Skocz do zawartości
  • 0

Obiektyw do szerokich kadrów.


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Czy mógłbym was prosić o polecenie obiektywu typowo pod Drogę Mleczną (szerokie kadry) dla canona 1100d? Mam obecnie 50mm f 1.8, ale z matrycą tego canona jest duże przybliżenie, także szukam czegoś w granicy 14-20 mm. Powiedzmy że budżet dla mnie w miarę rozsądny z powodu zbierania na nowy montaż to 800zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z ogniskowych 14-20mm wydaje mi się że Irix 15mm f/2.8 jest dosyć fajnym rozwiązaniem szczególnie, że przymknięty do f/4.0 jest bardzo ostry. Nowy kosztuje około 1700zł używane chodzą po około 1000zł z tym, że dla ciebie to będzie ogniskowa 24mm. Możesz zawsze kupić w podobnych cenach Irixa 11mm f/4 ale on nie jest tak ostry jak Irix 15mm nawet po przymknięciu przysłony. 

Najlepszym rozwiązaniem ale i droższym może być Tokina AT-X PRO DX 11-20 mm f/2.8 obiektyw najostrzejszy z tych trzech ale i najdroższy używane widziałem po 1600zł.
Na Twoim miejscu dozbierał bym do Tokiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Samyang 14/2.8 - na plus na pewno cena, za 600-700 się znajdzie używkę i pokryję FF.

Na minus to trzeba go przymknąć do f/4 a najlepiej f/4.5 (subiektywne odczucie na APS-C)

Samyang 16/2.0 też widziałem, że jest spoko, tylko na APS-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na apsc byłem bardzo zadowolony z sigmy 10-20 f/3.5, co prawda nie wiem jak sie sprawdza z astrofoto bo to były czasy przed astrohobby, ale myślę że warto poczytać opinie.

 

https://www.optyczne.pl/170.2-Test_obiektywu-Sigma_10-20_mm_f_3.5_EX_DC_HSM_Zdjęcia_i_parametry.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Droga mleczna będzie focona z prowadzeniem czy bez? 11mm na aps-c canona da takie samo pole jak 17,6mm na FF, czyli będzie szeroko. Na tyle szeroko, że DM będzie stanowiła dosyć niewielką część całego kadru, czyli bez sensownego pierwszego planu nie podchodź. :P Jeżeli masz prowadzenie to ja bym polecał coś w granicach tych 15mm. Zmieści się i krajobraz i mleczak, który nie będzie schowany gdzieś w rogu kadru, a gdybyś się w przyszłości przesiadł na FF to będziesz miał obiektyw ultra wide (zakładając, że pokryje pełną klatkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Polska Lama Bojowa napisał(a):

Z ogniskowych 14-20mm wydaje mi się że Irix 15mm f/2.8 jest dosyć fajnym rozwiązaniem szczególnie, że przymknięty do f/4.0 jest bardzo ostry. Nowy kosztuje około 1700zł używane chodzą po około 1000zł z tym, że dla ciebie to będzie ogniskowa 24mm. 

 

Ogniskowa obiektywu nie zależy od właściciela, ale od układu soczewek i dla obiektywu stałoogniskowego jest, uwaga, stała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Ogniskowa obiektywu nie zależy od właściciela, ale od układu soczewek i dla obiektywu stałoogniskowego jest, uwaga, stała.

Tak zgadza się, ale ogniskowe obiektywów z mocowaniami(EF) do pełnych klatek, które również pasują do aparatów z matrycami APSC z bagnetem (EF-S) podawane są tylko dla tych pierwszych. Kolega napisał, że chce kupić obiektyw do canona 1100d więc obiektyw o ogniskowej 15mm (dla FF) będzie miał te same pole widzenia co obiektyw 24mm do APSC  

 

11 godzin temu, Ftraw napisał(a):

dla canona 1100d?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.