Skocz do zawartości

Moje nasłuchy ISS, odbiór sygnałów z satelitów meteorologicznych i radioamatorskich - SDR RTL [Tuvoc - Mirek]


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

No to spróbowałem, a co, trzeba. Na antenie typu KDZO odbiór jest piękny - niestety same szumy 🙂 Na dipolu dostrojonym do 137.500 z SWR ok 1.1 (mam analizator i reflektometr - robiłem i robię anteny do moich modeli latających FPV) coś tam odbiera ale gównie gubi sygnał - pewnie polaryzacja musi być kołowa a dipol sobie z tym nie radzi. Buduję antenę QFH - zobaczymy co wyjdzie. 

 

@Tuvoc pochwal się skąd masz plany tej helikalnej i pliki .stl do wydruku 🙂 To jest co prawda następny krok bo najpierw muszę opanować to co przychodzi w paśmie 137 KHz. 🙂 

 

 

PS. Antena KDZO to "wyższy stopień wtajemniczenia antenowego" 😉 Skrót oznacza "kawałek drutu za oknem" 🙂 

No świetnie! Będzie jak znalazł na pochmurne dni :)

 

Satelity meteorologiczne aktualnie dostępne na częstotliwościach w zakresie ok. 137 MHz to kolejno: NOAA 15 (137.62 MHz), NOAA 18 (137.9125 MHz), NOAA 19 (137.10 MHz) i nowa czyli Meteor M2-3 (tu jest problem bo coś się nie mogą zdecydować i zmieniają raz na 137.10 MHz a potem na 137.90 MHz i tak już kilka razy). Wszystkie one są na orbitach polarnych więc musisz sobie sprawdzać ich bieżące przeloty (https://www.heavens-above.com; lub aplikacja na telefon Look4Sat). Wiadomo antena z polaryzacją kołową jest wygodna, ale taki dipol kierowany na źródło też potrafi ładnie zbierać sygnał - swoją drogą wygląda to komicznie jak chłop (ja) w szczerym polu stoi z dipolem na kijku i macha w powietrzu... ale co mnie tam :D

 

Projekty helikalnych anten są stąd - https://www.thingiverse.com/thing:4980180 To też dosyć prosta konstrukcja. Pierwszą miałem z kartonu i drutu :) posklejane klejem na gorąco. Kolejny etap to czasza 60 cm i taka antena helikalna w jej ognisku jako odbiornik (wtedy polaryzacja anteny musi być lewoskrętna, bo same helikalne są prawoskrętne).

 

Powodzenia!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tuvoc napisał(a):

swoją drogą wygląda to komicznie jak chłop (ja) w szczerym polu stoi z dipolem na kijku i macha w powietrzu

Uważaj, żeby Cię chłopi widłami nie pogonili - bo znane są przypadki, że od tych całych antenów i radjów krowy przestały się nieść a kurom mleko odjęło i takie tam :P

 

image.jpeg.77b4163279526d42c6bc8506396d9a77.jpeg

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to zamierzam nieco zautomatyzować 🙂 SDRSharp + gpredict + WxtoImg. Wszystko mi już działa pod Windowsami. Plan jest, żeby to zrobić na RPi. Gpredict ładnie pokazuje gdzie są satelity i sam przełącza SDRSharp na częstotliwość dla kolejnych satelitów. Ma też opcję sterowania śledzeniem anteny. Na to to nawet platformę mam bo w modelach FPV antena śledzi model więc przeróbka będzie minimalna. Muszę tylko zrobić antenę helikalną a to dość prosty projekt bo robiłem anteny 1.2 Mhz i na 2.4 Mhz a 1.7 Mhz jest pomiędzy. 

 

Ciekawostka - złożyłem QHF - jeszcze tak na kijach od miotły i wyszło SWR 1.8 - 1.9 ale po dodaniu kawałka drutu na jednym z ramion SWR spada do 1.04 - 1.05 i zupełnie nie wiem dlaczego 🙂 Wząne, że działa i stroi więc zabieram się za solidniejszy "fundament" w miejsce kijów od szczotki. 🙂 

 

Fajna zabawa 🙂 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Pierwszy odbiór zaliczony. Słabiutki bo jeszcze sporo do zrobienia ale widać, że antena QFH (samoróbka) działa 🙂

 

image.thumb.png.4b99b0318d7cb866504cb09ae42fd825.png

 

image.png.7032be32513fd3bc0e42813c20ff90d9.png

 

Noo brawo! Wxtoimage nawet ładnie nałożył overlay. To teraz Meteor M2-3 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gratuluję @Wiesiek1952! Swoją drogą ciekawe dzisiaj chmury nad Rosją. Poluj na przeloty na zachodzie, tam kształtuje się chyba jakiś cyklon.

