Skocz do zawartości
  • 0

Fenomen montażu neq6 pro


Kriss2022

Pytanie

Witajcie.  Otóż mam dziwny problem z montażem. 

 

Podczas ostatniej sesji montaż jedzie jak szalony, błąd oscyluje w granicy 0,6 czasem spada poniżej 0,5 ". 

Asystent gudingu wykazał luz 912ms....

 

Przychodzi następna sesja i zonk.... Nie mogę go ustawić. 

Mount neq6 pro 

RC6, guding 50/200 asi 120m

 

 

Może mi ktoś to wyjaśnić? 

Czy to ewidentnie wina poradzenia czy ustawien? 

 

I tak mam co jakiś czas. Ostatnio jechałem kaltki po 600sek a wczoraj nawet 40sek do kosza. IMG_20230709_014124.thumb.jpg.dc7fbbf1735c4b8175ba8741155065e1.jpg

IMG_20230611_000234.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ustaw guiding na 2s. Kiedyś próbowałem poniżej 1s na EQ6PRO i efekty były niedobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, kudi145 napisał(a):

Jak wyważasz zestaw i czy zmieniasz je po meridianie ?

Rozstawiasz zestaw przy każdej sesji ?

PHD kalibrujesz za każdym razem po rozstawieniu zestawu ? 

Dlaczego 0.5sek guiding  ?

Rozstawiam sprzęt przed każdą sesja. Kalibracje robię przed każdym obiektem, zaś guiding na 0,5 bo im dluzsza ekspozycja tym gorszy wykres. 

Montaz wyważam żeby był lekko przeważony w jedną stronie. 

 

Ciekawa opcja po tym meridianem bo ja wyważam tylko raz a kręcę po niebie parę razy. 

34 minuty temu, Herbert West napisał(a):

Ustaw guiding na 2s. Kiedyś próbowałem poniżej 1s na EQ6PRO i efekty były niedobre.

Wlasnie im dłuższe Expo tym wykres gorszy.... 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zresetuj profil PHD i ustaw wszystko na nowo, masz spory luz więc przed meridianem oraz po musisz odpowiednio go przeważyć. PHD bez problemu powinien dawać radę z dłuższymi ekspozycjami z lepszym lub gorszym efektem, ale bez takiej tragedii jak u Ciebie. Sokoro raz sesja idzie ok a innym razem źle to raczej wina samych ustawień i wyważenia niż samego montażu, choć przydało by się zniwelować ten luz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
57 minut temu, kudi145 napisał(a):

Zresetuj profil PHD i ustaw wszystko na nowo, masz spory luz więc przed meridianem oraz po musisz odpowiednio go przeważyć. PHD bez problemu powinien dawać radę z dłuższymi ekspozycjami z lepszym lub gorszym efektem, ale bez takiej tragedii jak u Ciebie. Sokoro raz sesja idzie ok a innym razem źle to raczej wina samych ustawień i wyważenia niż samego montażu, choć przydało by się zniwelować ten luz.

 

No luz bywal i 12tys ms i jakoś jechał. A tym razem nie ma szans, goeazdu kreski...  

 

Sporbuje następnym razem zrobić jak podpowiadasz. Dziekuje 

 

57 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Powyżej mają rację. Montaże takie jak ten powinny być guidowane w taki sposób, aby mechanika zdążyła wykonać konieczny ruch. A to jest 3-5 sekund.

Problem taki ze 3-5sek rozjedzie mi się totalnie. Już powyzje 2sek robi się tragedia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

......Kalibracje robię przed każdym obiektem.....

 

Nie. Kalibrację robisz przed sesją - jedziesz w okolice równika (+/-20°), robisz kalibrację i - jeśli nie ruszasz kamery guidingu - to zapominasz o kalibracji na całą noc.

 

Jakie masz ustawienia w zakładce Algorytmy?  Nie patrz na moje bo są od innego montażu tylko ustaw bezpieczne czyli po lewej histereza a po prawej resist switch.

