Skocz do zawartości

Merkury 2023


Andrzej Lach

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie się dziś na niego zaczaiłem, ale seeing był tak beznadziejny, że zanim ustawiłem porządnie ADC, to mi się schował (a swoją drogą, to musiałem sobie dorobić złączkę do soczewki Barlowa, żeby mi to grało z ADC, bo inaczej nie mogłem ustawić ostrości - wszystkie kombinacje przedłużek itp. są albo trochę za krótkie, albo trochę za długie :P). W środę bodajże będzie maksymalna elongacja, więc w sumie fajnie by było, jakby się w tym tygodniu udało go strzelić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Alex 22 napisał(a):

Wspólna fota z Uranem? Nie?

To będzie ekstremalnie trudne zadanie. I to jedynie w szerokim polu.

Można próbować 21.04 gdy do planet dołączy Księżyc w fazie 3%, ale Merkury i Uran będą jedynie 6 stopni nad horyzontem, na wciąż dość jasnym niebie. Jeśli komuś uda się to zarejestrować to chętnie zobaczę wynik :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, polaris napisał(a):

 Jeśli komuś uda się to zarejestrować to chętnie zobaczę wynik :)

Jest już tu na forum inny wątek dotyczący Merkurego i jest takie zdjęcie https://astropolis.pl/uploads/monthly_2023_04/2023-04-10_Mercury-Venus-Pleiades-Hyades_Gopo_web_labels.jpg.7deb731d81fb576feead402ead69b5d5.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tych zdjęć w tym roku Merkurego niestety... Mnie się tylko dziś udało, choć podchodziłem parokrotnie, albo chmury całkowite, albo akurat na zachodzie albo znaleźć się nie udawało (pewnie właśnie był w chmurach)...

 

Jedyna fota moja Merkurego w tym roku

 

MAK127 + kamera Neptune-C II + SVBony IR-cut

 

image.png.4d2bd6f5594c192d7e519325ae5d25ae.png

  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza (a właściwie wczorajsza) faza 36.7%

 

CC 8" + ASI462MC, ogniskowa 3100mm

PiPP => AS3! => RegistaX => PS

 

Złożone w dosyć specyficzny sposób :) sam kanał czerwony z nałożonym kolorem w trybie mieszania "kolor".
Obok zamieszczam gifa z porównaniem poszczególnych kanałów (czerwony, zielony i niebieski). 

 

10% z 40.000 klatek

 

Mercury_2023-03-12-color.png.4e7342f2526aa76545bcbba8f35850b9.pngMercury_2023-03-12-rgb.gif.89be1bfa30a1f150ea725ec324f63c22.gif

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.