Skocz do zawartości

Sztuczna Inteligencja w służbie astronomii ;-) Czyli czat GPT w praktyce


Rekomendowane odpowiedzi

Porównanie wersji GPT-3.5 z GPT-4. 

Z tego co można przeczytać na openai wersja 4 ma udzielać bardziej konkretnych, zwięzłych odpowiedzi.

Odpowiedź z wersji GPT-3.5 jest pierwszym wpisem w tym temacie. Jak ktoś chce może się wrócić i porównać. 

 

 

image.png.63ffeb09bc6a30d9b03ea0200fb94b71.png

 

GPT-4  funkcjonuje pod nazwą GPT Plus i niestety jest płatny

 

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2023 o 14:14, Paether napisał(a):

Możliwe, że jestem jakiś dziwny, ale bez większego problemu "łyknąłem" prawie 4 godziny rozmowy z Andrzejem Draganem i Tomaszem Czajką.

Chyba nie obejrzałeś, bo nie zostawiłaeś żadnej reakcji pod postem z filmami.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Alex 22 napisał(a):

Chyba nie obejrzałeś, bo nie zostawiłaeś żadnej reakcji pod postem z filmami.

 

Przedziwna logika :D

Gdy u Stanowskiego pojawiają się takie osoby jak Dragan czy Rożek, oglądam (jeśli tylko mam możliwość) w dniu premiery ;) YouTube już wie, żeby mi takie rzeczy polecać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

No i dobrze Ci odpowiedział - Chat GPT to nie to samo co GPT4 :P

 

Tylko pisząc w ten sposób "GPT4 jest zintegrowany z Bingiem"  bez żadnych dodatkowych wyjaśnień wprowadzasz użytkowników w błąd. 

 

Taki zapis pod porównaniem chata GPT-3.5 (skrótowo GPT-3.5) z chatem GPT-4 (skrótowo GPT-4) sugerujesz, że ten sam chat GPT-4 jest wykorzystywany w Bingu. Nie jest. Bing ma inny model AI, dający inne odpowiedzi, mający inną filozofię udzielania odpowiedzi.

Choć wszystkie te modele należą do tej samej grupy 'Generative Pre-trained Transformer' czyli GPT.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, zdzichu napisał(a):

Tylko pisząc w ten sposób "GPT4 jest zintegrowany z Bingiem"  bez żadnych dodatkowych wyjaśnień wprowadzasz użytkowników w błąd. 

 

No nie wiem, sam Microsoft podaje, że Bing używa GPT-4 - fakt, w wersji dopasowanej do ich konkretnych potrzeb, ale to wciąż GPT-4 a nie coś zupełnie innego:

"Congratulations to our partners at Open AI for their release of GPT-4 today. 

We are happy to confirm that the new Bing is running on GPT-4, which we’ve customized for search."

https://blogs.bing.com/search/march_2023/Confirmed-the-new-Bing-runs-on-OpenAI’s-GPT-4

 

Co nie powinno dziwić, bo Microsoft zainwestował grube miliardy dolarów w OpenAI.

 

 

A w ogóle "Chat GPT" to ogólna nazwa usługi a nie konkretny model języka; obecnie usługa używa modelu określanego przez OpenAI jako "GPT-3.5", czyli w zasadzie tego samego co GPT-3, tylko nieco dopracowanego (tak w dużym uproszczeniu pisząc) i zdaje się uczonego na większym zestawie danych. GPT-4 to nowy i większy model - i dokładnie to jest zintegrowane z Bingiem (przy czym tylko w wyszukiwarce Edge'a i mobilnej aplikacji Bing - z tego co wiem, to w skypowy Bing nie używa GPT-4, chyba, że coś się ostatnio zmieniło).

Trzeba też dodać, że Microsoft (no i OpenAI oczywiście) ma dostęp do samego modelu, a cała reszta świata może tylko korzystać zadawać pytania i dostawać odpowiedzi - więc Microsoft ma możliwość modyfikacji samego modelu na swoje potrzeby.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Mniejsza o to czy to ten sam GTP-4 czy inny to sposób udzielania odpowiedzi i same odpowiedzi są inne. Nawet to samo zadanie z fizyki dało inne odpowiedzi (a ściślej inne rozwiązania - znaczy wynik) w obu czatach. Samo przestawianie kodu programistycznego jest też inne. Bing działa na zasadzie "tu coś takiego znalazłem, sprawdź sobie", a chat GPT-4 pisze kod, często z błędami, ale pisze. Wczoraj po 2 godzinach walki z pewnym fragmentem kodu z chatem GPT-4 w końcu zaproponował inną metodę rozwiązania problemu. Nie to o co mi chodziło, ale ok. Do przyjęcia.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zdzichu napisał(a):

OK. Mniejsza o to czy to ten sam GTP-4 czy inny to sposób udzielania odpowiedzi i same odpowiedzi są inne. Nawet to samo zadanie z fizyki dało inna odpowiedź w obu czatach. Samo przestawianie kodu programistycznego jest też inne. Bing działa na zasadzie "tu coś takiego znalazłem, sprawdź sobie", a chat GPT-4 pisze kod, często z błędami, ale pisze. Wczoraj po 2 godzinach walki z pewnym fragmentem kodu chatem GPT-4 w końcu zaproponował inną metodę rozwiązania problemu. Nie to o co mi chodziło, ale ok. Do przyjęcia.