 

Co do wakacyjnych zabaw z Krety to na początek nocne przeloty Meteora M2-3. Niestety nie ma szans zarejestrować nic sensownego jeszcze. Od osób bardziej zaangażowanych w temat dowiedziałem się, że kamery pracujące w IR nie są jeszcze optymalnie ustawione i trochę to zajmie. Jak dotąd tylko tyle udało się pozbierać z trzech kolejnych przelotów nocnych (25-27.07.2023):
 

2023-7-25-22-16-1-827_67.infra-red.png.72264e5485d2f9e77400cca03342d383.png

 

Meteor-M2_MSU-MR_20230726-180334_DayMicrophysics.thumb.png.1587a42c16a00aceae82fe4a36ef37e7.png

 

2023-7-27-20-32-49-578_67.infra-red.thumb.png.22bb1bc219850d9e51e0db9a7e3e8021.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu opracowane w wolnej chwili dwa przeloty NOAA.

 

Oprócz głównego kadru, w bocznej części mamy kolejno od góry temperatury podstaw chmur, temperaturę wody (sensowne wartości są tylko tam gdzie nie ma pokrywy chmur, a na dole lokalne maksima temperatur - czyli potencjalne lub aktualne pożary):

 

NOAA18_26_07.2023_11_26.png.67fcd40c06da14252d85b2f7d39c97a4.png

 

I jeszcze dzisiejszy nasłuch:

 

NOAA18_27_07.2023_11_11.png.4e18c1cccfa709bd45aba528b8b069cb.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tuvoc napisał(a):

..... Poluj na przeloty na zachodzie, tam kształtuje się chyba jakiś cyklon....

 

 

Nic nie trzeba polować. Pełna profeska - zbiera się wszystko z każdego przelotu choć ograniczyłem zbieranie danych - elewacja musi być powyżej 8° (na mojej antenie odbiera się prawie od zera ale za dużo szumów).

 

Cyklon jest jak najbardziej. Tam musi nieźle pizgać. Nie chciał bym być tam teraz na jakimś statku 🙂 

 

 

NOAA.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo fajne odbiory, zazdroszczę tych z południa. 
Ale ja przychodzę z pytaniem, bo mam problem z dekodowaniem zdjęć z Meteora. Demodulacja jakoś tam sprawnie przebiega (chociaż SatDump średnio sobie z nią radzi), SNR jest spory, momentami po 20dBFS, ale LRPT decoder nie dekoduje zdjęcia. Wygląda to mniej więcej tak: image.thumb.png.582d134a13eac656fd4cd9a0f56fe8eb.png

Z materiału zebranego z 3 ostatnich dni udało mi się zdekodować jeden pakiet, a próbowałem już chyba wszystkiego (nawet jakichś podejrzanych programów z podejrzanych stron). Nie rozumiem czemu ludziom udaje się z niższym SNR zdekodować prawie cały przelot, a u mnie nawet LRPT decoder nie chce pokazać kanałów. 
Myślałem, że jak użyję monstrualnej anteny, bo zbudowałem sobie 5-elementową yagi, to to na spokojnie wystarczy mimo tej źle rozłożonej anteny satelity, ale ewidentnie coś jest nie tak. NOAA bez problemu się odbiera, SNR 40-45dB to standard, a tu... @Tuvocmasz jakąś poradę, albo jesteś w stanie mi powiedzieć co robię nie tak? 
Jak ostatnio bawiłem się w Meteora to latał po prostu Meteor M2, wtedy nie miałem żadnych problemów z sygnałem i jego dekodowaniem, a w tym M2-3 mam ogromny problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ANowak napisał(a):

co robię nie tak?


Chyba masz zakłócenia obecne w bezpośrednio wewnątrz odbieranego pasma.
To samo często zdarza się u mnie. Przy czystym sygnale wykresy "konstelacji" powinny wyglądać jednakowo po obu stronach - 4 wyraźnie rozdzielone  grupy.

image.png.15427be783ce60a454b88d2712047591.png

 

 

Edytowane przez SlawekCK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał(a):

Trzeba poszukać chyba lepszego miejsca do odbioru.

