Skocz do zawartości

Nowe kamery ZWO z dwoma matrycami


cmku

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał(a):

Odważna teza. 

Mamy dwa obiektywy o równej średnicy i ogniskowych odpowiednio 200 mm i 2000 mm
Ile razy ciemniejszy będzie obraz gwiazdy w teleskopie o ogniskowej 2000 mm w porównaniu do 200 mm? 

Jakbym @Przemek Majewski czytał 😀

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozkmine co do tej kamery guidujacej, bo mając osobna kamerę, port st-4 podłączamy do głowicy, usb do laptopa czy tez asiair, w kamerze dup nie mamy portu st-4 wiec tutaj rozkmina, kamera będzie guidowania tylko głowice od Zwo czy też starsze głowice typu heq5/cem25? Jak to będzie działać bez portu st-4? Nie mam zbytnio wiedzy na ten temat więc liczę na odpowiedź w tej sprawie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ElwiSSS napisał(a):

kamera będzie guidowania tylko głowice od Zwo czy też starsze głowice typu heq5/cem25? Jak to będzie działać bez portu st-4?

Normalnie. Ja nie używam w HEQ5 st-4, wszystko idzie przez kabel eqmod 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ElwiSSS napisał(a):

.... bo mając osobna kamerę, port st-4 podłączamy do głowicy,...

 

ST-4 to antyczny standard. Można się spierać czy to dynastia Ming czy może średniowiecze. Kabel od ST-4 należy spalić w piecu, żeby nie kusiło.  A na poważnie. ST-4 to bardzo, bardzo stary standard. Jest w pewnym sensie odpowiednikiem pilota podłączonego do montażu czyli wysyła do montażu tylko sygnał "jedź" w jednym z czterech kierunków. I tyle. Nawet "nie wie" czy montaż sygnał odebrał i czy się w ogóle ruszył. Nie ma informacji zwrotnej. Pulse Guiding (przez USB, kabel EQMOD czy inne podobne) zapewnia dwustronną łączność czyli komputer zna i położenie i "wie" co się dzieje z montażem. 

 

Naprawdę wyrzuć to ST-4 🙂

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Eh.... hm... no jeszcze trzeba co nieco poprzełączać w EQmodzie..

W przypadku HEQ5? Kabel eqmod podpiąłem z montażu do asiair i wszystko działa, nic nie musiałem przełączać. Ustawiam montaż w asiair EQMod i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2023 o 19:21, teleskopy.pl teleskopy.pl napisał(a):

Ile razy ciemniejszy będzie obraz gwiazdy w teleskopie o ogniskowej 2000 mm w porównaniu do 200 mm? 
a) liniowo, tj. 2000 / 200 = 10x?
b) kwadratowo, tj. (2000 / 200)^2 = 100x?
c) inaczej? 

Odpowiedź proszę uzasadnić. 

 

To proste... O ile potrafi się precyzyjnie zadać pytanie i dodatkowe założenia, bo tak sformułowane nijak nie ma się do zagadnienia guidingu.

 

 

Na 4um kamerze przy ogniskowej 200mm, a więc skali obrazowania 4"/px, przy średniawym seeingu 2" fwhm,

najjaśniejszy piksel obrazu będzie zawierał praktycznie 100% światła z gwiazdy.

 

Tymczasem obraz gwiazdy w tym samym setupie przy ogniskowej 2000mm będzie próbkowany w skali 0.4"/px, więc stosując ten sam średniawy seeing okazuje się, że najjaśniejszy piksel załapie tylko jakieś.... no nie wiem, powiedzmy 10% światła gwiazdy. Ale pewnie bardziej coś koło 5%, musiałby ktoś dokładnie policzyć. Ale pewnie i te optymistyczne 10% wystarczy do udowodnienia mojej tezy.

 

Notabene:

Niestety, fizyka i matematyka na poziomie liceum nie nauczyła mnie szybko liczyć powierzchni pod dwuwymiarowym gaussem, dlatego strzelam w 10%. Dla 1d gaussa jest to 18%, naiwnie podnieść do kwadratu to by wyszło trochę ponad 3%, ale kto wie, co tam jeszcze wchodzi w grę: pi, sigma, jakieś inne greckie litery. Na pewno nie więcej, niż 10%.

 

Teraz jeśli mamy dwa piksele: na jednym mamy 100% a na drugim 10% to przy założeniu tej samej apertury prosta matematyka na poziomie przedżłobkowym mówi, że w dłuższej rurze jest przynajmniej 10x ciemniej. 

 

Oczywiście, można teraz krzyczeć, że co pan, jak pan, to nie o to mi chodziło itp. ale cóż, brak precyzji pytania można wykorzystać do stworzenia odpowiedzi takiej, jaka akurat pasuje... A domyślać się każdy może po swojemu :)

 

Całe szczęście software nie jest głupi i jakoś sobie radzi... A może czasem nie radzi? Zresztą wystarczyłoby żeby najpierw zrobić gruby binning w stylu 7x7 i nie będzie dużego problemu. Ale kto tam się zastanawia, jak działają algorytmy do guidingu? 

 

Natomiast jak się dowali jeszcze filtr, który dzieli wszystko przez 40 to dostajemy 400x słabszy najjaśniejszy piksel (przy seeingu 2" fwhm)

Plus pole widzenia jakieś ćwierć stopnia przekątnej. Moim zdaniem to może być wyzwanie dla algorytmu guidera i ogniskowa jak najbardziej odgrywa tu dużą rolę. 

 

 

Cytat

Odróżniajmy jednak efekty dyfrakcyjne od prostego spadku jasności powierzchniowej.

