Skocz do zawartości
  • 0

Wymiana wyciągu w refraktorze 70mm SW na metalowy


Frosch

Pytanie

Cześć, czy jest gdzieś dostępny do kupienia w pełni metalowy i niezbyt drogi wyciąg pasujący do refraktora 70mm Sky-Watcher (ogniskowa 500mm)? https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bk-705-az2-70-500

Niestety, w niewielkich, tanich refraktorach SW czy Skyluxach wyciągi są plastikowe i tandetne (zwłaszcza w Skyluxie, gdzie wyciąg chodzi góra-dół i na boki w czasie ostrzenia).

W sprzedaży są chyba tylko w miarę tanie wyciągi do refraktorów 102mm 2" https://deltaoptical.pl/wyciag-sky-watcher-2-do-refraktorow-rack-pinion?from=listing

Mi wystarczy 1.25.

Czy może dałoby się dopasować jakiś wyciąg z odzysku albo przerobić wyciąg z Newtona taki jak ten? https://pl.aliexpress.com/item/1005001453268591.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.387848804dq18F&algo_pvid=5b472e6a-8393-4194-8187-8d37e8ccea07&algo_exp_id=5b472e6a-8393-4194-8187-8d37e8ccea07-0&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000030166656266"}&pdp_npi=3%40dis!PLN!399.15!239.48!!!!!%40211beeec16781371579277511d06de!12000030166656266!sea!PL!790163806&curPageLogUid=xjXTOyeTTQnX

 

Średnica tuby SW 705 to około 75mm, średnica wyciągu (część wchodząca w tubus) to ok.70mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
  • 0

Wyciąg z SW 80/400 będzie za szeroki - przymierzałem kiedyś taki wyciąg do Skyluxa 70/700. Miałem za to kiedyś SW 80/400 z wyciągiem 2" od SCT - w tubę od strony wyciągu był włożony ,,adapter,, wytoczony z twardego plastiku o zewnętrznej średnicy pasującej do wewnętrznej średnicy tuby. W tym plastiku był centralny otwór, w który wciśnięty był wyciąg.

Do refraktora 70 mm wyciąg 2" będzie raczej za szeroki, ale 1,25" powinien się zmieścić (od Newtona też pewnie da radę, tylko ten z linku z Aliexpress chyba ma korpus w jednym kawałku z podstawą, a musi być ta podstawa odkręcana, jak w 2" SW).

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 7.03.2023 o 19:03, Frosch napisał(a):

Wygląda tandetniej niż Svbony, ale może jest lżejszy. Tylko nie wiem, czy rura jest z metalu, czy to plastik pokryty metaliczną farbą.

Nie wiem czy tych kilka gramów jest warte ryzyka - cały cylinder okularu wygląda na ledwo obrobiony odlew, pokrętła są plastikowe, jasne że ma to na celu zbicie ceny, ale też tak ekstremalne cięcia na wszystkim raczej nie zwiastują zadowalającego spasowania elementów, chodzi o to, żebyś nie wpadł z deszczu pod rynnę: z gibającego się plastikowego wyciągu, w gibający się metalowy wyciąg  ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, Lootzek napisał(a):

Nie wiem czy tych kilka gramów jest warte ryzyka - cały cylinder okularu wygląda na ledwo obrobiony odlew, pokrętła są plastikowe, jasne że ma to na celu zbicie ceny, ale też tak ekstremalne cięcia na wszystkim raczej nie zwiastują zadowalającego spasowania elementów, chodzi o to, żebyś nie wpadł z deszczu pod rynnę: z gibającego się plastikowego wyciągu, w gibający się metalowy wyciąg  ;).

Zgadzam się z Tobą, dlatego kupiłem metalowy z clamping ringiem. Jak przyjdzie, poszukam tokarza, który zrobi mi przejściówkę między wyciągiem a tubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podepne sie pod temat. Też poszukuje wyciagów ale jak najlzejszych.Pierwszy waży ponad 300g i dla mnie odpada a w drugim nie znalazłem podanej wagi....

