Skocz do zawartości

Kamera CCD - jakieś sugestie?


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Przez przypadek zostałem właścicielem kamery Starlight Xpress Trius Pro 694 Mono. Nigdy dotąd nie miałem styczności z astrokamerami CCD, stąd moja prośba o podpowiedzi jak z nią pracować. Czy taka kamera wymaga jakiegoś innego postępowania w porównaniu z CMOSami? Gain, offset, optymalne czasy, temperatury... Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

 

Parametry kamery:

- sensor CCD ICX694, 16bit

- 12.5x10.0 mm

- 6.1 Mpix 2750x2200

- piksel 4.54 um

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

literówka sx694, a nie 294 ;)
Mam od 3 lat i przymierzam się do sprzedaży. 3 lata w budce, chodziła na -20°C, też w letnie noce i zero problemów. Atik 6.0 ma ten sam sensor i ludzie narzekali przy użytkowaniu tej kamery, że -10°C to trochę za wysoko.
Originalnie sensor miał tilt, ale po odkryciu łatwo skorygowałem.
Długi kabel 5m USB nie był problemem. Ale za to długi kabel zasilający i równe 12V raz były problemem, więc zasilałem 13 i 13.8V dla spokoju ducha.
Po pierwszych próbowach z CMOSem stwierdzam, że szum z CCD przyjemniej wygląda po stackowaniu.
Czasy? w narrowband paliłem po 10 minut i 20 minut, w LRGB 2 minuty, z epsilonem, ale też nie eksperymentowałem, ustawiłem takie czasy i było wystarczająco dobrze dla mnie.
Mogę podesłać jakieś próbki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, icx694, znam.

Tem -15C.

Koniecznie pelna kalibracja, master flat bardzo dziwny,ale dziala.

 

Klatki RGB 5min

Klatki L minimum 10min

Klatki Ha, OIII i SII minimu 20min

Nie uzywac bin2.

Potrzeba conajmniej 20h NB i 10h L. RGB ujdzie w okolicach 1.5h na kanal.

 

Trzymam kciuki, ze wyciagniesz z niej max!

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy. Ja swoje bardzo słabe obiekty - z tym że tylko OIII i SII - paliłem w bin 2, no ale tam nawet w bin 2 i przy czasach rzędu 15-20 minut nic nie widać.

Przy pracy z tym sensorem konieczne są dobre flaty, z ditheringiem ani darki ani biasy nie są wymagane.

Poza tym kamera z tym sensorem którą mam ( ATIK One 6.0)  działa bez problemów i fochów, bardzo stabilna. Faktycznie przy ciepłych nicach jest nieco za kiepskie chlodzenie ( - 38 poniżej ambientu to max) ale to ATIK, może Twoja zejdzie niżej.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.