Skocz do zawartości

Jaki szukacz prosty semi-premium


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Co polecacie zamiast kitowych szukaczy dodawanych do newtonow GSO i SW tak żeby zobaczyć istotną różnicę w jakości obrazu?

Rozważam na razie raczej tylko szukacz prosty. Z kątowego nigdy nie korzystałem. Może powinienem spróbować?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym całkowicie dał sobie spokój z szukaczami optycznymi i przeszedłbym na szukacza typu Rigel lub Telrad.

Do tego okular dający jak największe rzeczywiste pole widzenia - wielu ciemnych obiektów w szukaczu nie zobaczysz,

dopiero w teleskopie są one widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na dobsonie 10 cali miałem sw 80/400 i laser. Wszystko to zgrane ze sobą było najlepszym rozwiązaniem jakie przetestowałem. Laser szybko w okolice, które chciałem oglądać prowadził. Następnie w sw80/400 widziałem obiekt (już naprawdę dużo pokazywał w porównaniu do szukacza 50mm) i cyk obraz w teleskopie we właściwym miejscu. Bardzo miło to wspominam.

Edytowane przez Ftraw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astrokarol napisał(a):

 

Nie da się tam użyć okularu ? :uhm:

Prawfopodobnie zabraknie backfocusa nawet dla kątówki pryzmatycznej.


@micropoint mogę polecić szukacz kątowy w duecie z red-dotem lub laserem (o ile nie masz jakiegoś lotniska koło miejscówki).

Z „budżetowych+” mogę polecić szukacz kątowy Celestrona. Ma fajną niską bazę i spoko okular.

 

Trochę drożej wyjdzie któryś z szukaczy kątowych TS/APM - 50, 60, 80mm

Do tego jakiś okular, dający jak najszersze pole dla 1.25” i komfortowy ER.

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1399_TS-Optics-50-mm-Right-Angle-Finder-Scope-with-90--Amici-prism---1-25--helical-focuser.html

 

Jeszcze drożej: baader variofinder lub SW Evoguide 50 + nasadka pryzmatyczna + okular.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, micropoint napisał(a):

Z kątowego nigdy nie korzystałem. Może powinienem spróbować?

Nie mam teleskopu Newtona, tylko refraktor, ale szukacz kątowy (GSO) i dla mnie to był strzał w dziesiątkę. Wygoda obserwacji oraz niezmienione kierunki (w teleskopie z kątówką mam obraz odwrócony lewo-prawo, ale mi to zupełnie nie przeszkadza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i sugestie :) Za chwilę będę już miał Red Dota i po waszych wpisach skłaniam się ku wypróbowaniu szukacza kątowego (choć mam wrażenie że w necie jest tyle samo opinii negatywnych co pozytywnych). 

 

Nie szukając daleko czy myślicie, że szukacz kątowy WO erecting finder, który jest na naszym markecie się nada?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze krótko...od lat używam tylko Reddot lub czerwonego lasera, natomiast w ogóle nie korzystam z optycznych szukaczy. Przy odrobinie doświadczenia, w użytkowaniu nie będziesz mieć problemów odnaleźć 30-50 obiektów podczas jednej sesji obserwacyjnej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setaarius napisał(a):

To ja jeszcze krótko...od lat używam tylko Reddot lub czerwonego lasera, natomiast w ogóle nie korzystam z optycznych szukaczy. Przy odrobinie doświadczenia, w użytkowaniu nie będziesz mieć problemów odnaleźć 30-50 obiektów podczas jednej sesji obserwacyjnej.

Tylko w T400 już z okularem 30 mm mam powiększenie 65x i ciężko wtedy się zorientować gdzie dokładnie jestem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, micropoint napisał(a):

Tylko w T400 już z okularem 30 mm mam powiększenie 65x i ciężko wtedy się zorientować gdzie dokładnie jestem. 

Celuję czerwonym laserem w T600, a obiektów później szukam używając okularu Nikon NAV HW 17mm przy powiększeniu x176, a czasami z Ethosem 13mm przy powiększeniu x230. Od lat niezależnie od teleskopu używam do szukania maksymalnie okularu w okolicach 17mm. To naprawdę kwestia wprawy... jeżeli dobrze wyjustujesz szukacz z teleskopem to trafiasz bardzo blisko lub w sam obiekt. Patrzę w telefon, potem na niebo i tak szukam. Wystarcza mi Reddot lub czerwony laser.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy kupował swój czerwony do T600 jakiś 50 lub 100mW, ale nie pamięta. Generalnie nie używamy zielonych, walą po oczach... Czerwony montujesz oczywiście jak szukacz i gdzie celuje widzisz patrząc w osi ponieważ inaczej, jak wiesz nie będzie widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Setaarius napisał(a):

Znajomy kupował swój czerwony do T600 jakiś 50 lub 100mW, ale nie pamięta. Generalnie nie używamy zielonych, walą po oczach... Czerwony montujesz oczywiście jak szukacz i gdzie celuje widzisz patrząc w osi ponieważ inaczej, jak wiesz nie będzie widoczny.

Chyba nie rozumiem do końca. Patrzę w osi przez okular, szukacz, okiem nieuzbrojonym? Druga sprawa to zawsze wydawało mi się że wiązki czerwonego lasera nie widać chyba że to będzie jakiś super mocny (250mw?).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montujesz jak szukacz czyli w ten sam sposób, żeby móc go wyjustować z teleskopem. Promień kierujesz oczywiście w niebo i patrzysz z tyłu lasera wzdłuż osi tak jak leci promień w niebo i wtedy widzisz wiązkę. Czyli po prostu od tyłu tak jak w zwykły szukacz, wtedy widzisz nawet czerwoną wiązkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, micropoint napisał(a):

Rozumiem. Teraz tylko żeby się koledze przypomniało jaki to laser ;)

Nie sądzę, po prostu wybierz jakiś i powodzenia, a jeżeli nie to zawsze zostaje Reddot, ja osobiście lubię Baader Sky Surfer III. Poproszę znajomego, żeby przy okazji sprawdził na laserze, ale to może potrwać do nowiu :)

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.