Na aukcjach jest masa teleskopów z roznymi wyciagami ktore mozna kupić jako powystawowe w cenie nawet mneijszej niz wyciagi z aliexpress..., najtanszy w moim miescie znalazlem za 30zł cały teleskop 70/300.  Czy ktoś moze sie orientuje ktory wyciag z takich zabawek, małych telskoow SW,Bresser ,Orion,opticon itp jest w miare sztywny? Potrzebuje do ATM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.03.2023 o 15:37, fornax napisał(a):

wystarczy dać do wytoczenia tuleje z plastiku i po sprawie

Nigdy nie korzystałem z usług tokarza. Jak wygląda coś takiego? Trzeba samemu kupić w innym miejscu materiał i go zanieść, czy też tokarz ma różne rury np. z aluminium i coś może dobrać?

Dotarł wyciąg z Aliexpress. Nie jest zły, co prawda obręcz, w której porusza się tuba wykonana jest z jakiegoś porowatego, pomalowanego na czarno metalu (niezbyt estetyczna), ale nie ma luzów i wygląda dość solidnie. Smar pewnie trzeba wymienić - jest gęsty i kleisty- słychać mlaśnięcia przy wysuwaniu wyciągu. Teraz tylko w wolnej chwili muszę namierzyć tokarza.

 

IMG_20230327_214844.jpg

 

IMG_20230327_214959.jpg

IMG_20230327_220224.jpg

Edytowane przez Frosch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Frosch napisał(a):

Nie jest zły, co prawda obręcz, w której porusza się tuba wykonana jest z jakiegoś porowatego, pomalowanego na czarno metalu (niezbyt estetyczna), ale nie ma luzów i wygląda dość solidnie.
Smar pewnie trzeba wymienić - jest gęsty i kleisty- słychać mlaśnięcia przy wysuwaniu wyciągu. 

 

Bo to jest jakiś odlew w rodzaju ZnAlu.
Z wymianą smaru to bym tak się nie spieszył, jego gęstość i kleistość raczej ma wpływ na brak luzów przy tej klasie wyciągu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak zaczołem duzo majsterkowac kupiłem wlasną tokareczkę.Już wiele razy obrabialem optykę ,różne redukcje itp.  Jestes z dużego miasta to sam mozesz kupic materiął z jakiego chcesz by ci wytoczył tuleję. Poszukaj sklepów -Metale kolorowe- przyjedz i wybierzesz sobie odpowiednia rurę,walec z dowolnego materiału -są roznych twardosciach . Zasada jest taka ze tokarka nie jest do produkcji wiórów 😀-wiec jak chcesz tuleję o średnic np 70mm to kup walec max 80mm a nie 100mm. Zeby nie marnowac niepotrzebnie materiału no i nie zaplacisz niepotrzebnie wiecej.   Czesto są to dlugie walce np 4m ,jak potrzebujesz jego 5cm to ci dotną na miejscu za co tez zaplacisz.  Nie wszedzie chca ciac male ilości, wiec o to tez warto zapytać wczesniej telefonicznie. W duzych hurtowniach beda chcieli byś kupił np cały metr, a nie 5cm. Lepiej wiec wybierać mneijsze sklepy gdzie latwiej sie dogadać. Przykladowo za cięcie ok 5-10zł. + materiał. .I dopiero z tym do tokarza.

Edytowane przez Flaytec1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Frosch O, szybko ci przyszło :).

Zerknąłem na profil, jesteś z Warszawy, więc możesz uderzyć do Profmetkolu, kiedyś tam się kupowalo takie pierdoły i chyba dalej mają sprzedaż detaliczną, zdaje się że Bora-Metal też ma jako taki asortyment. A najlepiej na początek, jak będziesz obdzwaniał tokarzy, podpytaj czy nie mają materiału na miejscu, bo tyle co na twoje potrzeby, to mogło im zostać spadu z jakiejś roboty, a majstry lubią chomikować takie "przydasie" 😉.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli masz bliżej na prawym brzegu to na Wieleńskiej są dwa sklepu gdzie docinają bez dopłaty dowolny odcinek. Większość głowic teleskopów i wyciągów okularowych to odlewy i niestety te taniochy to często podróby gdzie forma to bardziej lub mniej udany odcisk/ odlew zdjety z oryginału. Można też znaleźć w necie projekty do druku 3D.

Edytowane przez dj_peterka
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, dj_peterka napisał(a):

znaleźć w necie projekty

 

Coś prostego to wystarczy mnie poprosić, w wolnej chwili narysuję za darmo.

Coś bardzo skomplikowanego też ale to już indywidualne ustalenia bo to już więcej niż 20 min pracy.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.