Nie wiem kto tu wyjechał z dyfrakcją: pod polskim niebem SCT8" nie jest 'diffraction limited' prawda?

 

Wzór na dysk Airy'ego znam.

Ja znam wzór na twierdzenie Pitagorasa, ale wnosi to równie wiele do dyskusji.

 

Gdyby było tak, że im dłuższa ogniskowa tym gorzej, to w ogóle OAG nie miałby zastosowania dla długich układów (nawet mimo dużej średnicy), a jednak w RC / SCT OAG działa bardzo dobrze

Czyli rezygnujemy z dowodów matematyczno-fizycznych, zostawiamy za sobą podstawówkę, i zaczynamy machać rękami? Analogiczne stwierdzenie o podobnej mocy, jak powyższe brzmi:
"Gdyby było tak, że im cięższe worki, tym bardziej się ludzie męczą ich noszeniem, to nikt nie nosiłby ciężkich worków z ziemią, a jednak widziałem wczoraj jak sąsiad nosił naprawdę ciężki worek i czuł się bardzo dobrze.

 

Zresztą jasność nie wymaga No jasne, że jasność nie wymaga. Trzeba samemu od siebie wymagać, np. żeby pisać w zrozumiały sposób. 

, żeby wszystko wpadało w 1 piksel - jasne gwiazdy i w głównej kamerze, i w guiderze są większe, niż ciemniejsze. Nie słyszałem, żeby algorytmom prowadzenia gwiazda 4x4 px lub 9x9 px przeszkadzała. Zgadzam się - o ile oczywiście taki wielki placek jest dość jasny, żeby algorytm go załapał, a przecież o to cały czas chodzi. 

 

Kamera 2600 MC-Duo to po prostu kamera z którą pracuje się podobnie jak z OAG, ale bez OAG, bez wyważania, ustawiania pryzmatu, szukania dłużnego boku sensora, ugięć... i stosowalność jest JAKOŚ uzasadniona. Prawda, choć rzadko kiedy ktoś dokłada jeszcze NB przed kamerą w OAGu dla zabawy. 


Sama koncepcja NB + kamera kolorowa jest kontrowersyjna, bo do tego naprawdę są stworzone kamery mono.

No to ulga, niepotrzebnie się produkujemy skoro to takie kontrowersyjne. Zwłaszcza dla ludzi którzy kupują filtry dual band, triple band itp. 

 

Ale to już nie jest w ogóle treścią wątpliwości dyskursywnej, tylko czy po założeniu filtra 5+5 nm czip guidujący w ogóle coś zobaczy. Wydawało mi się, że wątpliwość brzmiała: czy guiding będzie dobrze działał. A nie "czy czip coś zobaczy" co jest powiedzmy sobie, strasznie słabą tezą do poważnej dyskusji...

 

Chyba coś zobaczy. Wreszcie jakiś konkret. Z tym nie można się nie zgodzić :)

 

Pozwoliłem sobie kilka takich komentarzy, oczywiście, bez urazy, z przymrużeniem oka :)

 

Pozdrawiam :)

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobre pytanie. Wg. opisu IMX571 w obydwu przypadkach, a QE różne. Zapewne błąd w opisie 2600 MC, ale to do weryfikacji z ZWO. Niestety, utrzymanie spójności danych jest walką z drugą zasadą termodynamiki i wymaga (zasadniczo ciągłej) pracy nad układem. Wrócimy do tematu. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, urx napisał(a):

@teleskopy.pl teleskopy.pl Czy kamery 2600duo i 2600mc mają różne matryce?

Na stronie producenta jest informacja że dla kamery 2600duo QE wynosi 91%  a 2600mc ma QE 80% 

 

Sam sensor jest ten sam, ale z poprawionymi bebechami (większa pamięć itp). Aczkolwiek ciężko mi powiedzieć z czego wynika zwiększona zdolność kwantowa.

 

Btw, skoro wiemy, że jest to kamerka kolorowa, jaki sens ma w ogóle dyskutowanie na temat potencjalnej pracy z narrowbandami? Przecież to sie mija z celem tak samo jak w przypadku OSC z jednym sensorem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dominiksito napisał(a):

 

Studnia domyślnie ta sama, z tym, że w nowej kamerce można włączyć tzw. "tryb powiększonej studni" :D

no zwał jak zwał, jeśli to opcja firmware to mogli by ja dodać do zwykłej 2600mc :D

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dominiksito napisał(a):

Btw, skoro wiemy, że jest to kamerka kolorowa, jaki sens ma w ogóle dyskutowanie na temat potencjalnej pracy z narrowbandami? Przecież to sie mija z celem tak samo jak w przypadku OSC z jednym sensorem :D 

 

Dyskusja ma sens, ponieważ istnieją znakomite dwuzakresowe filtry wąskopasmowe sprawiające, że wszystkie subpiksele w kamerze generują użyteczny sygnał, np. R obrazuje w paśmie Ha, a G i B obejmują OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cmku napisał(a):

no zwal jak zwal, jesli to opcja firmware to mogli by ja dodac do zwyklej 2600mc :D

 

Czasami zaniechanie stosowania pełnego spektrum polskich liter prowadzi do niefortunnej zmiany jednego czasownika w drugi. Na szczęście domyślamy się co miałeś na myśli :)

 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Czasami zaniechanie stosowania pełnego spektrum polskich liter prowadzi do niefortunnej zmiany jednego czasownika w drugi. Na szczęście domyślamy się co miałeś na myśli :)

 

haha faktycznie 🤣 poprawiłem już na prawilne znaczki  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.