 

image.png.6843126f6b91791549125e179b05e570.png

 

 

 

NEQ6Pro daje się prowadzić w MetaGuide a toto wysyła impulsy korygujące po kilka razy na sekundę i spokojnie daje radę wykonać (sprawdzone - używałem - z całkiem dobrym rezultatem - czas reakcji jest raczej na poziome 3-5 milisekund a nie 3-5 sek).

 

 

Najlepiej to pokaż wszystkie cztery zakładki ustawień bo to trochę wróżenie z fusów co może być źle.  Puszczałeś Guiding Asystenta przed sesją??? - czasem warto - podpowiada ustawienia. Z pierwszego zdjęcia widać, że grzebałeś przy agresywności i pewnie przy innych ustawieniach też. Najpierw wróć do tych bezpiecznych, podstawowych, takich jakie są po instalacji - tego nie pisali idioci i defaultowe ustawienia może nie są optymalne ale przynajmniej bezpieczne. 

 

Jeśli nie popełniłeś jakichś kardynalnych błędów przy wyważaniu to masz coś pokopane w ustawieniach. Instrukcja od PHD2 zaleca NIE GRZEBAĆ w tym dopóki się nie wie co się robi. I jeśli już zmieniać to trzeba poczekać kilkanaście minut żeby zaobserwować rezultat zmian. 

 

 

 

EDIT: Standardowo ustawienia na ok 2 do 3 sek są najlepsze dla tego montażu. Na pewno 1s to za krótko chyba, że prowadzisz z MetąGuide bo to robi 10 klatek na sek.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

Problem taki ze 3-5sek rozjedzie mi się totalnie. Już powyżej 2sek robi się tragedia 

No to znaczy że coś masz źle- wyważenie, ciągnące kable, ustawienie na Polaris, bujajacy sie guider, niedopasowana skala guidera do skali setupu lub jeszcze coś innego.

Napisz jaka kamera główna...

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

No to znaczy że coś masz źle- wyważenie, ciągnące kable, ustawienie na Polaris, bujajacy sie guider, niedopasowana skala guidera do skali setupu lub jeszcze coś innego.

Napisz jaka kamera główna...

Kamera gł. Canon 760d. 

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

Nie. Kalibrację robisz przed sesją - jedziesz w okolice równika (+/-20°), robisz kalibrację i - jeśli nie ruszasz kamery guidingu - to zapominasz o kalibracji na całą noc.

 

Jakie masz ustawienia w zakładce Algorytmy?  Nie patrz na moje bo są od innego montażu tylko ustaw bezpieczne czyli po lewej histereza a po prawej resist switch.

 

image.png.6843126f6b91791549125e179b05e570.png

 

 

 

NEQ6Pro daje się prowadzić w MetaGuide a toto wysyła impulsy korygujące po kilka razy na sekundę i spokojnie daje radę wykonać (sprawdzone - używałem - z całkiem dobrym rezultatem - czas reakcji jest raczej na poziome 3-5 milisekund a nie 3-5 sek).

 

 

Najlepiej to pokaż wszystkie cztery zakładki ustawień bo to trochę wróżenie z fusów co może być źle.  Puszczałeś Guiding Asystenta przed sesją??? - czasem warto - podpowiada ustawienia. Z pierwszego zdjęcia widać, że grzebałeś przy agresywności i pewnie przy innych ustawieniach też. Najpierw wróć do tych bezpiecznych, podstawowych, takich jakie są po instalacji - tego nie pisali idioci i defaultowe ustawienia może nie są optymalne ale przynajmniej bezpieczne. 

 

Jeśli nie popełniłeś jakichś kardynalnych błędów przy wyważaniu to masz coś pokopane w ustawieniach. Instrukcja od PHD2 zaleca NIE GRZEBAĆ w tym dopóki się nie wie co się robi. I jeśli już zmieniać to trzeba poczekać kilkanaście minut żeby zaobserwować rezultat zmian. 

