Skocz do zawartości

Moje nasłuchy ISS, odbiór sygnałów z satelitów meteorologicznych i radioamatorskich - SDR RTL [Tuvoc - Mirek]


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

Coś do nacieszenia oczu w tej szarej rzeczywistości :)

Meteor M2-2, rosyjski satelita na orbicie polarnej. Leciał praktycznie przez zenit, a ja akurat znalazłem się na górce więc słuchałem jej od horyzontu po horyzont.

 

FRMeteorM2-210_02_2024.thumb.png.df3a784fe07f05413f30ccd12764f965.png

 

Mógłbyś kiedyś z nudów ;) zrobić krótki opis tego co trzeba kupić / zainstalować żeby tak się bawić? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Mógłbyś kiedyś z nudów ;) zrobić krótki opis tego co trzeba kupić / zainstalować żeby tak się bawić? :)

Nigdy się nie nudzę ;) ale kiedyś zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Fascynujące są te Twoje rejestracje.

Dzięki Maćku, jakoś trzeba sobie radzić, żeby nie sfiksować od braku pogody. Jak tak dalej pójdzie to zacznę makietę robić i dojadę do "Twojej" Szwajcarii :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rodosowa pogodynka nadaje. Dwa niskie przeloty - NOAA 18 na wschodzie oraz NOAA 19 na zachodzie. Niskie elewacje pozwoliły zarejestrować dalekie obszary Europy wschodniej i zachód kontynentu.

 

NOAA_18_19_06_04_2024.png.a0d08e26f278e7a99ad5aa193b812145.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

a na warsztacie nowa antena i niebawem debiut

Z radiowej ciekawości zapytam. Co to będzie? Jakaś parabola?

I drugie pytanie. Kiedyś namiętnie nasłuchiwałem na 137 MHz, ale NOAA zdaje się wyłączyła część satelitów przechodząc wyżej. Co zresztą widac po notkach na Twoich zdjęciach.

Czy tam sygnał nie jest kodowany?

I czy na 137 MHz jeszcze cokolwiek nadaje?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JurekN napisał(a):

Z radiowej ciekawości zapytam. Co to będzie? Jakaś parabola?

I drugie pytanie. Kiedyś namiętnie nasłuchiwałem na 137 MHz, ale NOAA zdaje się wyłączyła część satelitów przechodząc wyżej. Co zresztą widac po notkach na Twoich zdjęciach.

Czy tam sygnał nie jest kodowany?

I czy na 137 MHz jeszcze cokolwiek nadaje?

Tak jest :) do tego feed pętlowy i oczywiście filtr SawBird na 1.7 GHz. Zobaczymy co wyjdzie w testach.

 

Co do częstotliwości to niektóre z tych dostępnych dla amatorów nadal nadaje - NOAA 18 i 19, z problemami NOAA 15 oraz Meteor M2-3 i M2-4. Przeniosłem się na wyższe pasmo bo tam jest ich zdecydowanie więcej oraz obraz jest lepszej rozdzielczości. Najlepiej byłoby przejść na pasmo X bo tam są już te najnowsze meteo. Wszystko jest nadawane otwartym sygnałem, wystarczy dekoder np. SatDump.

 

Na 137 MHz masz jeszcze ISS, też czasem warto posłuchać albo odebrać obrazek SSTV :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.