Skocz do zawartości
  • 0

Okulary korekcyjne - astygmatyzm kilka pytań


heizel

Pytanie

Cześć, przymierzam się do zakupu pierwszych okularów korekcyjnych. Czy możecie mi doradzić jakie wybrać? Czy szklane czy organiczne itd?

 

Myślę, że jako pasjonaci optyki również w doborze okularów korekcyjnych nie uznajecie kompromisów więc jeśli macie dla mnie jakieś sugestie to będę bardzo wdzięczny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

W okularach obserwowało mi się bardzo niewygodnie zwłaszcza, gdy trzeba było złapać dziwny kąt. Zakupiłem więc soczewki kontaktowe (dla astygmatyka: toryczne) jednodniowe i zakładam gdy wiem że będą potrzebne.

Co do szkieł: wg mnie zdecydowanie tzw. organiczne (plastikowe), dużo lżejsze, więc jeśli nosisz cały dzień, nos nie cierpi. Mineralnych nie posiadałem, podobno teraz trwałość podobna. Jeśli nie masz bardzo dużej wady to nie idź w wysoki indeks, poza tym co pisze @piotrkusiu (krzywizna obrazu), zauważyłem zdecydowanie większą aberrację chromatyczną przy patrzeniu w bok. Teoretycznie mózg przyzwyczaja się i przestaniesz zwracać na to uwagę ale na początku (i jak sobie o tym przypomnisz ?‍♂️) irytuje. Nie ma szkieł niezniszczalnych, nie rysujących się, nawet te "z materiałów używanych w oknach helikopterów". Trzeba po prostu dbać i chować do futerału. Jeśli potrzebujesz okularów do komputera i myślisz nad szkłami z filtrem światła niebieskiego, pamiętaj, że będziesz widział kolory nieco cieplejsze kolory niż inni. Mi to przeszkadzało w obróbce zdjęć więc zrezygnowałem z niego.

Jak wspomina @Midnight9999 ważny jest dobór oprawek. Te "ładne" wg mnie mają tę wadę, że materiały z których są wykonane łatwo uszkodzić a po odkształceniu nie powracają do swojej pierwotnej formy. Malowanie proszkowe też nie pomaga, widać każde zadrapanie. Z tego względu będę wymieniał w najbliższym czasie i wybiorę proste, lekkie, najpewniej tytanowe, bez żadnych odstających elementów i "ficzerów". Jeśli chodzisz w czapce, zbyt grube, lub źle dobrane zauszniki (np. za długie) będą naciskać na głowę co przy dłuższym noszeniu może powodować dyskomfort a czasem nawet ból głowy.
 

Zwróć też uwagę też na wykonanie, najlepiej jeśli ramki i pasek górny jest wykonany z jednego elementu, a jeśli spawany to nie miejscowo tylko na całej długości. Szkła powinny być dobrze osadzone w ramkach, miałem kiedyś sytuację, że mała szpara między ramką wpuszczoną w obrys szkła powodował... wyrywanie brwi. Bardzo nieprzyjemne uczucie :).

Nie jestem optykiem ani optometrystą. Powyższe to moje spostrzeżenia oparte o osobisty kontakt z okularami. Są subiektywne i mogą nie mieć odzwierciedlenia w wielu przypadkach ?.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję wam za te wskazówki. Moja wada to 1,25 w jednym oku i 0,5 w drugim więc jeszcze nie jest tak źle ale myślę, że już przyszedł ten czas żeby przekonać się do okularów. Raczej na początek do pracy przed komputerem. Chciałbym też zobaczyć w końcu punktowe gwiazdki w lornetce albo szerokim okularze z dużą Źw zamiast plusików :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, heizel napisał(a):

Dziękuję wam za te wskazówki. Moja wada to 1,25 w jednym oku i 0,5 w drugim więc jeszcze nie jest tak źle ale myślę, że już przyszedł ten czas żeby przekonać się do okularów. Raczej na początek do pracy przed komputerem. Chciałbym też zobaczyć w końcu punktowe gwiazdki w lornetce albo szerokim okularze z dużą Źw zamiast plusików :D

Do komputera polecam szkła Hoya Blue Control. Dla niektórych wadą tych szkieł może by bardzo lekkie zniekształcenie kolorów, dodają trochę żółtego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, heizel napisał(a):

Dziękuję wam za te wskazówki. Moja wada to 1,25 w jednym oku i 0,5 w drugim więc jeszcze nie jest tak źle ale myślę, że już przyszedł ten czas żeby przekonać się do okularów. Raczej na początek do pracy przed komputerem. Chciałbym też zobaczyć w końcu punktowe gwiazdki w lornetce albo szerokim okularze z dużą Źw zamiast plusików :D

Okulary są też spoko na rower - oszczędzisz sobie wyciągania owadów z oka.

 

Szklane trwalsze 3-4x od tworzyw, nawet tych utwardzanych. Pocieniane są lekkie, ale pocieniane miałem przy +4,5.

 

Parę lat temu, z uwagi na wiek dałem się namówić na okulary dwuogniskowe czyli "progresywne". Spróbujcie w nich zrobić proste linie czy ocenić punktowość gwiazdek na zdjęciu. No, w "progresach" każda ma komę poza tą na środku.

 

Oprawki metalowe, ale z górna krawędzią litą a nie zgrzewaną. Nie gną się tak łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Soczewki okularowe Zeiss i Seiko dają ostre i kontrastowe obrazy.
Obecnie mam Zeissy ze współczynnikiem załamania 1.6 i standardowymi powłokami antyodblaskowymi. Woda nie zwilża tych powłok, tak że po myciu tylko zbieram kropelki ręcznikiem papierowym, bez żadnego tarcia po powłokach.
Moja największa korekcja to cylinder -3.0.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Coraz częściej zdejmuję okulary i od kilku lat zacząłem nosić plastikowe (Hoya, nieco twardsze warstwy przeciwodblaskowe). Mają jedną zaletę - nie tłuką się. Ostatnio na imprezę założyłem jednak takie, które nosiłem na początku lat 80-tych (mam stałą wadę ok. -2D). Prawdopodobnie PZO, być może Meopta bez żadnych warstw. Przez pierwsze pół godziny nie mogłem się nadziwić jak krystalicznie czysty obraz dają.  Chyba czas wrócić do szklanych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.