 

 

 

EDIT: Standardowo ustawienia na ok 2 do 3 sek są najlepsze dla tego montażu. Na pewno 1s to za krótko chyba, że prowadzisz z MetąGuide bo to robi 10 klatek na sek.

 

 

 

 

 

 

 

Dziękuję popsprawdzam i podeślę stosowne dane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem po co poruszacie kwestię wyważenia, jak problem jest przede wszystkim w osi Dec. Oś Dec ucieka bardzo szybko w jedną stronę, korekty są też cały czas tylko w jedną stronę. Najbardziej prawdopodobne wg mnie jest, że źle ustawiasz biegun - i to tak zdrowo źle, np mylisz polarną z inną gwiazdą. Chociaż zależy to też od obiektu - jak focisz coś blisko bieguna i zrobisz umiarkowany błąd w ustawieniu, to będą się dziać takie kwiatki.

Jeśli nie biegun, to jakieś mocno ciągnące kable plus mało sztywne mocowanie, ale przy takim tempie ucieczki, to po godzinie kable miałbyś już powyrywane.

Myślałem też nad kwestią kalibracji, ale nawet gdybyś miał inaczej obrócony guider względem pozycji podczas kalibracji, to nie powstałaby tak szybka ucieczka (a skoro kalibrujesz zawsze to nie to).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, MateuszW napisał(a):

Nie wiem po co poruszacie kwestię wyważenia, jak problem jest przede wszystkim w osi Dec. Oś Dec ucieka bardzo szybko w jedną stronę, korekty są też cały czas tylko w jedną stronę. Najbardziej prawdopodobne wg mnie jest, że źle ustawiasz biegun - i to tak zdrowo źle, np mylisz polarną z inną gwiazdą. Chociaż zależy to też od obiektu - jak focisz coś blisko bieguna i zrobisz umiarkowany błąd w ustawieniu, to będą się dziać takie kwiatki.

Jeśli nie biegun, to jakieś mocno ciągnące kable plus mało sztywne mocowanie, ale przy takim tempie ucieczki, to po godzinie kable miałbyś już powyrywane.

Myślałem też nad kwestią kalibracji, ale nawet gdybyś miał inaczej obrócony guider względem pozycji podczas kalibracji, to nie powstałaby tak szybka ucieczka (a skoro kalibrujesz zawsze to nie to).

Ustawiam aplikacja  Sharpcap.... Ustawilem według wskażan excellent. 

 

Zawsze mam problem z jedną osią, i zawsze "jakby opada" w jedną stronę. A brak korekcji w druga. 

Gwiazdy z wczoraj 45sek tylko 

2023-07-09_01-20-17__31c_120.00s_0000.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Skalę masz 0.59 a guider 3.87. Biorąc pod uwagę że NEQ6 to nie jest gigant precyzji to może warto pomyśleć o nieco większej ogniskowej guidera np. 400 mm?

mógłbym ale czy pomoże? Może najpierw zastosować Barlowa x2. Czy brak sensu? Że skala to wiem że przeholowalem... 😪😪

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Masz coś „zdrowo źle” (jak napisał Mateusz). Ten piłozębny wykres wyglada strasznie. 
 

jeszcze co mi przychodzi do głowy to jakieś błędy w ustawieniach EQMOD. Pomyśl gdzie grzebałeś i co. 

Panie Wiesławie grzebałem wszedzie. Chyba najlepiej jak ustawie  wszystko na domyślne  ustawienia. Wtedy zobaczyny co dalej. 

 

Ja miałem tendencje do mocnego  skręcania montażu. Często słychać było stuki delikatne (jakby ktoś lekko tlukl młotkiem). Jest bardzo dużo niewiadomych....

Może dalej jest źle..... Ale zobaczymy pokolei 

 

Coś takiego często mi się dzieje w montażu. Zmielenie łożysk ślimaka 

 

Dziękuję Ślicznie za zainteresowanie tematem - WSZYSTKIM. 🗽🗽🗽

 

Jeszcze pytanko. 

