójść, chyba, że w totka wygram czy coś. Ja se mogę co najwyżej pomarzyć o takich parametrach, ale po prostu mnie nie stać. Poza tym ja nie siedzę w astrofoto tak głęboko jak Ty i też jeszcze długo nie będę (o ile w ogóle kiedykolwiek), więc nie wiem, czy byłbym w stanie tak naprawdę z tego faktycznie korzystać, czy byłoby mi to tak naprawdę potrzebne.

 

Ale jakby coś, to gdybyś swój montaż kiedyś wyrzucał, to daj znać do którego śmietnika ;)

 

A teraz możemy wrócić na ziemię :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia priorytetów. Ja po prostu jak w coś wchodzę to do spodu. A kasa? No nie ukradłem....po to człowiek zarabia żeby z tego korzystać. Acha- było to prawie 10 lat temu... dziś to już niestety inne finanse.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TDM to jedyne tego typu plug and play urządzenie, o jakim słyszałem (kompatybilny z EQ6). Niestety, enkoder sam w sobie jest drogi i nie liczyłbym na tańsze rzeczy, jeśli nie są produkowane bardzo masowo.

Trzeba też brać pod uwagę, że mając enkoder, nadal mamy pozostałe źródła błędu - np ustawienie polarnej aby utrzymać 5 minut ekspozycji jest ekstremalnie trudne. Poza tym jest problem ugięć i refrakcji, przy dłuższej ekspozycji lub dużej skali robi się to znaczny problem. Tutaj jest przewaga ASA - mapowanie nieba, które pozwala na korygowanie tych efektów. No ale powiedzmy do tych 5 minut da się dojść na samym enkoderze.

Z akceptowalnych cenowo montaży mamy iOptrony, choć też bardziej akceptowalne były przed pandemią...

Generalnie nie widzę opcji, żeby zrobić to taniej :) 

1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

W sumie nie wiem, ja tam się przy niczym nie upieram, byleby działało i byleby ktoś to za mnie zrobił :P

Enkodera absolutnego nie potrzebujemy - zamiast tego wystarczy czujnik home. Zresztą i tak po rozłożeniu takiego montażu na nowo trzeba go zalignować - dokładanie do enkodera absolutnego raczej nie ma sensu. Istotne jest tylko, żeby enkoder był na osi głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MateuszW napisał(a):

Zresztą i tak po rozłożeniu takiego montażu na nowo trzeba go zalignować

Ale powiedzmy, że montaż stacjonarny, więc wystarczy to zrobić raz a dobrze i potem tylko okresowo kontrolować czy się coś nie rozjechało.

 

 

Tak jak patrzę i czytam sobie, to wychodzi na to, że największą trudnością byłby chyba po prostu zakup sensownego enkodera w dobrej cenie - bo temat sterowania itp. to panowie całkiem nieźle mają ogarnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Ale powiedzmy, że montaż stacjonarny, więc wystarczy to zrobić raz a dobrze i potem tylko okresowo kontrolować czy się coś nie rozjechało.

 

 

Tak jak patrzę i czytam sobie, to wychodzi na to, że największą trudnością byłby chyba po prostu zakup sensownego enkodera w dobrej cenie - bo temat sterowania itp. to panowie całkiem nieźle mają ogarnięty.

 

 

Albo wyciągasz kilka części ze śmietnika i robisz enkoder sam ;)

 

Oczywiście zaczyna się wtedy robić sieć zależności, otwiera się dużo nowych tematów... Czyli definicja gonienia zajączka ;)

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Przejrzałem wszystkie śmietniki w okolicy i u mnie najwyraźniej nikt enkoderów nie wyrzuca :(

 

Może nawet nie wiesz - one są w drukarkach :)
Stare HP-ki tuszowe miały enkoder 1800cpr sin/cos.

Nie był jakiś super jakości, ale to zawsze start - i za darmo :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w obserwatorium enkoder TDM zamontowany na osi RA montażu NEQ6. Na montażu wisi Newton 330/1160 o masie około 24 kg (z osprzętem). Skala wynosi 1,1"/pix. Ponieważ od ponad roku nie używam guidingu, jestem w stanie ocenić jakość prowadzenia montażu wspieranego jedynie enkoderem. Przy bezwietrznej pogodzie uzyskuję nieporuszone klatki o czasach naświetlania do 60 sekund (w pobliżu równika niebieskiego). 

 

Mój poprzedni Newton (250/1200) był niemal o połowę lżejszy. Przy podobnej skali mogłem naświetlać klatki nawet 3-5 minut.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Może nawet nie wiesz - one są w drukarkach :)
Stare HP-ki tuszowe miały enkoder 1800cpr sin/cos.

Nie był jakiś super jakości, ale to zawsze start - i za darmo :)

 

 

W sumie mam gdzieś w graciarni jakąś starą drukarkę... Zobaczę co tam siedzi.

Ale to być mi musiał ogarnąć całą resztę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.