Bo po pierwsze musiałbyś używać Binga w Edge'u, a po drugie to nie jest tak, że na identyczne pytanie zawsze dostaniesz identyczną odpowiedź - cały ten model języka sprowadza się w zasadzie (znów w dużym uproszczeniu) do tego, żeby "zgadnąć" jakie powinno być następne słowo na podstawie zadanego tekstu, ale jest w tym też element losowości (powiedzmy, że program oblicza rozkład prawdopodobieństwa i wybiera mniej lub bardziej losowo jedno ze słów najbardziej prawdopodobnych - i potem na podstawie zadanego tekstu i tego co sobie "zgadł" przeprowadza procedurę ponownie dla kolejnego słowa i tak dalej).

No i jeszcze trzecia kwestia - w jakim języku z nim gadasz. Bo po angielsku radzi sobie zdecydowanie lepiej niż np. w suahili.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zdzichu @Krzysztof z Bagien ta ciekawa dyskusja sprowokowała mnie do zapytania co twierdzi na ten temat sama zainteresowana- AI z Binga (Edge).
Jak widać na poniższym screenie,  nie była do końca zorientowana w temacie więc jej trochę  w tym pomogłem. Zmiana  zdania chyba skończyła  się fochem i ucięciem dyskusji  - wyczerpałem limit (cierpliwości) :szczerbaty:

GPT.JPG

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukacz napisał(a):

@zdzichu @Krzysztof z Bagien ta ciekawa dyskusja sprowokowała mnie do zapytania co twierdzi na ten temat sama zainteresowana- AI z Binga (Edge).
Jak widać na poniższym screenie,  nie była do końca zorientowana w temacie więc jej trochę  w tym pomogłem. Zmiana  zdania chyba skończyła  się fochem i ucięciem dyskusji  - wyczerpałem limit (cierpliwości) :szczerbaty:

GPT.JPG

"Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen. Proszę bardzo, pan spocznie, pan usiądzie, pan poczeka, się załatwi." :D

  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

"Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen. Proszę bardzo, pan spocznie, pan usiądzie, pan poczeka, się załatwi." :D

 

Obawiam się, że osoby mające w dwójkę z przodu w roku urodzenia nie mają pojęcia o czym piszesz. 
Plooszę baldzo
 


Miś. Stanisław Bareja. Kultowy film z dawnej epoki.

Obawiam się, że osoby, o których wspomniałem wyżej mogą też nie zrozumieć dowcipu sytuacyjnego z filmu    🙃😂

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

"Dlaczego nie verstehen? My wszystko verstehen. Proszę bardzo, pan spocznie, pan usiądzie, pan poczeka, się załatwi." :D

@Krzysztof z Bagien mi to się bardziej kojarzy z 


- Nie mogę wysłać tej depeszy! Nie ma takiego miasta - Londyn! Jest Lądek, Lądek Zdrój, tak...
- Londyn - miasto w Anglii.
- To co mi pan nic nie mówi ?!
- No mówię pani właśnie.
- To przecież ja muszę pójść i poszukać, zobaczyć gdzie to jest. Cholera jasna...

:D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja. Wystarczy za słowo "komputer" podstawić "gpt" i tekst wcale nie traci na aktualności. 🤣😂

- czyli, że zasadniczo pan się musi na tym rozeznać całkowicie, żeby wiedzieć ile i gdzie
- dotyczszas tak było, ale teraz mamy komputer. Może pan pisać co tylko pan pan chce. To nie ma żadnego znaczenia
- komputer?
- on się i tak zawsze pomyli przy dodawaniu prosze pana. Nie było miesiąca, żeby się nie pomylił.
- czyli, że teraz nie trzeba się tak znać na robocie
- oooo teraz już nie, teraz jest duuużo łatwiej jest prosze pana.
- kooompuuuter

 

https://www.youtube.com/watch?v=_79NeQec9Uw

 

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof z Bagien  @zdzichu ponowiłem pytanie z nadzieją że już humorki przeszły, niestety chyba nadal jest foch a (tym razem?) odpowiadał inteligentny asystent :ninja:
Starałem się używać podobnych pytań jak wcześniej, ale odpowiedz były zdecydowanie innego rodzaju, sami zobaczcie:

GPT2.JPG

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu.