 

Zmiana kąta ułożenia anteny względem ziemi dużo pomaga przynajmniej w moich warunkach.

Sygnały z satelity są ustawione spolaryzowane kołowo więc polaryzacja dipola nie ma znaczenia.
Natomiast większość anten naziemnych jest ustawiana poziomo. Obracając dipolem\yagi można w znacznym stopniu wpływać na siłę zakłóceń.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SlawekCK napisał(a):


Chyba masz zakłócenia obecne w bezpośrednio wewnątrz odbieranego pasma.
To samo często zdarza się u mnie. Przy czystym sygnale wykresy "konstelacji" powinny wyglądać jednakowo po obu stronach - 4 wyraźnie rozdzielone  grupy.

Z tym, że nawet jak zakłóceń nie ma to sytuacja ta sama. Tu screen z SatDumpa: received-1348812639079797

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jakość danych po demodulacji jest zbyt niska.

 

Wartość BER (Bit error rate) powinna być o rzad wielkości mniejsza. A przynajmniej poniżej 0.1.

 

Jeśli używasz RTLSDR ustaw w SDR Sharp sample rate na 0.25. Dzięki temu będzie duża rozdzielczość FFT w stosunku do pasma. Struktura sygnału i zakłóceń będzie dobrze widoczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ANowak a tak swoją drogą to czy możesz podesłać baseband? Zgadzam się ze Sławkiem, on ma tutaj dużo większe doświadczenie niż ja, ale tak z ciekawości chciałbym zobaczyć jak to będzie u mnie wyglądać. Wiem, że to będzie spory plik więc może być fragment nasłuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał(a):

@ANowak a tak swoją drogą to czy możesz podesłać baseband? Zgadzam się ze Sławkiem, on ma tutaj dużo większe doświadczenie niż ja, ale tak z ciekawości chciałbym zobaczyć jak to będzie u mnie wyglądać. Wiem, że to będzie spory plik więc może być fragment nasłuchu.

A widzisz, już komuś wysyłałem, więc mam pod ręką. Najciekawsze jest to, że raz satdump dał radę pokazać SYNCED na tym materiale, ale jak kolejny raz go puściłem, to ciągle NOSYNC. 

 

https://drive.google.com/file/d/12DTI5GGWtzY8uaLL-Z9KVZvs3_65pSwf/view?usp=drivesdk

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety podobnie Satdump. Ten sygnał jest na tyle dobry, że łapie synchronizację ale nieco za słaby na trwały "lock" i dekodowanie. Zmiana miejsca nasłuchu zazwyczaj bardzo pomaga. U mnie tak było wczoraj z Metop-B. Inne miejsce i kolejny satelita do kolekcji wpadł :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie ostatnich co ciekawszych nasłuchów. Tylko w paśmie L czyli 1.7 GHz w związku z testowaniem nowej anteny na wyjazd do Afryki. Dużym sukcesem było odebranie danych z satelity MetOP-B, której szerokość pasma to 5MHz. Z pomocą przyszedł kolega @SlawekCK i jego chiński cud techniki :)

 

MeteorM2-317_08_2023.png.95df7407647fff7bf7a5ef9748bbe949.png

 

MeteorM2-215_08_2023.png.b43fb26294f9ff107534230ce68bdc46.png

 

MeteorM2-219_08_2023.png.4873cf618f06b4c7fd0193189295b074.png

 

MeteorM2-323_08_2023.png.4f24745617bd16bc4987836cf7280858.png

 

Metop-B23_08.2023_corr.png.398c64c8cacfef41117f2afc5fe39963.png

 

NOAA_1818_08_202323_10_20.png.d4ab1cb7354b43f66063d11292af6d1c.png

Metop-B 23.08.2023.png

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem rejestracja interesującego i zatrważającego wydarzenia jakim był pożar w Grecji. Ogromne połacie terenu, głównie lasy spłonęły doszczętnie w okolicy Alexandroupoli niedaleko granicy z Turcją, a na moich nasłuchach satelitarnych udało się to zarejestrować.

Dla zainteresowanych nieco więcej o tym konkretnym pożarze tutaj oraz misji satelity Copernicus - https://www.space.com/esa-satellite-severe-wildfires-greece
 

NOAA_18_19MeteorM2_2M2_308_2023.png.559f4148756259214c9fdf59c1aeb32a.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.