Jak trzymam guding włączony to wykres jakos szatkuje zaś jak wył guding to nie jestem w stanie zrobić klatki nawet 5 sek bo Sue wszystko rozjeżdża . Tu też coś źle prawda? 

IMG_20230705_094340.jpg

IMG_20230705_094332.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

 

 

Coś takiego często mi się dzieje w montażu. Zmielenie łożysk ślimaka 

 

 

Jeszcze pytanko. 

Jak trzymam guding włączony to wykres jakos szatkuje zaś jak wył guding to nie jestem w stanie zrobić klatki nawet 5 sek bo Sue wszystko rozjeżdża . Tu też coś źle prawda? 

 

 

 

 

Ale to na zdjęciach to są łożyska RS (Rubber Sealed) - ta guma jest po to żeby się piasek nie dostawał do środka. Z tego co na zdjęciach to nic z nimi złego.

 

Montaż typu NEQ6Pro powinien prowadzić bez guidingu conajmniej ze 30 sek. Przy dobrym ustawieniu na polarną to sporo dłużej - ciężko powiedzieć ile ale kilka minut na krótkich ogniskowych musi dać radę.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

 

 

Ja miałem tendencje do mocnego  skręcania montażu. Często słychać było stuki delikatne (jakby ktoś lekko tlukl młotkiem). Jest bardzo dużo niewiadomych....

 

 

 

 

Ooooooooo.... i to jest przyczyna!. Te stuki to "skaczący" silnik krokowy. Silnik krokowy jak nie może sobie poradzić z oporem to po prostu "przeskakuje" i wtedy słychać takie stukanie - terkotkę. To oznacza, że silnik bardzo chce ale coś go trzyma i montaż w ogóle nie jedzie tylko silnik terkoce.

 

 

EDIT2: Bez enkoderów to komputer "nie wie" że Mont nie pojechał. Komputer (sterownik) wysłał sygnał do silnika i tyle. 

 

 

EDIT: Montaż trzeba wyregulować i "w domu" przejechać nim z pilota w obie strony o 360° najlepiej z amperomierzem na kablu zasilania (cęgowym). Ma jechać bez terkotania i bez znaczącego wzrostu prądu przez cały obrót. No i ma niebyć luzów. Z porządną regulacją to zabawa na parę godzin za pierwszym razem.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

Jak trzymam guding włączony to wykres jakos szatkuje zaś jak wył guding to nie jestem w stanie zrobić klatki nawet 5 sek bo Sue wszystko rozjeżdża . Tu też coś źle prawda? 

Na wyłączonym guidingu, w którą stronę ucieka obraz? W osi Dec, czy RA? Możesz pokazać zdjęcie z jakimś obiektem, jak nie wiesz. Jeśli to w osi Dec, to wg mnie wszystko potwierdza teorię o totalnie źle ustawionym biegunie. Ale dziwne jak można to osiągnąć używając sharpcapa...

2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ooooooooo.... i to jest przyczyna!. Te stuki to "skaczący" silnik krokowy. Silnik krokowy jak nie może sobie poradzić z oporem to po prostu "przeskakuje" i wtedy słychać takie stukanie - terkotkę. To oznacza, że silnik bardzo chce ale coś go trzyma i montaż w ogóle nie jedzie tylko silnik terkoce.

"Stukanie" montażu niekoniecznie oznacza gubienie kroków, ale na pewno oznacza, że przekładnia jest za mocno skręcona i stawia opór - to też pogarsza guiding, ale akurat patrząc na wykres - nie tu leży obecny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, MateuszW napisał(a):

wyłączonym guidingu, w którą stronę ucieka obraz? W osi Dec, czy RA? Możesz pokazać zdjęcie z jakimś obiektem

Wcześniej wstawiłem  klatkę 45sek... Ucieka na pary bok totalnie. Ciągle mama problem ten sam,odkad pamiętam 

 

18 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Montaż trzeba wyregulować i "w domu" przejechać nim z pilota w obie strony o 360° najlepiej z amperomierzem na kablu zasilania (cęgowym). Ma jechać bez terkotania i bez znaczącego wzrostu prądu przez cały obrót. No i ma niebyć luzów. Z porządną regulacją to zabawa na parę godzin za pierwszym razem.