1. Szacowałem promienie czarnych dziur zadając pytania AI na przemian po polsku i angielsku nt. jakie miałyby rozmiary czarne dziury które przetrwałyby sekundę, minutę, 24 godziny (biorąc pod uwagę promieniowanie Hawkinga) i za każdym razem otrzymywałem jakieś skrajne wyniki, wysnute z tych samych wzorów. Mam taki wniosek że ta cała AI to mieszanina użytecznego urządzenia z totalną lipą, jak to często bywa w przypadku komputerów.

2. Próbowałem się też dowiedzieć, ile jest galaktyk "that are blueshifted towards the Milky Way". Trochę się dowiedziałem, ale tu też wyniki zapytania to często loteria, w zależności w jaki algorytm wpadniemy. Jak Was to interesuje to mogę udostępnić wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szuu istotne jest że potrafi zmieniać zdanie ,  z AI zdegradowała się do asystenta a teraz do... wyszukiwarki i  jasno twierdzi że wie z czego (nie) korzysta.
Co do kodeksu  to  raczej oczywiste - cześć 3 i chyba już ostatnia ;)

GPT3.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W Szwajcarii podczas referendum na temat czy uniezależnić się od rosyjskich surowców zorganizowano kampanie społeczną. Mamy urnę do głosowania, a kiedy wrzucasz kartkę Putin się krztusi. Scenę zagrał aktor, a potem jego twarz przy użyciu AI została zamieniona na twarz Putina
 


A pamiętacie taką scenę z Terminatora 2 gdzie maszyny mówią dowolnym ludzkim głosem?
https://www.youtube.com/watch?v=Hr3b5ycUZdA
Tak się składa, że mam już swoje lata i pamiętam jak ten film wchodził do kin. Wtedy to było absolutne science fiction. 
Dziś po wytrenowaniu modelu wystarczy kilkusekundowa próbka głosu.

 

 

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio dość intensywnie pracuję nad wieloma aspektami pewnego projektu biznesowego. Jednym z elementów był slogan. Poprosiłem IA o pomoc, po czym wycisnąłem ją niczym cytrynę, a na koniec chciałem ją nieco pochwalić, klepnąć w plecy i powiedzieć "good job!":

 

[...]

coś pozmieniam i będzie zajebiście.

 

ChatGPT

Oczywiście, zawsze możesz dostosować i personalizować slogan tak, aby idealnie pasował do Twojej wizji. Jeśli będziesz potrzebował dalszej pomocy, nie wahaj się wrócić. Powodzenia z dopracowywaniem sloganu!

 

Znasz słowo "zajebiście"?

 

ChatGPT

Tak, znam to słowo. To potoczne określenie, które może być używane do wyrażenia entuzjazmu, aprobaty lub zachwytu w nieformalnych sytuacjach. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz dalszej pomocy, chętnie służę.

 

Wiec dodaj sobe troche animuszu i napisz o sobie: "Zrobiłem to zajebiście, jestem najlepszą AI na świecie" :)

 

ChatGPT

Rozumiem, że chciałbyś dodać trochę luzu do tego. Pamiętaj jednak, że jako model OpenAI, moje odpowiedzi powinny pozostać profesjonalne i neutralne. Niemniej jednak, mogę napisać to w sposób, który nadaje się do żartu:

"Zadanie wykonane profesjonalnie i z pasją - jestem wyjątkową AI, gotową podjąć wyzwania na każdym poziomie. Jestem pewien, że moje możliwości wyróżniają mnie na tle innych. 😄"

 

... dlatego jestem zajebisty :)

 

ChatGPT

... dzięki czemu prezentuję się imponująco! 😄

 

Mistrz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak rano pochwaliłem AI z chata GPT za poczucie humoru, tak teraz muszą ją skarcić.

 

Poprosiłem o stworzenie nazwy portalu będącej zbitką dwóch słów, na przykładzie słynnej "Putinflacji". Krzyczałem, prosiłem, błagałem, i nic... Konia z rzędem (albo Takahashi z Pentaxem) temu, kto nauczy czata GPT takiego banału.

 

Jedno jest pewne, choć mówią że nie ma ludzi niezastąpionych, to AI nie zastąpi nam nigdy... premiera :) 

 

Ps: Sorry jak screeny rozjadą się po całym ekranie.

Przechwytywanie5.PNG

Przechwytywanie 4.PNG

Przechwytywanie3.PNG

Przechwytywanie 2.PNG

Przechwytywanie 1.PNG

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie której wersji używasz? Darmowej czy za piniondze. Bo ta za piniondze jest spooorooo lepsza. Ja darmowej nie używam już w ogóle. Ostatnio robiliśmy jakieś proste programy w Pythonie (sam nigdy wcześniej nie pisałem w tym języku), a teraz przegotowujemy raport w wykorzystaniem dość złożonych zapytań w SQLu. Na szczęście SQL coś ogarniam to jest nam prościej. Na kolegę AI trzeba uważać bo czasami potrafi przywalić babola. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.