Chyba trzeba przysiąść fo tego raz a porządnie. Kiedyś mierzylem pobór to dochodzil do ponad 2, 7A.   

 

Musze to pomierzyć Jeszce raz i na spokojnie przysiąść. 

2023-07-08_23-51-53__27c_15.00s_0000.jpg

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, MateuszW napisał(a):

...."Stukanie" montażu niekoniecznie oznacza gubienie kroków, ale na pewno oznacza, że przekładnia jest za mocno skręcona i stawia opór - to też pogarsza guiding, ale akurat patrząc na wykres - nie tu leży obecny problem.

Nie bardzo wiem co jeszcze w NEQ6Pro mogło by stukać 🙂 Stukanie (terkotka) silnika jest tak charakterystyczna, że trudno pomylić z czymkolwiek innym. Ale też prowda, że to nie jest przyczyna piło zębnego wykresu na Dec - mam wrażenie, że to wszystko u @Kriss2022 jest tak "udoskonalone", że nic nie działa jak powinno i 10 problemów nakłada się na siebie. Tak jak już pisał @Gość na chwilę to może być i lużna lunetka guidująca. Takiego wykresu "to żem jeszcze nie widzioł" 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Kriss2022 napisał(a):

 

 

Chyba trzeba przysiąść fo tego raz a porządnie. Kiedyś mierzylem pobór to dochodzil do ponad 2, 7A.   

 

 

 

 

 

Ło jezusienazareńskinajswietszapanienkozawszedziewico prąd przy jeździe na full z pilota bez obciążenia i przeciwwag to powinien być 0.6 - 0.7 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie bardzo wiem co jeszcze w NEQ6Pro mogło by stukać 🙂 Stukanie (terkotka) silnika jest tak charakterystyczna, że trudno pomylić z czymkolwiek innym. Ale też prowda, że to nie jest przyczyna piło zębnego wykresu na Dec - mam wrażenie, że to wszystko u @Kriss2022 jest tak "udoskonalone", że nic nie działa jak powinno i 10 problemów nakłada się na siebie. Tak jak już pisał @Gość na chwilę to może być i lużna lunetka guidująca. Takiego wykresu "to żem jeszcze nie widzioł" 🙂

Ja widzielem wykresy jeszcze gorsze. Kiedys mogę Wam przedstawić w innym wątku. Masz rację że jest tak udoskonalone, że nie działa nic normalnie. Może się nakładać wszystko po troszku. Ale będę sprawdzał według Waszych wskazówkę. Będę sie dzielil kolejnymi etapami.

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Ło jezusienazareńskinajswietszapanienkozawszedziewico prąd przy jeździe na full z pilota bez obciążenia i przeciwwag to powinien być 0.6 - 0.7 A.

A widzisz. Tak kiedyś go skręciłem że bodajże 2 płytki spaliłem, silniki były ciepłe ale dalej chodziły....a dioda zasilająca gasła. 😆😆Taka moc z silników 🗽🗽🗽

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie bardzo wiem co jeszcze w NEQ6Pro mogło by stukać 🙂 Stukanie (terkotka) silnika jest tak charakterystyczna, że trudno pomylić z czymkolwiek innym.

Stukać może cała przekładnia, gdy się "napręża", gdy jest mocno skręcona, ale silnik jeszcze sobie radzi, tylko przesuwa oś skokowo. To taki stan pośredni przed całkowitym gubieniem kroków.

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

prąd przy jeździe na full z pilota bez obciążenia i przeciwwag to powinien być 0.6 - 0.7 A.

No tak mały to on znowu nie jest, jak dobrze pamiętam to co najmniej 1,5A podczas ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.